Reklama

Niedziela Legnicka

Pielgrzymkowy czas rozpoczęty

Motocykliści i delegacja KHGM Polska Miedź S.A. 9 maja przybyli do sanktuarium, aby prosić o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej i św. Józefa.

Niedziela legnicka 21/2021, str. I

[ TEMATY ]

Krzeszów

Monika Łukaszów/Niedziela

Krzeszów po raz 8. stał się miejscem pielgrzymki motocyklistów

Krzeszów po raz 8. stał się miejscem pielgrzymki motocyklistów

Motocykliści zaczęli pojawiać się przed godz. 10. Najpierw na spotkaniu integracyjnym, później na podziwianiu jednośladów, aby ostatecznie uczestniczyć we wspólnej Mszy św. w krzeszowskiej bazylice pod przewodnictwem ks. Dariusza Stańczyka – kapelana Rajdów Katyńskich, proboszcza parafii Świętej Trójcy z Tobolska na Syberii, a także komendanta Wileńskiej Sztafety Niepodległościowej. To już VIII Pielgrzymka Motocyklowa do Krzeszowa.

Była to też swego rodzaju wielka parada motorów. Można było podziwiać i te najnowocześniejsze maszyny, jak i te historyczne, które ich miłośnicy z pieczołowitością i wielkim zaangażowaniem odnawiają, nadając im drugie życie. Jak zgodnie podkreślali oglądający, jedne i drugie cieszyły oko, a do tego ryk silników i klaksonów robił duże wrażenie.

Reklama

Spotkanie było swojego rodzaju rozpoczęciem sezonu motocyklowego na tym terenie, bowiem w kwietniu motocykliści uczestniczyli w ogólnopolskiej pielgrzymce, która odbyła się w Częstochowie.

Miedziowcy

Do Krzeszowa przybyli też przedstawiciele Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi, którzy obchodzą w tym roku 60-lecie istnienia. Obok pocztów sztandarowych nie zabrakło także Górniczej Orkiestry Dętej ZG Lubin, która witała wszystkich przybywających, ubogacała liturgię Mszy św. a po niej, zaprezentowała koncert pieśni popularnych i patriotycznych.

Eucharystia

– Jan Paweł II kiedyś tak pięknie wzywał Polski naród: „Polsko zjednocz się w Chrystusie Eucharystycznym”. I Dlatego jesteśmy dziś na tej Eucharystii, aby rozpocząć w tym czasie pandemii nowy sezon motocyklowy – mówił do zgromadzonych ks. Dariusz Stańczyk. Wspominając sylwetki polskich pisarzy i poetów, którzy pokrzepiali serca Polaków przez trudne lata historii naszego narodu, a także przytaczając bohaterów narodowych, którzy ponieśli śmierć w obronie naszego kraju mówił: – Kiedy patrzymy na motocyklistów w różnych rajdach, zlotach, to chciałoby się powiedzieć: W was widzimy obrońców Ojczyzny, obrońców wiary, obrońców ziem kresowych. W was widzimy ludzi, którzy są gotowi czynić to samo, co czyniła polska husaria. I nie inaczej ja osobiście patrzę jako kapłan na motocyklistę. Chcę widzieć w tobie polskiego rycerza, a w wielu przywódcach klubów motocyklowych chcę widzieć hetmana. Chce się takich widzieć wodzów wszystkich polskich klubów motocyklowych, bo właśnie wielcy hetmani bronili naszych Ojczyzn, bronili korony obojga narodów – mówił kaznodzieja.

Na zakończenie spotkania kapelan Rajdów Katyńskich poświęcił wszystkie motocykle, a zgromadzeni przed bazyliką motocykliści zaśpiewali Hymn Polski. Do uczestników uroczystości słowo przesłała marszałek Sejmu Elżbieta Witek, zostało ono odczytane przez jej przedstawiciela.

2021-05-18 10:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Drugi dzień Spotkania Młodych

[ TEMATY ]

młodzi

Krzeszów

Monika Łukaszów

Drugi dzień Spotkania Młodych upłynął pod hasłem „Matka Miłosierdzia”.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

IO Tokio: Polska sztafeta mieszana odebrała złote medale

2021-08-01 08:12

[ TEMATY ]

IO Tokio

PAP

Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic i Kajetan Duszyński, którzy pobiegli w finale, na Stadionie Olimpijskim w Tokio odebrali złote medale za sobotni triumf w sztafecie mieszanej 4x400 metrów. Po raz pierwszy w tych igrzyskach rozbrzmiał Mazurek Dąbrowskiego.

W Polsce była 4.58 nad ranem, gdy ubrani w dresy i w maseczkach na twarzy biało-czerwoni z tac trzymanych przez członków władz MKOl i światowej federacji lekkoatletycznej wzięli złote medale i kwiaty. Zgodnie z przepisami sanitarnymi w Tokio medale sportowcy zakładają sobie na szyję sami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję