Reklama

Europa

Maryjne ślady mniej znane

Objawienia Matki Bożej obok wiary w ich przesłanie budzą też nasze emocje. Czasem może nawet zdziwienie. Tak bywa najczęściej, kiedy czytamy wzmianki o cudownych wydarzeniach sprzed wielu wieków, ale i te bliskie naszej współczesności potrafią przyprawić o zdumienie.

Niedziela Ogólnopolska 21/2021, str. 22-23

[ TEMATY ]

Szwajcaria

Grażyna Kołek/Niedziela

Sanktuarium maryjne w Einsiedeln w Szwajcarii

Sanktuarium maryjne w Einsiedeln w Szwajcarii

Guadalupe, Rue du Bac w Paryżu, La Salette, Lourdes, Gietrzwałd, Fatima, Syrakuzy, Kibeho, Medjugorie – któż nie zna tych miast i objawień, które miały w nich miejsce. Ale cudownych zdarzeń jest znacznie więcej. Za jednymi stoi autorytet Kościoła, a siłą innych są jedynie tradycja, pamięć i pobożność wiernych. Choćby niektóre spośród wielu z nich warte są przypomnienia.

Maryja na kolumnie. Saragossa, Hiszpania, 40 r.

Apostołowi Jakubowi Starszemu ukazuje się stojąca na kolumnie żyjąca jeszcze wówczas Maryja. Matka Zbawiciela miała mu obiecać, gdy udawał się z Jaffy w Ziemi Świętej do Aragonii, że nawiedzi go w miejscu, w którym będzie przebywał. Jej zjawienie się jest zatem spełnieniem obietnicy, a jednocześnie pierwszym w historii chrześcijaństwa i jedynym tzw. w ciele objawieniem Matki Bożej. Królująca na kolumnie Maryja poleca Jakubowi zbudowanie świątyni, w której kolumna ta będzie zachowana. Zgodnie z tradycją początki słynnej katedry Nuestra Senora del Pilar w Saragossie wywodzą się właśnie od powstania kaplicy Santa Maria del Pilar – Maryi Panny na Kolumnie.

Śnieg w środku lata Rzym, Włochy, 363 r.

Reklama

Jak mówi jeden z przekazów, bezdzietne bogate małżeństwo w Rzymie pragnie ustanowić Matkę Bożą spadkobierczynią swego majątku. W nocy z 4 na 5 sierpnia 363 r. Maryja ukazuje się jednocześnie temu małżeństwu i papieżowi Liberiuszowi. Poleca, by wznieść poświęcony Jej kościół w miejscu, które rankiem przykryje śnieg. Rano 5 sierpnia niewielka łata śniegu pojawia się na Eskwilinie, jednym z siedmiu wzgórz Rzymu. Papież wydaje dyspozycję wybudowania tam kościoła dedykowanego Matce Bożej. Wiek później zostaje on zastąpiony większym – wł. maggiore – przez co nowa świątynia zyskuje nazwę Santa Maria Maggiore. Od wydarzenia z 5 sierpnia wywodzi się natomiast święto Matki Bożej Śnieżnej, w które z kopuły świątyni zrzucane są białe płatki róż symbolizujące śnieg.

Katedra poświęcona przez Boga.Einsiedeln, Szwajcaria, 948 r.

Eberhard ze Strasburga zakłada w 934 r. klasztor w miejscu, w którym w 861 r. został zabity mnich i pustelnik – św. Meinrad. Gdy w noc poprzedzającą uroczystość poświęcenia należącej do klasztoru katedry biskup Konstancji Konrad trwa na modlitwie, wydarza się cud. Uczestniczy on w niebiańskiej liturgii z udziałem św. Michała Archanioła. Kiedy rankiem następnego dnia biskup rozpoczyna liturgię poświęcenia kościoła, wraz z uczestniczącymi w tym wydarzeniu wiernymi słyszy trzykrotny głos z nieba: „Powstrzymaj się, kaplica jest już poświęcona przez Boga”. Wiadomość o tym wydarzeniu dociera wkrótce do papieża Leona VIII, który potwierdza cud. W swym liście stwierdza, że to Chrystus we własnej osobie „ustawił w leśnym klasztorze swojej Najświętszej Matki tron łaski i go poświęcił”.

Matka Boża od Sznura. Valence, Francja, 1008 r.

W trakcie szalejącej epidemii Maryja objawia się pielgrzymowi w pobliżu położonego w regionie Owernia-Rodan-Alpy, na szlaku Drogi Jakubowej, miasta Valence. Poleca mu wezwać mieszkańców miasta do pokuty i modlitwy, a gdy ci spełniają żądania, Matka Boża pojawia się następnego dnia z zastępami aniołów. Każe im rozciągnąć wokół miasta sznur dla powstrzymania zarazy. Wielu mieszkańców Valence jest świadkami tego cudownego zjawiska i szczerze wierzy w opiekę Maryi. Gdy Matka Boża prosi, by 8 września urządzono procesję wokół miasta, z ochotą spełniają Jej prośbę. Zaraza ustaje. Od tej chwili w Valence każdego roku w dniu 8 września odbywa się procesja maryjna. Na pamiątkę tego wydarzenia zostaje również założone Bractwo Notre Dame du Cordon – Matki Bożej od Sznura.

Patronka od Zarazy. Arras, Francja, 1105 r.

Reklama

Podczas epidemii Matka Boża objawia się rzeszy modlących się mieszkańców miasta na wieży kościoła i przekazuje obecnemu wśród wiernych biskupowi zapaloną świecę. Kto z ufnością w Bożą opiekę napije się wody stykającej się z woskiem płonącej świecy – zostaje ocalony przed zarazą lub uzdrowiony. Dopóki zaraza się nie skończy, świeca w cudowny sposób się nie wypala. W 1140 r. w Arras powstaje pierwsza kaplica ku czci Notre Dame des Ardents – Matki Bożej od Zarazy, nazywana też Notre Dame de la Sainte Chandelle – Matki Bożej od Świętej Świecy. Zniszczona podczas rewolucji francuskiej, zostaje zastąpiona nową, poświęconą w 1876 r. Co roku obchodzone jest również wspomnienie cudownej interwencji Maryi.

Matka Boża niezadowolona. Glatz, ok. 1320 r., Przybram, Czechy, 1364 r.

W testamencie pierwszy biskup Pragi Ernest z Pardubic wspomina o objawieniu maryjnym, którego miał doznać jako student podczas Nieszporów w kościele w Glatz. Widzi wówczas, jak Maryja z wizerunku nad ołtarzem z niechęcią odwraca od niego wzrok, aż w końcu odwraca całą głowę. Przerażony prosi, by ponownie się do niego zwróciła, jednak nawet wtedy, gdy głowa Matki Bożej zwraca się w stronę przyszłego biskupa, na Jej twarzy pozostaje wyraz niezadowolenia. Zdarzenie to staje się przyczyną jego nawrócenia i poświęcenia się służbie Bogu. Ernest sporządza kopię figury Maryi z kościoła w Glatz, która towarzyszy mu przez całe życie, a po jego śmierci w 1364 r. trafia do kaplicy Svata Hora – Święta Góra w Przybram. Dzięki obecności figury kaplica staje się miejscem pielgrzymek maryjnych i licznych uzdrowień.

Strzeżona przez mrówki. Adlwang, Austria, 1560 r.

Cudowny obraz Matki Bożej z kościoła w Adlwang w Górnej Austrii zostaje usunięty przez protestantów podczas walk w okresie reformacji. Od tej chwili uważany jest za zniszczony, jednak dzięki niezwykłym zjawiskom świetlnym w kościele zostaje odnaleziony pod posadzką, w samym centrum mrowiska. Jak głoszą miejscowe podania, mrówki pozwalają się przepędzić ze świątyni dopiero wówczas, gdy obraz Matki Bożej wraca na swoje pierwotne miejsce.

Ciskająca kamieniami. Concepción, Chile, 1600 r.

Pewien obraz Matki Bożej „ożywa” i opuszcza kaplicę w Concepción – mieście założonym w 1550 r. przez hiszpańskiego konkwistadora Pedra de Valdivię. Podczas oblężenia miasta przez Araukanów ukazuje się Maryja, która wygląda jak na obrazie. Ciska w stronę nieprzyjaciół ziemię i kamienie, co skłania ich do ucieczki.

Przyczyna duchowej równowagi Frattocchie, Włochy, 1967 r.

Pewnemu mnichowi z Frattocchie, miasteczka położonego na drodze między Rzymem a Castel Gandolfo, podczas medytacji uporczywie przychodzi do głowy słowo „równowaga” (wł. equilibrio). Kiedy niedługo później pracuje na strychu klasztoru, znajduje metalową płytkę, na której wytłoczone jest wyobrażenie Matki Bożej. Staje się ono wzorem, według którego br. Armando Panniello wykonuje wizerunek Matki Bożej od Duchowej Równowagi, który od tej chwili otaczany jest czcią w kościele klasztornym w Frattocchie.

2021-05-18 10:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szwajcaria: katolicy nadal największym wyznaniem

[ TEMATY ]

katolicy

Szwajcaria

Wikipedia/Tschubby

Jezioro genewskie, Szwajcaria

Jezioro genewskie, Szwajcaria

Mimo utrzymującej się fali wystąpień z Kościoła katolicy nadal stanowią największą pod względem liczby wiernych wspólnotę wyznaniową w Szwajcarii.

Świadczą o tym wyniki badań „Języki i religie w 2018 roku”, opublikowanych 31 stycznia przez urząd statystyczny tego kraju.

CZYTAJ DALEJ

Brytyjski historyk: Niemcy byli zaskoczeni skalą Powstania Warszawskiego

2021-07-31 09:03

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Wikipedia/Sylwester Braun

28 sierpnia 1944 r. budynek Prudentialu został trafiony przez 2-tonowy pocisk

28 sierpnia 1944 r. budynek Prudentialu został trafiony przez 2-tonowy pocisk

Niemcy nie byli całkowicie zaskoczeni wybuchem Powstania Warszawskiego, ale jego skalą i zaciętością walk - tak, bo spodziewali się, że dadzą radę je stłumić w ciągu kilku dni - mówi PAP brytyjski historyk Roger Moorhouse.

W niedzielę mija 77 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego, które było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

CZYTAJ DALEJ

5 cytatów - Ks. Wyszyński we wspomnieniach powstańców warszawskich

2021-08-01 09:04

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

kard. Wyszyński

AFSK

Ks. Prymas Wyszyński z Matką Elżbietą Czacka i Marią Okońską w Laskach

Ks. Prymas Wyszyński z Matką Elżbietą Czacka i Marią Okońską w Laskach

"Ks. Wyszyński zarządzał modlitwy, żeby lekarz wrócił. Niemcy nam go zwolnili" - Prymas Tysiąclecia w okresie Powstania Warszawskiego.

Kapelan Armii Krajowej w Grupie "Kampinos", pseudonim "Radwan III", szpital powstańczy w Laskach - to podstawowe fakty o posłudze wówczas księdza profesora Stefana Wyszyńskiego podczas Powstania Warszawskiego. "Szczupły, wysoki (...) nasz prymas, tylko myśmy tego nie wiedzieli" - tak ks. Wyszyńskiego zapamiętali uczestnicy zrywu stolicy z 1944 roku. Cytaty pochodzą z Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję