Reklama

Niedziela Rzeszowska

Przyjdź, Duchu Święty!

Do Zielonych Świąt przygotowujemy się od piątku po Wniebowstąpieniu Pańskim do soboty przed świąteczną uroczystością.

Niedziela rzeszowska 21/2021, str. I

[ TEMATY ]

Zesłanie Ducha św.

Arkadiusz Bednarczyk

Scena Zesłania Ducha Świętego z kościoła w Sokołowie Małopolskim

Scena Zesłania Ducha Świętego z kościoła w Sokołowie Małopolskim

Papież Leon XIII nakazał odprawiać w tym czasie nowennę do Ducha Świętego. Uroczystość Zielonych Świąt kończy okres Zmartwychwstania Pańskiego. Pięćdziesiąt dni po święcie Paschy na zgromadzonych w Wieczerniku zalęknionych uczniów i Najświętszą Pannę Marię, zgodnie z obietnicą, Chrystus zesłał Ducha Pocieszyciela. Wiemy o tym wydarzeniu z Dziejów Apostolskich oraz Ewangelii św. Jana.

Fakt zesłania uważa się za narodziny Kościoła. O randze, jaką miało to święto w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, świadczy fakt, iż w wigilię święta udzielano chrztu katechumenom. Jest to także wydarzenie zapowiadające charakter misyjny Kościoła. Odtąd wszyscy Apostołowie napełnieni Duchem Świętym głosić będą Dobrą Nowinę, aż po krańce ziemi, a większość z nich zakończy swą misję męczeństwem.

Reklama

Był kiedyś zwyczaj, że w czasie Zielonych Świąt przez specjalny otwór w suficie świątyni wpuszczano żywego gołębia – symbol Ducha Świętego, a zaraz potem płatki różnokolorowych kwiatów, które opadały na posadzkę kościoła.

Przedstawienia zesłania Ducha Świętego obecne są w wielu kościołach naszej diecezji. Fresk ze sceną zesłania znajdziemy w drewnianym kościele w Małej koło Ropczyc. W latach 1869-93 wybudowano kościół w Sokołowie Małopolskim, a hrabia Jan Władysław Zamoyski wyposażył go w wysokiej klasy kolekcję obrazów namalowanych przez naśladowców mistrzów włoskiego i holenderskiego baroku. W ołtarzu głównym tego kościoła znajduje się obraz przedstawiający scenę zesłania na Apostołów i Maryję ognistych języków. Scena ta obecna jest również na ikonostasach w wielu cerkwiach obrządku wschodniego.

Zielone Święta mają ważne miejsce w obrzędowości ludowej. Oskar Kolberg pisał: „Święto Zesłania Ducha Świętego zowie się u nas Zielonemi Świątkami, gdyż w tym czasie zieleni się wszystko, co tylko ziemia wydaje, a równie bogaci jak ubodzy chaty swe i kościoły w dzień ten majem stroić lubili”. Chodziło o ubieranie domostw oraz kościołów zielonymi gałązkami, gdyż wierzono, że ten zwyczaj przyniesie szczęście przez następny rok.

Niezapomniany ks. Władysław Sarna, rodem ze Strzyżowa, w jednym ze swoich kazań do dzieci tak mówił: „Dzieci kochane w uroczystość Zielonych Świątek mamy Bogu w modlitwach serdecznie dziękować, że udziela nam łask Ducha Świętego, jak we wszystkich sakramentach, tak szczególnie w sakramencie chrztu świętego i bierzmowania”.

2021-05-18 10:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przywoływali Ducha Świętego

[ TEMATY ]

diecezja świdnicka

Zesłanie Ducha św.

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Modlitwa Liturgią Godzin pod przewodnictwem ks. kan. Dominika Ostrowskiego

Modlitwa Liturgią Godzin pod przewodnictwem ks. kan. Dominika Ostrowskiego

W Wigilię Pięćdziesiątnicy, w różnych zakątkach naszej diecezji wierni modlili się o dary Ducha Św.

Centralną uroczystością była liturgia sprawowana w katedrze świdnickiej pod przewodnictw ks. kan. Dominika Ostrowskiego. Celebracja rozpoczęła się od I Nieszporów, w ramach których odśpiewano hymn oraz psalmodię złożoną z dwóch psalmów i pieśni. Obrzędy Mszy św. zaczęły się od wezwań Kyrie eleison. Podczas przedłużonej Liturgii słowa odczytano cztery czytania ze Starego Testamentu, które zostały dopełnione modlitwami oraz psalmami. Całą liturgię wzbogaciły pieśni w wykonaniu rodzeństwa Marty i Jakuba Monetów.

CZYTAJ DALEJ

Gdyby św. ojciec Kolbe przeżył wojnę, to zbudowałby imperium medialne

2021-07-23 09:10

[ TEMATY ]

o. Maksymilian Kolbe

Mat.prasowy

Wielu biografów czy publicystów, którzy piszą o ojcu Maksymilianie, mówi o jego ofierze za współwięźnia i męczeńskiej śmierci w Auschwitz. Zbliża się 80. rocznica tego wydarzenia. Natomiast po dziś dzień nie w pełni doceniana jest działalność, którą wykonywał wcześniej. Można odnieść wrażenie, że za samą tę działalność godziłoby się uznać heroiczność jego cnót i doprowadzić do procesu beatyfikacyjnego.

Tak też opisuje życie i postawę o. Maksymiliana jego biograf, Czesław Ryszka:

CZYTAJ DALEJ

Podczas Igrzysk Olimpijskich transmisje Mszy św. na antenie TVP2

2021-07-23 19:43

[ TEMATY ]

Msza św.

TVP

transmisja

Bożena Sztajner/Niedziela

Podczas trwania Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020, od soboty, 24 lipca do niedzieli, 8 sierpnia, wszystkie Msze św. transmitowane do tej pory w TVP1, będą emitowane w TVP2. Zmiana dotyczy również programu „Między Ziemią a Niebem”, który też będzie można oglądać w Dwójce - przekazała TVP w przekazanym KAI komunikacie.

Godziny transmisji Mszy oraz programu religijnego Jedynki nie ulegną zmianie. Dzięki przeniesieniu programów do TVP2 widzowie będą mogli uczestniczyć w cotygodniowych transmisjach mszy świętych o tych samych porach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję