Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Efekty rewitalizacji

Kościół św. Barbary w Mikuszowicach Krakowskich odzyskuje dawny blask.

Niedziela bielsko-żywiecka 21/2021, str. VII

[ TEMATY ]

renowacja

rewitalizacja

MR

Mszy św. przewodniczył ks. dr Grzegorz Klaja

Mszy św. przewodniczył ks. dr Grzegorz Klaja

Efekty rewitalizacji prezbiterium oraz konsekracji ołtarza głównego w kościele zaprezentował swoim parafianom 9 maja ks. dr Grzegorz Klaja, proboszcz tamtejszej wspólnoty. Mówiąc o pracach sfinalizowanych przez restauratorów, nie omieszkał wspomnieć o tle historycznym, które przyczyniło się do pozyskania przez parafię cennych dzieł sztuki datowanych na rok 1470.

Ostatnie lata w parafii to szereg inwestycji. Boczny ołtarz maryjny może obecnie pochwalić się nie tylko odnowioną gotycką figurą Madonny, ale i zrekonstruowanymi trzema maryjnymi obrazami: Matki Bożej Różańcowej, Częstochowskiej i Bolesnej. Nie inaczej jest z położonym po przeciwległej stronie ołtarzem, w którym eksponowane są wizerunki Najświętszego Serca Pana Jezusa i Ecce Homo. Niedawno dołączyła do nich przekazana do renowacji neogotycka figura św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus.

Reklama

Aby prezbiterium przywrócić pierwotny wygląd, pozbyto się z niego czerwonej wykładziny oraz betonowej wylewki. Odsłonięty w fazie odkrywki oryginalny stopień wykonany z lastriko w 1927 r. dał asumpt do położenia zupełnie nowej podłogi sporządzonej z dębowych desek o grubości 5 cm. Do tego doszły prace związane z wymianą instalacji elektrycznej oraz z zamontowaniem mechanizmu do opuszczania i podnoszenia tryptyku Rozesłanie Świętych Apostołów w ołtarzu głównym.

Jak zauważył ks. dr G. Klaja, według hipotezy prof. Jerzego Szablowskiego, jednego z najwybitniejszych historyków sztuki, który zajmował się tym dziełem w okresie przedwojennym, tryptyk prawdopodobnie trafił do Mikuszowic bezpośrednio z Katedry Wawelskiej. Wiązało się to z wymianą wyposażenia gotyckiego na barokowe. Po latach użytkowania tryptyk przekazano do konserwacji do Muzeum Narodowego w Krakowie, które zobligowało się, że w zamian za depozyt prześle do parafii jego wierną kopię. Zapewnieniom konserwatorów stało się zadość dopiero w 1987 r.

– To jedno z pierwszych dzieł, które łączy nowe tendencje realistyczne ze starą szkołą ikonograficznego pokazywania przedstawień świętych. Na obrazie środkowym widzimy zmartwychwstałego Pana, który tuż przed Wniebowstąpieniem ukazuje się Apostołom w Galilei, aby im przekazać wypisane na szarfie memento: „Idźcie na cały świat i nauczajcie”. Konsekwencją tego są indywidualne dekrety, które mówią, kto z nich gdzie się ma udać. I tak: Piotr do Rzymu, Tomasz do Indii, Jakub Młodszy do Jerozolimy, Andrzej do Achai, Szymon Kananejczyk do Persji, Jan do Azji, Filip do Syrii, Mateusz do Etiopii, Jakub Większy do Hiszpanii, Juda Tadeusz do Mezopotamii, Bartłomiej do Cylicji, a Maciej do Judei – wyjaśnia ks. G. Klaja.

Reklama

Jak dodaje, to przedstawienie jest o tyle ważne, bo o jego powielanie osobiście zadbał król Władysław Jagiełło, który dzień po wiktorii nad Krzyżakami, czyli we wspomnienie rozesłania Apostołów, nakazał świętować je po wsze czasy. Potwierdza to kronikarz Jan Długosz, który odnotował, że z woli możnowładcy 15 lipca należy eksponować jako pamiątkę dnia, w którym Boża Opatrzność okazała miłosierdzie i łaskę Polakom.

Wraz z tryptykiem w ołtarzu głównym znajduje się obraz św. Barbary, który będzie z nim zamiennie pokazywany. Przeprowadzona konserwacja przyczyniła się również do odnowienia lichtarzy oraz do wykonania dwóch nowych. Zestaw prac konserwatorskich dopełnia odtworzenie z archiwalnej fotografii podstawy pod tabernakulum, odnowienie balasek i antepedium z różami o tematyce Niepokalanego Serca Maryi, a także wykonanie części kamiennej ołtarza wraz z relikwiami męczenników – Fortunata, Donata i Krescencjusza – oraz stylowej ambony.

2021-05-18 10:57

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: zakończyła się renowacja archikatedry warszawskiej

[ TEMATY ]

Warszawa

renowacja

Artur Stelmasiak

Po ponad trzech latach prac zakończył się remont bazyliki archikatedralnej w Warszawie. Osuszone i oczyszczone zostały katedralne podziemia, odnowiono wnętrze i fasadę świątyni oraz sąsiadujący z katedrą budynek, gdzie nową siedzibę będzie mieć Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Uroczystości poświęcenia odnowionych wnętrz przewodniczył w środę kard. Kazimierz Nycz. W obchodach wziął udział marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

- Wykonane prace renowacyjne to efekt troski o tę świątynię, a zwłaszcza o podziemia, które wymagały pilnego osuszenia i odnowienia. Ta troska o świątynię zrodziła pomysł, by nieopodal katedry utworzyć muzeum, które jeszcze bardziej ożywi Trakt Królewski - wspomniał metropolita warszawski.

CZYTAJ DALEJ

Jesteśmy dziećmi wieczności

Niedziela Ogólnopolska 31/2018, str. 32-33

[ TEMATY ]

homilia

Wikipedia

Gerbrand van den Eeckhout, „Jezus głosi nad jeziorem Genezaret” (XVII wiek)

Gerbrand van den Eeckhout, „Jezus głosi nad jeziorem Genezaret” (XVII wiek)

Żeby żyć, trzeba jeść. To oczywiste. Ale czy życie bierze się z tego, co się zje? Życie daje Bóg, nie rodzice. Rodzice to życie przekażą lub tego nie zrobią. Bóg jest życiem – mieć Dawcę życia w sobie, trwać w jedności z Bogiem to żyć pełnią życia niezależnie od tego, co i ile się zje. Dowodem jest Marta Robin, która przez 51 lat nie jadła i nie piła, a jedynym jej pokarmem była konsekrowana Hostia. O takim pokarmie danym od Boga mówi pierwsze czytanie. Prawdziwe są również słowa: „Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych”.

CZYTAJ DALEJ

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla 100-letniego ks. Franciszka Hanka

2021-08-01 15:34

[ TEMATY ]

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski został w niedzielę odznaczony ks. kanonik Franciszek Hanek. Uroczystość odbyła się w Mielcu (Podkarpackie) podczas Mszy św. z okazji jubileuszu 100. urodzin duchownego i 70 lat jego kapłaństwa.

Jak poinformował w niedzielę rzecznik urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie Tomasz Leyko Krzyż został przyznany przez Kapitułę Orła Białego na wniosek marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, który jest również sekretarzem kapituły Polonia Restituta. On także odznaczył jubilata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję