Reklama

Niedziela Świdnicka

Obdarowani świętym

Trzy wspólnoty parafialne naszej diecezji cieszą się z obecności relikwii św. Jana Pawła II.

Niedziela świdnicka 18/2021, str. I

[ TEMATY ]

relikwie św. Jana Pawła II

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Ks. Adam Woźniak odbiera relikwie św. Jana Pawła II, przekazane przez abp. Mieczysława Mokrzyckiego

Ks. Adam Woźniak odbiera relikwie św. Jana Pawła II, przekazane przez abp. Mieczysława Mokrzyckiego

Zarówno w kościele św. Marcina w Gogołowie filii parafii Wiry w dekanacie Świdnica Wschód, jaki i w parafii Przemienienia Pańskiego w Lutomii Dolnej w dekanacie Świdnica Zachód oraz w parafii św. Andrzeja Apostoła Lubnowie w dekanacie Kamieniec Ząbkowicki, w drugiej połowie kwietnia, uroczystego wprowadzenia relikwii świętego papieża dokonał były sekretarz dwóch papieży abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski.

Wdzięczność parafian

Staraniem duszpasterzy odpowiednio ks. kan. Adama Woźniaka, ks. kan. Marka Wasztyla i ks. kan. Radosława Stali, wierni parafianie mają kolejnego orędownika w osobie św. Jana Pawła II, który pod postacią relikwii zawitał w progi miejscowych świątyń.

Reklama

– Janie Pawle II, patronie naszych czasów i apostole Bożego Miłosierdzia, oddając dziś cześć twoim relikwiom, Kościół w nich czci samego Boga, za wielkie rzeczy jakie dokonał przez ręce ludzi, których prowadził, ku uświęceniu siebie i innych, a którzy ufnym i pełnym zawierzenia sercem w gorliwości wiary odpowiedzieli na jego wezwanie. Jan Paweł II kształtował nas podczas swojego pontyfikatu i nadal kształtuje, a jego bliska obecność w znaku relikwii niech będzie dla naszej wspólnoty umocnieniem w wypełnianiu powołania chrześcijańskiego – mówiła przedstawicielka gogołowskiej wspólnoty, witając abp. Mokrzyckiego w progach najstarszej, bo ponad 800-letniej świątyni na terenie diecezji świdnickiej. – Cudem jest dla nas to, że przybywa do nas Jan Paweł II. Z jego obecnością wiążemy wielkie nadzieje, ufając, że ożywi w nas to, o czym nam mówił, co pokazywał całym swoim życiem – dodał od siebie proboszcz ks. kan. Adam Woźniak, w dniu wprowadzenia relikwii w kościele w Gogołowie w sobotę 17 kwietnia br.

Świadectwo sekretarza

Podczas homilii metropolita lwowski podzielił się wspomnieniami o świętym papieżu, u boku którego przez ostatnich dziesięć lat życia pełnił rolę drugiego osobistego sekretarza. – Święci nie proszą, abyśmy ich chwalili, ale naśladowali. Jan Paweł II był wyjątkowym człowiekiem, w przedziwny sposób promieniował i oddziaływał na innych. Stając przy nim odczuwało się pokój, miało się poczucie bezpieczeństwa, życzliwości. Papież trwał na kolanach przed Bogiem, żył Bogiem i dla Boga. Kto się z nim zetknął od razu mógł zauważyć jego głębokie zjednoczenie z Bogiem. Kiedyś zwierzył się, że jako kapłan nigdy nie opuścił Mszy św. – zauważył arcybiskup.

Obok wyróżniającego papieża głębokiego zanurzenia w modlitwie i pokorze, metropolita lwowski zwrócił uwagę, że Jan Paweł II był przede wszystkim człowiekiem. – Ciągle myślał o bliźnim, był o niego zatroskany. Stąd jego nauczanie o obronie życia, prawie do pracy, wolności czy solidarności – podkreślił.

Cząstka ciała Ojca Świętego w postaci jego włosów, w każdej z trzech parafii została złożona w ozdobny relikwiarz i wystawiona do publicznego kultu.

2021-04-27 12:57

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Habemus Papam!

Niedziela legnicka 17/2021, str. I

[ TEMATY ]

relikwie św. Jana Pawła II

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

W parafii ojców pijarów dokonano intronizacji relikwii św. Jana Pawła II

W parafii ojców pijarów dokonano intronizacji relikwii św. Jana Pawła II

Mamy papieża! A dokładnie jego relikwie.

Takim zawołaniem mogą posługiwać się mieszkańcy parafii św. Jana Chrzciciela w Jeleniej Górze-Cieplicach od Niedzieli Bożego Miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzym Story 2

2021-08-02 23:25

Michalina Stopka

Deszcz, wiatr, a później piękne słońce. W zmiennych warunkach pogodowych podążali pielgrzymi z grupy XIV - 41. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej

Co ciekawe, w tym roku tradycja została złamana. Do tej pory pielgrzymi gr. XIV spotykali się razem dopiero w Trzebnicy lub przed nią. Przewodnik grupy milickiej, ks. Michał Miśkiewicz, postanowił zamiast jednodniowej trasy do Trzebnicy, wydłużyć ją o jeden dzień. Dzięki temu już dziś, 2 sierpnia "Czternastka" złączyła się w jedno. 

CZYTAJ DALEJ

Refleksje ojca Leona Knabita o alkoholizmie

2021-08-03 15:56

[ TEMATY ]

trzeźwość

alkoholizm

alkoholicy

Apostolstwo trzeźwości

Karol Porwich

Alkoholizm to jest plaga. Jak się z tym czegoś nie zrobi, to część społeczeństwa będzie zmarnowana. Już jest zmarnowana.

Wiemy o naszym Wielkim Bracie ze wschodu. Mówiło się kiedyś, czy oni sami mówili, że radością Rosji jest picie alkoholu. I tam pije się niezmierzone ilości. Kiedyś było spotkanie takiej grupy „ekumenicznej” różnych zakonów na terenie Białorusi. Więc to byli zakonnicy i zakonnice, dla których Grodno czy inne tamtejsze okolice to były miejsca bardzo egzotyczne. Kiedy goście z Zachodu weszli do swoich pokojów w rozmaitych hotelach, to podobno w każdym stała uczciwa butelka alkoholu – wódki chyba, nie czystego spirytusu. Goście patrzyli ze zdumieniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję