Reklama

Niedziela Małopolska

Bo nigdy nie zawiodła

To było niecodzienne przeżycie. Modlić się w małej grupie na krakowskim Rynku w sobotnie południe, gdy wokół przechodzą, a czasem spieszą gdzieś krakowianie, turyści…

Niedziela małopolska 21/2021, str. III

[ TEMATY ]

Rycerze Jana Pawła II

MFS/Niedziela

Bracia z Zakonu Rycerzy Jana Pawła II pod obrazem Matki Bożej Łaskawej

Bracia z Zakonu Rycerzy Jana Pawła II pod obrazem Matki Bożej Łaskawej

Z okazji tegorocznej uroczystości Matki Bożej Łaskawej Zakon Rycerzy Jana Pawła II zorganizował 8 maja spotkanie modlitewne pod Jej wizerunkami, od lat wpisanymi w przestrzeń Krakowa.

Przed cudownym wizerunkiem

Jacek Smagowicz, rycerz Jana Pawła II, przypomniał, że Matka Boża Łaskawa jest patronką kilkudziesięciu miast. Od wieków chroni krakowian przed złem, rozmaitymi nieszczęściami i zarazami. Podkreślił: – Jest też zwana Matką Bożą Morową, bo niszczy zarazę, która przecież może przybierać różne postacie...

Hejnał z Wieży Mariackiej rozpoczął modlitwę przed wizerunkiem Pani Łaskawej umieszczonym na fasadzie kościoła Mariackiego (od strony ul. Floriańskiej). Przed tym obrazem modliły się kolejne pokolenia krakowian od początku XVIII wieku. Kiedy w czasie zarazy w latach 1707-09 zmarło w Krakowie ponad 19 tys. osób, ówczesny biskup krakowski Kazimierz Łubieński zezwolił w 1708 r. na odprawianie nabożeństw do Matki Bożej Łaskawej, a członek rady miejskiej Michał Behm ufundował na fasadę fary krakowskiej Jej wizerunek. Modlono się wówczas o ustanie epidemii i prośba została wysłuchana.

Zwracając się do Matki Bożej przed Jej cudownym wizerunkiem, Jacek Smagowicz zaznaczył: – Nigdy nas nie rzuciłaś, nigdy nie odwróciłaś od nas Swojego oblicza, byłaś zawsze naszą mocą i siłą, bo jesteś Bogarodzicą. I dalej modlił się w imieniu zebranych: – Matko Łaskawa, Strażniczko Polski, Matko Zwycięska, która w 1920 r. pokonałaś hordy bolszewickie, która wcześniej byłaś na sztandarach konfederacji tyszowieckiej i konfederacji barskiej. Ty, (…) która pozwoliłaś naszym rodzicom przeżyć okupację niemiecką, sowiecką i komunistyczne czasy. Króluj nam, Matko Łaskawa, pełna chwały i glorii, bądź z Wilnem, Warszawą, Krakowem! Błogosław polskiej historii, daj nam zwycięstwo, niech Chrystus będzie nam Panem, drogą , prawdą i życiem. Matko Łaskawa, wołamy, ratuj!

Pod figurą Wędrującej

Modlący się przeszli następnie pod figurę Matki Boże Łaskawej, wyeksponowaną na wysokiej kolumnie u zbiegu Plant i ul. Jagiellońskiej. Matka Boża, w rozwianych szatach, trzyma w prawej dłoni berło, w lewej – podobnie jak na wizerunku z fasady kościoła Mariackiego – pęk złamanych strzał. To wyobrażenie Matki Bożej Łaskawej także pochodzi z XVIII wieku, kiedy Marianna Sokołowska upamiętniła swego syna, który został rozstrzelany na Wawelu przez okupujących wzgórze żołnierzy rosyjskich. Figurę wyrzeźbił Jan Krzyżanowski. Dziś jest ona nazywana także Wędrującą, bo kilkakrotnie zmieniała już swoje miejsce, co nie przeszkadzało kolejnym pokoleniom krakowian zatrzymywać się i modlić przy tej figurze, zawierzać swój los Matce Bożej Łaskawej.

Reklama

– Ty Pani wiesz, że w trudnych sytuacjach Polacy zawsze zwracali się do Ciebie, a Ty nas nigdy nie zawiodłaś – mówił pod figurą p. Jacek. I prosił w imieniu nie tylko zebranych: – Spraw Pani, aby z naszych serc zniknął grzech, a z życia polityczno-społecznego niech znikną zbędne spory! Niech z naszych ulic zniknie wrzask nierozumiejących, niemających uczuć do Boga i ojczyzny, niech zniknie wszelkie barbarzyństwo, wszelka zaraza.

Po wspólnej modlitwie Jacek Smagowicz zaapelował: – Nie przechodźmy obok wizerunków Matki Bożej Łaskawej obojętnie!

Z nagrania Skąd się wzięła w Polsce Matka Boża Łaskawa? (www.youtube.com/watch? v=e4pbXApqBYI) można się dowiedzieć więcej o kulcie Strażniczki Polski.

2021-05-18 10:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mocarze modlitwy i czynu

Niedziela warszawska 42/2020, str. V

[ TEMATY ]

Rycerze Jana Pawła II

Łukasz Krzysztofka

Z nieodłączną czarną mantullą Rycerze Jana Pawła II są zawsze widoczni na uroczystościach kościelnych

Z nieodłączną czarną mantullą Rycerze Jana Pawła II są zawsze widoczni na uroczystościach kościelnych

Na co dzień jako katolicy świeccy żyją i pracują w świecie. Bronią życia oraz chrześcijańskich wartości. Rycerze Jana Pawła II są żywym wotum za pontyfikat papieża Polaka.

Można ich spotkać na wielu uroczystościach kościelnych. Łatwo ich poznać po charakterystycznym stroju. Składa się on z czarnego płaszcza rycerskiego – mantulli z kapturem – obszytego żółtymi lamówkami. Na piersiach i plecach stroju rycerza wyhaftowane są żółtym kolorem herby zakonne. Do stroju chóralnego rycerz zakłada na pierś pektorał rycerski ze sznurem funkcyjnym. Na pektorale umieszczone są oznaczenia stopni rycerskich w postaci ćwieków – gwiazdek i ryngrafu z wizerunkiem Matki Bożej wybranym przez rycerza.

CZYTAJ DALEJ

Przezkazanie Światła pokoju we Lwowie

2023-01-28 13:34

[ TEMATY ]

pokój

Ukraina

Lwów

Karol Porwich/Niedziela

Przedstawiamy relację fotograficzną naszego fotografa prosto ze Lwowa.

CZYTAJ DALEJ

Św. Tomasz z Akwinu jest nam potrzebny

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego w kaplicy seminaryjnej pw. Zesłania Ducha Świętego oraz wykład tomistyczny złożyły się na „Dzień św. Tomasza z Akwinu” 28 stycznia w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Na początku Mszy św. ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor seminarium przypomniał słowa, które św. Tomasz z Akwinu powiedział 5 marca 1274 r. w opactwie w Fossanuova, na kilka dni przed swoją śmiercią: „ Przyjmuję Cię, ceno zbawienia mojej duszy. Przyjmuję Cię Wiatyku mego pielgrzymowania. Dla Twej miłości studiowałem, czuwałem, pracowałem i nauczałem. Nie powiedziałem nigdy niczego przeciw Tobie, a jeśli coś w niewiedzy powiedziałem, to przy błędzie swym nie obstaję. Jeśli czegoś błędnie nauczałem powierzam wszystko pod osąd rzymskiego Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję