Reklama

Niedziela Rzeszowska

Przyjdź, Duchu Święty!

Do Zielonych Świąt przygotowujemy się od piątku po Wniebowstąpieniu Pańskim do soboty przed świąteczną uroczystością.

Niedziela rzeszowska 21/2021, str. I

[ TEMATY ]

Zesłanie Ducha św.

Arkadiusz Bednarczyk

Scena Zesłania Ducha Świętego z kościoła w Sokołowie Małopolskim

Scena Zesłania Ducha Świętego z kościoła w Sokołowie Małopolskim

Papież Leon XIII nakazał odprawiać w tym czasie nowennę do Ducha Świętego. Uroczystość Zielonych Świąt kończy okres Zmartwychwstania Pańskiego. Pięćdziesiąt dni po święcie Paschy na zgromadzonych w Wieczerniku zalęknionych uczniów i Najświętszą Pannę Marię, zgodnie z obietnicą, Chrystus zesłał Ducha Pocieszyciela. Wiemy o tym wydarzeniu z Dziejów Apostolskich oraz Ewangelii św. Jana.

Fakt zesłania uważa się za narodziny Kościoła. O randze, jaką miało to święto w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, świadczy fakt, iż w wigilię święta udzielano chrztu katechumenom. Jest to także wydarzenie zapowiadające charakter misyjny Kościoła. Odtąd wszyscy Apostołowie napełnieni Duchem Świętym głosić będą Dobrą Nowinę, aż po krańce ziemi, a większość z nich zakończy swą misję męczeństwem.

Był kiedyś zwyczaj, że w czasie Zielonych Świąt przez specjalny otwór w suficie świątyni wpuszczano żywego gołębia – symbol Ducha Świętego, a zaraz potem płatki różnokolorowych kwiatów, które opadały na posadzkę kościoła.

Reklama

Przedstawienia zesłania Ducha Świętego obecne są w wielu kościołach naszej diecezji. Fresk ze sceną zesłania znajdziemy w drewnianym kościele w Małej koło Ropczyc. W latach 1869-93 wybudowano kościół w Sokołowie Małopolskim, a hrabia Jan Władysław Zamoyski wyposażył go w wysokiej klasy kolekcję obrazów namalowanych przez naśladowców mistrzów włoskiego i holenderskiego baroku. W ołtarzu głównym tego kościoła znajduje się obraz przedstawiający scenę zesłania na Apostołów i Maryję ognistych języków. Scena ta obecna jest również na ikonostasach w wielu cerkwiach obrządku wschodniego.

Zielone Święta mają ważne miejsce w obrzędowości ludowej. Oskar Kolberg pisał: „Święto Zesłania Ducha Świętego zowie się u nas Zielonemi Świątkami, gdyż w tym czasie zieleni się wszystko, co tylko ziemia wydaje, a równie bogaci jak ubodzy chaty swe i kościoły w dzień ten majem stroić lubili”. Chodziło o ubieranie domostw oraz kościołów zielonymi gałązkami, gdyż wierzono, że ten zwyczaj przyniesie szczęście przez następny rok.

Niezapomniany ks. Władysław Sarna, rodem ze Strzyżowa, w jednym ze swoich kazań do dzieci tak mówił: „Dzieci kochane w uroczystość Zielonych Świątek mamy Bogu w modlitwach serdecznie dziękować, że udziela nam łask Ducha Świętego, jak we wszystkich sakramentach, tak szczególnie w sakramencie chrztu świętego i bierzmowania”.

2021-05-18 10:57

Ocena: +6 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: Duch Święty fundamentem jedności Kościoła (dokumentacja)

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Zesłanie Ducha św.

PAP

„Naszą zasadą jedności jest Duch Święty” – stwierdził papież podczas Eucharystii w uroczystość Zasłania Ducha Świętego sprawowanej przy "Ołtarzu katedry" w bazylice watykańskiej. Ojciec Święty wezwał też do walki z egoizmem, czynieniem z siebie ofiary oraz z pesymizmem.

Oto tekst papieskiej homilii w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Papież jedzie do Marsylii

2023-09-21 16:11

[ TEMATY ]

Francja

papież Franciszek

PAP/Riccardo Antimiani

Młodzi wyznawcy różnych religii i przedstawiciele Kościoła z 30 krajów chcą w tym tygodniu ułożyć „mozaikę nadziei” we francuskim mieście portowym Marsylia. Papież Franciszek zakończy III Spotkanie Śródziemnomorskie Mszą świętą w ramach dwudniowej wizyty duszpasterskiej w najbliższy piątek i sobotę. „Nadzieja i braterstwo” – oto istota dni Les Rencontres Méditerranéennes (MED23) w Marsylii, które odbywają się w dniach 16-24 września 2023 r. W modlitwach i dyskusjach, wydarzeniach kulturalnych i solidarnościowych biorą udział przedstawiciele różnych wyznań i religii, stowarzyszeń i instytucji, potrzebujący i migranci, mieszkańcy i turyści.

Morze Śródziemne jest mozaiką kultur, narodów i religii – w Marsylii staje się to przesłaniem: pod hasłem „Morze Śródziemne: mozaika nadziei” uczestnicy Spotkań Środziemnomorskich chcą w obliczu tendencji do alienacji i zatwardziałości w Europie ustanowić wspólny znak braterstwa i solidarności, który wdzięki wizycie Franciszka otrzymuje wielki bodziec.

CZYTAJ DALEJ

USA/ Zełenski w Białym Domu: jestem wdzięczny Polakom za wsparcie

2023-09-21 22:45

[ TEMATY ]

Ukraina

PAP/Andrzej Lange

Jestem wdzięczny Polakom i polskiemu społeczeństwu za ich wsparcie - powiedział w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania w Białym Domu z prezydentem USA Joe Bidenem. Odpowiedział w ten sposób na pytanie, czy nie obawia się utraty wsparcia Polski.

"Jestem wdzięczny polskiemu narodowi, polskiemu społeczeństwu za wsparcie. To wszystko" - powiedział Zełenski, odpowiadając na pytanie zadane przez korespondenta Polskiego Radia podczas powitania prezydentów USA i Ukrainy w Gabinecie Owalnym w Białym Domu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję