Reklama

Niedziela Częstochowska

Neoprezbiterzy A. D. 2021

Hasło rocznika: „Panie, jeśli jeszcze potrzebny jestem Twemu ludowi, nie wzbraniam się przed pracą. Niech się dzieje wola Twoja” (św. Marcin z Tours).
Patron rocznika: św. Marcin z Tours

Niedziela częstochowska 22/2021, str. V

[ TEMATY ]

neoprezbiterzy

Karol Porwich/Niedziela

Pozwólcie się prowadzić Chrystusowi – apelował do neoprezbiterów abp Depo

Pozwólcie się prowadzić Chrystusowi – apelował do neoprezbiterów abp Depo

Ks. Paweł Caban parafia św. Jana Chrzciciela w Lgocie-Mokrzeszy

Zmartwychwstałem i zawsze jestem z Tobą, położyłeś na mnie swą rękę, przedziwna jest Twoja wiedza. Alleluja! (antyfona na wejście Mszy św. Niedzieli Wielkanocnej, por. Ps 139)

Reklama

Nasz Pan wie, czym jest życie i śmierć, szczęście i cierpienie – więc ja wiem, że On potrafi mnie przeprowadzić tak przez każdą górę, jak każdą przepaść mojego życia. Cieszę się, że zmartwychwstał i zawsze jest ze mną – i tym darem chcę się dzielić – kłaść kochającą rękę Boga na strapione ludzkie serca.

Kapłaństwo jest jednym z przepisów Boga na szczęśliwe (czyli wieczne) życie. Jedni do nieba idą w małżeństwie, inni w życiu konsekrowanym – mnie Zbawiciel podarował drogę bycia księdzem.

Ks. Kamil Cudak parafia Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w Gidlach

Reklama

Z ludu wzięty, dla ludu ustanowiony (por. Hbr 5, 1)

Powyższe słowa wybrałem na motto mojego kapłańskiego życia, ponieważ jest to fragment, którym pragnę znaczyć swoją kapłańską posługę. Jest on dla mnie wyjątkowy, bo mam świadomość tego, że zostałem powołany spośród konkretnych ludzi i posłany do konkretnej wspólnoty.

Jestem świadomy tego, że kapłaństwo ma dwa wymiary. Jeden z nich to dar, a drugi to zadanie. Przez moją posługę chciałbym służyć tym, do których Bóg mnie pośle i przez prowadzenie tychże ludzi do zbawienia sam zdążać do świętości.

Ks. Tomasz Gryl parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Myszkowie

Bądź Mu wierny, a On zajmie się tobą, prostuj swe drogi i Jemu zaufaj! (Syr 2, 6)

Moją kapłańską drogę zawierzam Sercu Jezusowemu. W przygodzie życia, do której powołał mnie Pan od chwili narodzin, pragnę dzień po dniu odnajdywać odwieczny plan na moje życie. Ufam, że przez cierpliwość i wierność, zwłaszcza w przeciwnościach, wyrównam ścieżki prowadzące do Boga.

Kapłaństwo jest towarzyszeniem i wskazywaniem ludziom zagubionej drogi i czasu. Żywa Hostia, krzyż i słowo Boże jak: tarcza zegara, wskazówki i ich odgłos – uświadamiają obecność danego nam przedziwnego czasu łaski.

Ks. Kamil Jastrząb parafia św. Brata Alberta Chmielowskiego w Zawierciu

Któż nas może odłączyć od miłości Chrystusowej? (Rz 8, 35a)

Te słowa są umocnieniem na drodze kapłańskiej. Gdy przyjdą problemy, pamięć o stale kochającym Bogu, od którego żadne trudności mnie nie oddzielą, będzie dla mnie wsparciem. Skoro Bóg daje mi swoją miłość, to i ja powinienem tak samo kochać bliźnich – miłością, która chce ich zbawienia.

Kapłaństwo ma dla mnie dwa wymiary: służba Bogu i człowiekowi. Kapłan jest tym, który troszczy się o Bożą chwałę, m.in. przez sprawowanie liturgii. Służy również człowiekowi, walcząc o jego zbawienie.

2021-05-26 08:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gorzków Nowy: Działają w imieniu Boga

[ TEMATY ]

Częstochowa

neoprezbiterzy

Beata Pieczykura/Niedziela

Neoprezbiterzy archidiecezji częstochowskiej i diecezji sosnowieckiej „za wielką cenę zostali nabyci Bogu, jako Jego słudzy jednania, dźwigania ludzi, dźwigania tego świata z jego ciemności i grzechu” i pragną polecać Bogu swoją posługę przez wstawiennictwo św. Maksymiliana Marii Kolbego, który jest patronem ich rocznika. Z tej racji spotkali się po raz pierwszy po otrzymaniu święceń kapłańskich (co miało miejsce w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego) 14 sierpnia, we wspomnienie św. Maksymiliana, w kościele pod wezwaniem tego świętego męczennika w Gorzkowie Nowym. Sprawowali Mszę św. we wspólnocie wiernych, która w uroczystość odpustową modliła się przez orędownictwo świętego patrona, aby uzyskać błogosławieństwo i łaskę w duchu wdzięczności na tego życie i to, że wybrał to miejsce. Mszę św. ubogacił chór z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Różańcowej z Kotowic.

Posłani do swoich pierwszych parafii po 2 miesiącach pracy duszpasterskiej podkreślają, że pierwsze, najważniejsze i najmocniejsze doświadczenie z tego czasu to pewność, że to Bóg żywy działa, a nie człowiek, działa przez ręce kapłańskie w sakramentach pokuty i pojednania oraz Mszy św. Na zakończenie neoprezbiterzy prosili o modlitwę w ich intencji, a także miejscowego proboszcza ks. kan. Bogumiła Kowalskiego, wszystkich kapłanów oraz o nowe święte powołania kapłańskie i zakonne, aby nie zabrakło robotników w Winnicy Panu, aby wierni nie musieli szukać kapłana

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: małżeństwo domaga się wierności, jest na zawsze

2021-08-03 15:25

[ TEMATY ]

rodzina

małżeństwo

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Kościół bardzo potrzebuje odważnej wierności małżonków łasce sakramentu – przypomina chrześcijańskim rodzinom Papież w kolejnym filmie przygotowanym z okazji Roku Rodziny Amoris Laetitia. Tym razem Franciszek komentuje świadectwo włoskiego małżeństwa, które dzieli się swym doświadczeniem codziennego czerpania z łaski sakramentu.

Francesca i Donato są małżeństwem z 18-letnim stażem. Mają pięcioro dzieci. W swym świadectwie wskazują, że Bóg jest wierny, ufa i stawia na chrześcijańskie małżeństwa. Podkreślają, że ludzkie „na zawsze” - wypowiadane w sakramencie małżeństwa - możliwe jest tylko dzięki miłości Boga.

CZYTAJ DALEJ

Indie: Śmiercionośne deszcze monsunowe zalewają wschód kraju

2021-08-05 16:06

[ TEMATY ]

powódź

Indie

monsun

PAP

Kolejnych 16 osób zginęło, a 250 tys. zostało pozbawionych dachu nad głową wskutek powodzi, jakie nawiedziły Indie w trwającym sezonie monsunowym.

Doszło do wystąpienia z brzegów dwóch rzek, których wody zagroziły mieszkańcom sześciu dystryktów Bengalu Zachodniego – poinformował Javed Ahmed Khan, minister stanu ds. zarządzania katastrofami. We wtorek do akcji ratunkowej dołączyły siły powietrzne. Z dachów zatopionych domów udało się ocalić 100-letnią kobietę i 9-miesięczne niemowlę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję