Reklama

Niedziela Świdnicka

Obdarowani świętym

Trzy wspólnoty parafialne naszej diecezji cieszą się z obecności relikwii św. Jana Pawła II.

2021-04-27 12:57

Niedziela świdnicka 18/2021, str. I

[ TEMATY ]

relikwie św. Jana Pawła II

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Ks. Adam Woźniak odbiera relikwie św. Jana Pawła II, przekazane przez abp. Mieczysława Mokrzyckiego

Ks. Adam Woźniak odbiera relikwie św. Jana Pawła II, przekazane przez abp. Mieczysława Mokrzyckiego

Zarówno w kościele św. Marcina w Gogołowie filii parafii Wiry w dekanacie Świdnica Wschód, jaki i w parafii Przemienienia Pańskiego w Lutomii Dolnej w dekanacie Świdnica Zachód oraz w parafii św. Andrzeja Apostoła Lubnowie w dekanacie Kamieniec Ząbkowicki, w drugiej połowie kwietnia, uroczystego wprowadzenia relikwii świętego papieża dokonał były sekretarz dwóch papieży abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski.

Wdzięczność parafian

Staraniem duszpasterzy odpowiednio ks. kan. Adama Woźniaka, ks. kan. Marka Wasztyla i ks. kan. Radosława Stali, wierni parafianie mają kolejnego orędownika w osobie św. Jana Pawła II, który pod postacią relikwii zawitał w progi miejscowych świątyń.

Reklama

– Janie Pawle II, patronie naszych czasów i apostole Bożego Miłosierdzia, oddając dziś cześć twoim relikwiom, Kościół w nich czci samego Boga, za wielkie rzeczy jakie dokonał przez ręce ludzi, których prowadził, ku uświęceniu siebie i innych, a którzy ufnym i pełnym zawierzenia sercem w gorliwości wiary odpowiedzieli na jego wezwanie. Jan Paweł II kształtował nas podczas swojego pontyfikatu i nadal kształtuje, a jego bliska obecność w znaku relikwii niech będzie dla naszej wspólnoty umocnieniem w wypełnianiu powołania chrześcijańskiego – mówiła przedstawicielka gogołowskiej wspólnoty, witając abp. Mokrzyckiego w progach najstarszej, bo ponad 800-letniej świątyni na terenie diecezji świdnickiej. – Cudem jest dla nas to, że przybywa do nas Jan Paweł II. Z jego obecnością wiążemy wielkie nadzieje, ufając, że ożywi w nas to, o czym nam mówił, co pokazywał całym swoim życiem – dodał od siebie proboszcz ks. kan. Adam Woźniak, w dniu wprowadzenia relikwii w kościele w Gogołowie w sobotę 17 kwietnia br.

Świadectwo sekretarza

Podczas homilii metropolita lwowski podzielił się wspomnieniami o świętym papieżu, u boku którego przez ostatnich dziesięć lat życia pełnił rolę drugiego osobistego sekretarza. – Święci nie proszą, abyśmy ich chwalili, ale naśladowali. Jan Paweł II był wyjątkowym człowiekiem, w przedziwny sposób promieniował i oddziaływał na innych. Stając przy nim odczuwało się pokój, miało się poczucie bezpieczeństwa, życzliwości. Papież trwał na kolanach przed Bogiem, żył Bogiem i dla Boga. Kto się z nim zetknął od razu mógł zauważyć jego głębokie zjednoczenie z Bogiem. Kiedyś zwierzył się, że jako kapłan nigdy nie opuścił Mszy św. – zauważył arcybiskup.

Obok wyróżniającego papieża głębokiego zanurzenia w modlitwie i pokorze, metropolita lwowski zwrócił uwagę, że Jan Paweł II był przede wszystkim człowiekiem. – Ciągle myślał o bliźnim, był o niego zatroskany. Stąd jego nauczanie o obronie życia, prawie do pracy, wolności czy solidarności – podkreślił.

Cząstka ciała Ojca Świętego w postaci jego włosów, w każdej z trzech parafii została złożona w ozdobny relikwiarz i wystawiona do publicznego kultu.

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obdarowanie łaską

[ TEMATY ]

Rększowice

100‑lecie urodzin

relikwie św. Jana Pawła II

Beata Pieczykura/Niedziela

– To jest dla nas wielkie przeżycie, bo krew jest znakiem życia, to nie jest jakiś symbol, to cząsteczka, która była związana z osobą świętego, to cząstka jego krwi, czyli jego życia i posługi. To obdarowanie nas łaską Boga i związanie nas, każdego z imienia, z tą relikwią – mówił abp Wacław Depo podczas wprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II do kościoła w Rększowicach.

„Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby imię Boga było obrażane w naszych sercach” – te słowa św. Jana Pawła II zjednoczyły 13 września parafian i gości na uroczystości wprowadzenia relikwii krwi św. Jana Pawła II do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rększowicach, która jest sanktuarium Krzyża Świętego. Tego dnia, w 33. rocznicę konsekracji kościoła, abp Depo poświęcił pomnik św. Jana Pawła II, będący wyrazem wdzięczności za jego życie i pontyfikat oraz pragnienia, by imię Boże było błogosławione. Z tej okazji uroczystej Mszy św. w intencji parafian przewodniczył oraz homilię wygłosił abp Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ

Dni Krzyżowe 2021

2021-04-15 10:39

[ TEMATY ]

Dni Krzyżowe

Bożena Sztajner/Niedziela

Czym są Dni Krzyżowe i kiedy wypadają Dni Krzyżowe w 2021 r.?

Wniebowstąpienie Pańskie jest uroczystością obchodzoną obecnie czterdziestego dnia po Wielkanocy lub w niedzielę przypadającą po 40. dniu. W Polsce od 2004 r. na mocy postanowienia Konferencji Episkopatu Polski obchodzi się Wniebowstąpienie Pańskie w niedzielę przed uroczystością Zielonych Świąt. Istotą tej uroczystości jest odejście Chrystusa do Ojca, udział Chrystusowego człowieczeństwa w pełnej chwale Boga Ojca.

CZYTAJ DALEJ

Papież: trzy stany życia pozwalają poczuć zapach Kościoła

2021-05-13 21:01

[ TEMATY ]

papież

książka

Życie Konsekrowane

Vatican News

Jutro ukaże się książka pt. „Jak sól i zaczyn – notatki o teologii życia konsekrowanego w Kościele” ze wstępem Papieża Franciszka. Autorzy książki, dwaj franciszkanie: Valentino Natalini i Ferdinando Campana przedstawiają całościowo nauczanie Kościoła na temat życia zakonnego. Podejmują m.in. temat konsekracji, proroctwa, misji, liturgii, eschatologii, duchowości, świętości, odniesienia do Trójcy Świętej, do Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa.

Ojciec Święty stwierdza we wstępie do książki, że Kościół jest piękny, ponieważ jest miłowany przez swojego Oblubieńca i Pana. To właśnie ta miłość czyni go płodnym, pięknym oraz szczęśliwym. Trzy stany życia, które go tworzą i charakteryzują są rzeczywistością od zawsze go wyróżniającą i ubogacającą. To nie są trzy środowiska oddzielone i zwalczające się nawzajem ani trzy wyspy zagubione na oceanie. Nie są również podobne do trzech zamków wzniesionych na dumnych i wyniosłych górach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję