Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Od 25 lat daje świadectwo wiary

Akcja Katolicka w diecezji świętuje rocznicę istnienia. Obchody odbyły się w katedrze zamojskiej pod przewodnictwem bp. Mariana Rojka.

2021-05-18 10:57

Niedziela zamojsko-lubaczowska 21/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Anna Niderla-Kudach

Przedstawiciele Akcji Katolickiej z pasterzem diecezji

Przedstawiciele Akcji Katolickiej z pasterzem diecezji

Ze względu na panujące obostrzenia w uroczystości uczestniczyli nieliczni członkowie stowarzyszenia, reprezentujący parafialne oddziały: z parafii katedralnej i Świętego Krzyża z Zamościa, z parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny i Najświętszego Serca Jezusa z Tomaszowa Lubelskiego, z parafii św. Jerzego z Biłgoraja, z Łaszczowa, Wielączy, Starego Dzikowa i Jarosławca. W koncelebrze uczestniczyli księża asystenci parafialni Akcji Katolickiej wraz z ks. Krzysztofem Świtą, asystentem diecezjalnym.

Bliskość Świętej Rodziny

We wstępie ksiądz biskup, zwracając uwagę na okoliczności zgromadzenia eucharystycznego, powiedział, że jubileusz świętowany jest 1 maja, we wspomnienie św. Józefa i jednocześnie w pierwszą sobotę miesiąca, poświęconą czci Matce Bożej. Nawiązując do tych faktów i zestawiając je z treścią obrazu z kaliskiego sanktuarium, przedstawiającego Jezusa, który jedną ręką trzyma się św. Józefa, a drugą swej Matki Maryi, stwierdził, że również Akcja Katolicka także jedną ręką chwyta się św. Józefa, a drugą – Najświętszej Maryi Panny.

Wiara i nadzieja

Reklama

W homilii bp Marian Rojek podkreślił 2 cnoty: wiarę i nadzieję, tak niezmiernie ważne i aktualne dla obecnego kryzysu miłości i dobroczynności, których to wartości nie może zabraknąć, szczególnie w czasie pandemii. Jednocześnie wskazał, jakie są oczekiwania wiernych Kościoła katolickiego od członków Akcji Katolickiej. – Oczekują, abyście pośród lęków i niepewności tego świata pokazywali, na czym polega siła wiary, dająca świadomość bezpieczeństwa, duchowy, wewnętrzny pokój serca, byście zawsze wobec wszystkich ludzi, wierzących i niewierzących, byli osobami dającymi żywe świadectwo wiary. By inni patrząc na was, żyjąc i współpracując z wami, zostali zaskoczeni waszym postępowaniem, zawstydzeni czynną miłością i miłosierdziem, zdziwieni szacunkiem i czcią dla Pana Boga – mówił.

Srebrny jubileusz był także okazją do uhonorowania 5 osób diecezjalnej Akcji Katolickiej za zaangażowanie i ofiarność w pracy na rzecz stowarzyszenia, jak również za świadectwo wiary w codziennym życiu na różnych płaszczyznach. Nagrodzeni: Maria Adyańczyk, Jolanta Niedźwiedzka, Maria Puchalska, Andrzej Juszczak i Jerzy Żurawicki jako podziękowanie otrzymali z rąk bp. Mariana Rojka medale zasługi za dzieło ewangelizacji.

Po Eucharystii na zaproszenie księdza proboszcza parafii katedralnej Roberta Strus odbyło się spotkanie części przybyłych gości, uczestników uroczystości jubileuszowych.

Ponieważ przeżywamy czas pandemii i świętowanie z tego względu przebiegło z udziałem ograniczonej liczby członków, chcieliśmy podzielić się przemyśleniami i refleksją, podsumowującymi minione ćwierćwiecze działalności w diecezji. Jednocześnie uroczystości te wpisały się w obchody 25-lecia Akcji Katolickiej w Polsce, które miały miejsce 2 maja w archikatedrze warszawskiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz 20-lecia Akcji Katolickiej u św. Elżbiety Węgierskiej

Niedziela częstochowska 40/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

akcja

Archiwum parafii św. Elżbiety Węgierskiej

Jedna z parafialnych pielgrzymek Zuzela 2013

Jedna z parafialnych pielgrzymek Zuzela 2013

Parafialny Oddział AK przy parafii św. Elżbiety Węgierskiej w Częstochowie powstał 12 października 1995 r. Prezesem został Karol Świerczyński. Asystentem kościelnym był ówczesny proboszcz ks. Marian Mermer. Od 2004 r. prezeską jest pisząca te słowa, a od 2002 r. asystentem kościelnym jest ks. Piotr Wyrwich, proboszcz. Kilka osób od pierwszego dnia istnienia stowarzyszenia działa w nim do dziś. Mieliśmy w swoich szeregach m.in. Kazimierza Wojewodę, najstarszego mieszkańca Częstochowy, który zmarł 10 czerwca 2015 r. w wieku 107 lat. Spośród dotychczasowych członków na przestrzeni 20-lecia istnienia POAK 8 osób odeszło już do domu Ojca.

CZYTAJ DALEJ

Ostrów Wielkopolski: bp Bryl wprowadził relikwie bł. Carla Acutisa

2021-06-15 07:53

[ TEMATY ]

Carlo Acutis

Bp Damian Bryl

carloacutis.com

Te relikwie, które teraz będą wam towarzyszyć to wielkie zaproszenie, żeby modlić się do tego patrona i prosić o wsparcie, ale też, żeby naśladować jego piękne życie - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. i udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania w kościele pw. Świętej Rodziny w Ostrowie Wielkopolskim. Podczas uroczystości do świątyni zostały wprowadzone relikwie bł. Carla Acutisa, który dla młodych ma być wzorem życia Eucharystią.

W homilii celebrans, wskazując na bł. Carla Acutisa, zachęcał młodzież, aby mądrze angażowała się w swoje życie. – Bł. Carlo mimo młodego wieku bardzo mocno chciał przeżyć dobrze swoje życie. Dzisiaj Duch Święty przychodzi, żeby pomóc wam, abyście dobrze i mądrze angażowali się w życie. Chcę dzisiaj modlić się z wami, żebyście najpierw chcieli, a potem umieli mądrze angażować się w życie, żebyście umieli też dokonywać dobrych wyborów – zaznaczył kaznodzieja.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: szczegóły nt. beatyfikacji matki Czackiej i prymasa Wyszyńskiego

2021-06-15 16:19

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

matka Elżbieta Czacka

flickr.com/ Mazur/episkopat.pl

Kard. Kazimierz Nycz podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Domu Arcybiskupów Warszawskich poinformował, że w beatyfikacji 12 września matki Róży Czackiej i prymasa Stefana Wyszyńskiego na terenie Świątyni Opatrzności według aktualnych obostrzeń będzie mogło wziąć udział 7-8 tys. osób. Spodziewani są goście z Polski i zagranicy. W konferencji udział wzięli również bp Rafał Markowski, m. Judyta Olechowska i ks. Sławomir Nowakowski. Spotkanie poprowadził rzecznik archidiecezji warszawskiej, ks. Przemysław Śliwiński.

Kard. Kazimierz Nycz wyjaśniając, dlaczego na miejsce podwójnej beatyfikacji wybrano Świątynię Opatrzności Bożej wskazał, że według zaleceń, jakie przyszły z Watykanu, ma to być wydarzenie skromne, godne i dopasowane do tego, co można zrealizować w czasie pandemii, a umożliwia to właśnie duży kościół z przestrzenią przed nim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję