Reklama

Niedziela Częstochowska

"Niedziela" w Ołomuńcu

„Wartości chrześcijańskie powinny rządzić życiem współczesnego świata” – mówił w homilii 21 kwietnia ks. inf. Ireneusz Skubiś, honorowy redaktor naczelny tygodnika katolickiego „Niedziela” w katedrze św. Wacława w Ołomuńcu na Morawach. Ks. Skubiś przewodniczył Mszy św. dla blisko 800 pielgrzymów z diecezji rzeszowskiej oraz Nowego Jorku, którzy w ostatnich dniach pielgrzymowali m.in. do grobu św. Jana Pawła II w Rzymie. W niedzielę na Placu św. Piotra pozdrowił ich papież Franciszek.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Monika Książek

Mszę św. z ks. Skubisiem koncelebrowało 20 kapłanów na czele z ks. Józefem Kulą, redaktorem odpowiedzialnym edycji rzeszowskiej „Niedzieli” i kierownikiem pielgrzymki oraz księża pracujący w redakcji tygodnika w Częstochowie: ks. Jacek Molka i ks. Mariusz Frukacz. Na Mszy św. byli również obecni pracownicy „Niedzieli” z Częstochowy.

„Ta Msza św. jest wielkim dziękczynieniem za dzieło „Niedzieli” i za osobę ks. inf. Ireneusza Skubisia. W tej starej katedrze ogarniamy także naszą modlitwą nową redaktor naczelną „Niedzieli” Lidię Dudkiewicz i cały zespół redakcyjny” – mówił na początku Mszy św. ks. Józef Kula. „To, że ludzie na ziemi rzeszowskiej mają głęboka wiarę to także zasługa „Niedzieli” – kontynuował redaktor rzeszowskiej edycji „Niedzieli”.

W homilii ks. inf. Ireneusz Skubiś odniósł się do prześladowania chrześcijan na Bliskim Wschodzie. - XXI wiek naznaczony jest prześladowaniem chrześcijan. Dlatego bolesne jest milczenie świata wobec tej tragedii – mówił ks. Skubiś i pytał: Co robi świat, gdy zabija się setki chrześcijan? Gdzie są politycy, także ci chrześcijańscy? Gdzie są ludzie odpowiedzialni za to wszystko, co dzieje się na Bliskim Wschodzie, w Libii i w Syrii? „Rzeź chrześcijan spotyka się z milczeniem. Jest na świecie grzech Kaina” – zauważył ks. Skubiś.

Honorowy redaktor naczelny „Niedzieli” podkreślił znaczenie świadectwa chrześcijańskiego dla współczesnego świata i wskazał na postaci św. Wacława i św. Jana Sarkandra, męczennika, którego nazwał „świadkiem tajemnicy spowiedzi”. - Chrześcijaństwo jest oparte na miłości i na świadectwie – dodał ks. Skubiś i przypomniał, że „chrzest przyszedł do Polski z tego miejsca, z Czech, a ta katedra to miejsce świadectwa, to katedra świadków”. „Potrzebne jest świadectwo życia i modlitwy. Potrzebny jest Dekalog i moralność ewangeliczna” – przypomniał kaznodzieja i podkreślił, że „Niedziela” zawsze była świadkiem Chrystusowego Kościoła. - Wiara musi być pogłębiona i budowana także w oparciu o treści prasy katolickiej - przypomniał ks. Skubiś.

Reklama

Honorowy redaktor naczelny „Niedzieli” odniósł się krytycznie do podpisania przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Konwencji o przeciwdziałaniu przemocy i zaapelował do pielgrzymów: „Potrzebujemy siły wewnętrznej. Musimy się uczyć Kościoła, tego, co mówi papież, co mówią biskupi. Trzymajmy się też przesłania św. Jana Pawła II. On nam zostawił wielkie dziedzictwo”. - Bardzo ważna jest w naszym życiu wierność Ewangelii i wierność Bogu - podkreślił ks. Skubiś i wspomniał: „Kiedyś kard. Stefan Wyszyński zwrócił się do mnie ze słowami: „Życzę ci wierności”. - Dzisiaj powtarzam te słowa: „Życzę wam wierności” – zakończył ks. Skubiś.

Pielgrzymi otrzymali 800 egzemplarzy „Niedzieli” oraz albumików poświęconych osobie św. Jana Pawła II.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

2015-04-22 09:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piesza pielgrzymka ojców synodalnych do grobu św. Piotra

Piesza pielgrzymka ojców synodalnych do grobu św. Piotra odbyła się dziś na ulicach Rzymu. Sześciokilometrową trasę zakończyła Msza św. w bazylice watykańskiej z udziałem papieża Franciszka.

Do uczestnictwa w pielgrzymce, organizowanej przez Papieską Radę ds. Nowej Ewangelizacji zaproszono około 300 osób: ojców i audytorów synodalnych oraz grupę młodzieży z różnych parafii Rzymu.

CZYTAJ DALEJ

Kanada: zamiast pomocy - eutanazja?

2022-12-06 10:41

[ TEMATY ]

eutanazja

Kanada

Adobe Stock

O szokującej propozycji odmowy pomocy w usprawnieniu życia i zaproponowaniu eutanazji zeznała w zeszłym tygodniu przed komisją ds. weteranów Izby Gmin Kanady była paraolimpijka, która służyła w kanadyjskim wojsku, Christine Gauthier. Przed trzema laty skontaktowała się z Veterans Affairs Canada (VAC - departamentem ds. weteranów wojennych), aby poprosić o domową windę dla wózków inwalidzkich, która pomoże jej łatwiej manewrować w domu. Jak stwierdziła - pracownik VAC zaoferował jej wspomagane samobójstwo jako rozwiązanie jej cierpienia.

Gauthier powiedziała posłom, że dysponuje listem, mówiącym, iż skoro jest tak zdesperowana, to może uzyskać medyczną pomoc w umieraniu. Nie kryła swego przerażania faktem, że łatwiej uzyskać w jej ojczyźnie pomoc w umieraniu, niż narzędzia pomagające żyć.

CZYTAJ DALEJ

Św. Mikołaj oficjalnie patronem Głogowa

2022-12-06 20:54

[ TEMATY ]

Głogów

Orszak św. Mikołaja

Karolina Krasowska

Pasterz diecezji przekazał dekret ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa na ręce przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Sienkiewicza i prezydenta miasta Rafaela Rokaszewicza

Pasterz diecezji przekazał dekret ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa na ręce przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Sienkiewicza i prezydenta miasta Rafaela Rokaszewicza

Dekret Stolicy Apostolskiej ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa został przyjęty 6 grudnia podczas uroczystej sesji Rady Miasta.

W historycznej tradycji św. Mikołaj od dawna był patronem Głogowa. Pod koniec ub. roku potwierdziła to Rada Miejska, natomiast w tym roku, na prośbę bp. Tadeusza Lityńskiego, wybór ten zatwierdziła oficjalnie Stolica Apostolska. Pasterz diecezji przekazał dekret ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa na ręce przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Sienkiewicza i prezydenta miasta Rafaela Rokaszewicza podczas uroczystej sesji Rady Miasta w Sali Rajców Urzędu Miasta Głogowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję