Reklama

Niedziela Świdnicka

Synowie, bracia i przyjaciele

Czterech diakonów z Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej przyjęło sakrament święceń w stopniu prezbitera. Szafarzem sakramentu był bp Marek Mendyk.

Niedziela świdnicka 22/2021, str. I

[ TEMATY ]

święcenia kapłańskie

neoprezbiterzy

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Kościół świdnicki ma czterech nowych prezbiterów

Kościół świdnicki ma czterech nowych prezbiterów

Za łaską Pana Boga gromadzimy się w tej dostojnej świątyni, matce kościołów naszej diecezji, aby modlitewną życzliwością i pamięcią otoczyć tych naszych braci, którzy za chwilę dostąpią łaski święceń w stopniu prezbiteratu. Otaczamy ich naszą modlitwą, pamiętamy o rodzicach, rodzeństwie i domu rodzinnym, które zawsze jest pierwszym seminarium – mówił bp Mendyk we wstępie do zgromadzonych w katedrze świdnickiej.

Współpracownicy biskupa

Zanim rozpoczęła się liturgia święceń wierni zostali pouczeni o istocie tego sakramentu: – Kapłani wyświęcani są na mocy sakramentu kapłaństwa Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Wyświęcani są, aby głosić Ewangelię, być pasterzami wiernych i celebrować kult Boży, jako prawdziwi kapłani Nowego Testamentu. Kapłani jako pilni współpracownicy stanu biskupiego, jego pomoc i narzędzie, powołani do służenia ludowi Bożemu, stanowią wraz ze swym biskupem jedno grono kapłańskie – prezbiterium, poświęcające się różnym powinnościom – wyjaśniał w komentarzu jeden z alumnów seminarium.

Reklama

Przypomniano także, że prezbiterzy mogą wykonywać swoją posługę tylko w zależności od biskupa i w komunii z nim. – Przyrzeczenie posłuszeństwa, jakie składają biskupowi i pocałunek biskupa na końcu liturgii święceń oznacza, że biskup uważa ich za swoich współpracowników, synów, braci i przyjaciół, a oni ze swej strony powinni okazywać mu, miłość i posłuszeństwo – dodał komentator.

Bądźcie blisko Jezusa

W homilii przyszli kapłani otrzymali wskazówki od biskupa świdnickiego: – Waszą mocą niech będzie codziennie sprawowana Najświętsza Eucharystia. Niech bliskość Eucharystii przemienia waszego ducha, niech kształtuje waszą duchowość z Chrystusem. Bo właściwym działaniem Eucharystii jest przemiana człowieka w Boga – mówił bp Mendyk, który następnie dał receptę na przyprowadzanie wiernych do Boga: Nie przez wielomówstwo i elokwencję przyprowadzimy do Boga naszych braci i siostry, ale przez pokorne ewangeliczne życie – przylgnięcie do Jezusa. Do Jezusa ludzie zawsze przyjdą. To przylgnięcie do Niego jest najskuteczniejszym sposobem przekonywania, ponieważ uwiarygodnia nasze słowa i nadaje im właściwą moc – wskazywał biskup.

Neoprezbiterzy

22 maja 2021 r. prezbiterium diecezji świdnickiej powiększyło się o czterech kapłanów którymi zostali: Ks. Jarosław Biłozor z par. Królowej Różańca Świętego w Dzierżoniowie, ks. Emil Dudek z par. św. Marcina w Piławie Górnej, ks. Wojciech Pawlina z par. par. św. Mikołaja w Nowej Rudzie oraz ks. Grzegorz Wołoch z par. św. Mikołaja w Świebodzicach.

2021-05-26 08:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Marczak do neoprezbitera: bądź zawsze solą dla ziemi i światłem dla świata – Święcenia Kapłańskie 2020

[ TEMATY ]

Łódź

święcenia kapłańskie

ks. Paweł Kłys

Piąte i ostatnie Święcenia Kapłańskie – które z uwagi na pandemię koronawirusa zostały przeniesione w różnych świątyń na terenie Archidiecezji Łódzkiej – odbyły się dziś w parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Piotrkowie Trybunalskim. To tam o godz. 18:00 Sakramentu Święceń w stopniu prezbitera diakonowi Mateuszowi udzielił ksiądz biskup Marek Marczak – biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej.

Wybór Piotrkowa Trybunalskiego na udzielenie tego sakramentu nie był przypadkowy, gdyż to właśnie stamtąd pochodzi kandydat do święceń.

CZYTAJ DALEJ

"Rzeczpospolita": Paszport dla wybranych

2021-07-28 07:27

[ TEMATY ]

COVID‑19

COVID

Materiał prasowy

Tysiące ozdrowieńców nie może otrzymać certyfikatu covidowego, nawet jeśli wirusa wykryto u nich testem antygenowym - pisze w środowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Jak czytamy na łamach "Rz", Komisja Europejska nie uznaje za ozdrowieńców osób, którym zdiagnozowano zakażenie COVID-19 na podstawie testu antygenowego – najbardziej popularnego m.in. w Polsce. Przez to nie mogą otrzymać paszportu covidowego. Spotkało to Marcina T. ze Szczecina. "Miałem kaszel i wysoką gorączkę, której niczym nie mogłem zbić. Wezwałem karetkę, ratownicy w domu zrobili mi test, który potwierdził COVID-19" – opowiada "Rzeczpospolitej" Marcin T. Został zabrany do szpitala na oddział covidowy, gdzie spędził półtora tygodnia. Wypis potwierdził, że przeszedł „obustronne zapalenie płuc w przebiegu covid”.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja Łódzka: Ziarno i owoc

2021-07-29 12:46

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Oazy

W I turnusie 36 osobowa grupa młodzieży z archidiecezji łódzkiej przeżywała Oazę Dzieci Bożych. Każdego dnia, rozważając kolejne tajemnice różańca, dzieci poznawały bliżej Boga w codziennej Eucharystii, rozważaniu Pisma Świętego i spotkaniach w grupach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję