Reklama

Niedziela Sandomierska

Maryja to uzdrowienie chorych

Biskup Krzysztof Nitkiewicz poświęcił kapliczkę z figurą Matki Bożej na dziedzińcu Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego w Sandomierzu.

Niedziela sandomierska 21/2021, str. I

[ TEMATY ]

nabożeństwa majowe

Ks. Wojciech Kania\Niedziela

Pierwsze nabożeństwo przy nowo powstałej kapliczce

Pierwsze nabożeństwo przy nowo powstałej kapliczce

W uroczystości wzięli udział Marcin Piwnik – starosta sandomierski, dyrektor szpitala dr n. med. Marek Kos wraz z personelem medycznym, ks. Tadeusz Pawłowski – kapelan placówki oraz wierni.

Witając przybyłych gości, dr Marek Kos powiedział, że kapliczka jest wyrazem wdzięczności za opiekę Maryi w trudnym czasie pandemii, a zarazem duchową pomocą dla wszystkich potrzebujących wsparcia. – Matka Boża pomaga nam tutaj w sandomierskim szpitalu. Dotyczy to zarówno leczenia pacjentów, jak i stanu zdrowia personelu. Od początku epidemii szpital jest wydolny, pracujemy pełną parą. Myślę, że takie miejsce było tutaj potrzebne – powiedział dyrektor.

Reklama

Budowa kapliczki została sfinansowana ze środków szpitala, a o jej powstaniu dyrektor placówki myślał od dawna.

Wyrażając radość z powstania kapliczki, bp Nitkiewicz zauważył, że chociaż maj jest najpiękniejszym miesiącem roku, jego uroki przesłaniają cierpienia związane z pandemią oraz wieloma chorobami, o których nie pozwala zapomnieć sandomierski szpital. Mówiąc o pomocy, jaką człowiek otrzymuje od innych ludzi, biskup ordynariusz podkreślił rolę Boga.

– Mówimy słusznie, że maj jest najpiękniejszym miesiącem roku. A jednak to piękno, obecne w bogactwie kwiatów, w symfonii koncertujących ptaków, w uroczystościach religijnych i narodowych, to piękno przesłaniają dramaty związane z pandemią tudzież z innymi chorobami, o których nie pozwala zapomnieć sandomierski szpital. Bóg nie może zawieść, gdyż nas kocha. Jemu powinniśmy więc zaufać w pierwszej kolejności. Powierzamy się jednocześnie Matce Bożej – Pocieszycielce Strapionych i Uzdrowieniu Chorych – jak Ją nazywamy w litanii. Na dźwięk imienia Najświętszej Maryi Panny drżą złe moce i weseli się niebo, udzielając obfitości swoich łask. Wierzę, że tak jest również dzisiaj – mówił bp Nitkiewicz.

Reklama

Jako dar wotywny dla Maryi biskup przekazał dyrektorowi szpitala różaniec pobłogosławiony przez św. Jana Pawła II. Wspomniał także o nabożeństwach majowych z papieżem, które odprawiane były na górnym tarasie Pałacu Apostolskiego w Watykanie. Następnie ordynariusz sandomierski poświęcił kapliczkę, po czym zebrani odśpiewali wspólnie Litanię Loretańską zakończoną błogosławieństwem.

Marcin Piwnik powiedział, że epidemia wykazała, jak wielką rolę odgrywa szpital. Podziękował zatrudnionemu w nim personelowi medycznemu za dotychczasową ciężką pracę. Starosta sandomierski dodał, że w trudnych chwilach pacjent nie tylko potrzebuje lekarza i pielęgniarki, ale zwraca się też do Boga i do Maryi, dlatego kapliczka będzie miejscem modlitwy i zadumy.

2021-05-18 10:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Józefie... poznający Królestwo Boże w pełni

[ TEMATY ]

św. Józef

nabożeństwa majowe

TER

Patron świątyni

Patron świątyni

Świętego Józefa nazywa się niekiedy: „Poznającym królestwo Boże w pełni”. Co to oznacza?

W jakim sensie św. Józef, mąż Najświętszej Maryi Panny, ziemski opiekun Jezusa, cieśla pochodzący z pokolenia Judy, poznaje w pełni królestwo Niebieskie? W tym krótkim rozważaniu przyjrzymy się najważniejszym cechom owego królestwa, które na ziemię przyniósł Jezus Chrystus, i zobaczymy, czy rzeczywiście św. Józef przeniknął swym umysłem i swoją wiarą jego tajemnice.

CZYTAJ DALEJ

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu Warszawskim

2021-07-31 21:32

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Powstanie Warszawskie

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Ks. Stefan Wyszyński asystuje przy operacjach w szpitalu polowym, przenosi rannych na własnych barkach, pierze bandaże, udziela sakramentów rannym powstańcom, prowadzi prowizoryczne pogrzeby poległych - to mało znane obrazy z życia przyszłego kardynała i Prymasa Tysiąclecia. Podczas Powstania Warszawskiego ks. Wyszyński był kapelanem w okręgu wojskowym AK Żoliborz-Kampinos.

Z chwilą wybuchu Powstania Warszawskiego ks. Stefan Wyszyński pracował jako kapelan zakładu dla niewidomych w podwarszawskich Laskach. Jednocześnie był kapelanem miejscowych oddziałów powstańczych pod pseudonimem Radwan III i m.in. współtworzył szpital dla powstańców w Laskach. Podobno powierzono mu także opiekę nad termometrem, które to urządzenie pewnego razu zgubił. Pomogła dopiero interwencja św. Antoniego – termometr znalazł się w ulubionych kwiatach ks. Stefana, czyli nasturcjach.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zachęcił Polaków do ewangelizowania nowych pokoleń

2021-08-04 10:21

[ TEMATY ]

młodzi

Franciszek

młodzież

Grzegorz Gałązka

„Zachęcam wszystkich – a zwłaszcza młodych – aby w mocy Ducha Świętego nieśli z odwagą i entuzjazmem Ewangelię Chrystusa przyszłym pokoleniom” – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej, zwracając się do pielgrzymów polskich obecnych w auli Pawła VI. Papież nawiązał do piątej rocznicy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję