Reklama

Niedziela w Warszawie

Czas rachmistrzów

Co piąty mieszkaniec województwa mazowieckiego i niemal co trzeci mieszkaniec Warszawy wziął już udział w spisie ludności.

Niedziela warszawska 23/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Narodowy Spis Powszechny

Łukasz Krzysztofka

Ponad 0,5 mln warszawiaków wzięło udział w Spisie Powszechnym, pozostali muszą to zrobić do końca września

Ponad 0,5 mln warszawiaków wzięło udział w Spisie Powszechnym, pozostali muszą to zrobić do końca września

Pod tym względem mazowieckie jest na trzecim miejscu w Polsce. – Oceniamy to jako niezły wynik, ale jednak wciąż to jest mniejszość – mówi Marcin Kałuski z Urzędu Statystycznego w Warszawie.

Bo choć czas na spisanie jest do września, to nie jest to długo, mając na uwadze czekający nas koniec roku szkolnego, wakacje, a potem przygotowana do roku szkolnego. – Uwaga społeczeństwa będzie skupiona na czymś innym. Życzylibyśmy sobie, żeby mieszkańcy spisali się już teraz – zaznacza Kałuski.

Dane potrzebne

Reklama

Niezły wynik Warszawy oraz gmin w bezpośrednim sąsiedztwie stolicy nie jest czymś wyjątkowym. W wielkich miastach jest łatwiejszy dostęp do komputera i internetu. Niemniej i tutaj GUS obawiał się frekwencji w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań – bo tak brzmi jego pełna nazwa. Nie było wiadomo, czy Polacy w pandemii będą chcieli odpowiadać na pytania.

Nie trzeba jednak nas na ogół przekonywać, że spis to ważna sprawa, bo zebrane dane dostarczają kluczowych informacji m.in. o demografii Polski. Również na poziomie lokalnym trzeba wiedzieć czy ludzi przybywa, czy nie? Dopiero taka wiedza pozwala racjonalnie zaplanować np. nową drogę.

Sprawdzanie rachmistrzów

Początkowo mogliśmy jedynie wypełnić formularz spisowy w internecie. Teraz też tak można, ale do gry włączyli się rachmistrzowie. To oni kontaktują się z nami telefonicznie i proszą o odpowiedź na pytania z formularza.

Reklama

Niektórzy nie mają zaufania do telefonów rachmistrzów, choć są sposoby ich weryfikacji. Np. możemy poprosić o kilka ostatnich cyfr naszego PESEL, które rachmistrzowie znają. Zawsze dzwonią z numeru 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Zawsze też możemy ich sprawdzić sami, korzystając z tego drugiego numeru.

Rachmistrz nie ma prawa pytać o majątek, konta bankowe, dochody, wyposażenie mieszkania. Jeśli to robi, to na pewno nie jest tym, za kogo się podaje.

„Rachmistrz spisowy to nie akwizytor, natrętny sprzedawca ani wyłudzacz danych. Kiedy do Ciebie dzwoni, robi to po, żeby Ci pomóc wypełnić obowiązek spisowy!” – zachwala warszawski urząd, zachęcając do odebrania telefonu od rachmistrza i wysłuchania go.

Spisz się powoli

Pomoc rachmistrza może być ważna, bo przy samodzielnym wypełnianiu formularzy zdarzają się błędy. Aplikacja jest intuicyjna, pytania proste, ale nie każdy wpisuje poprawne dane. Wynika to najczęściej z pośpiechu, ignorowania podpowiedzi.

Błędy zdarzają się m.in. w związku z kwestiami dotyczącymi wykonywania zawodu, powierzchni użytkowej naszych mieszkań czy stwierdzaniu statusu osób, które przebywają za granicą.

Osoby, które nie mają możliwości dokonania samospisu, mogą skorzystać z wywiadu przeprowadzonego telefonicznie lub bezpośrednio – w punkcie spisowym przez rachmistrza. Stanowiska takie utworzono w każdej gminie – w urzędach miasta, gminy, dzielnicy itp. – a także warszawskim urzędzie statystycznym przy ul. 1 Sierpnia i w oddziałach tego urzędu. Ponadto Urząd m.st. Warszawy uruchomił stanowisko samospisowe dla osób, które posługują się polskim językiem migowym lub korzystają z systemu języka migowego.

2021-06-01 09:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spisujemy się

Niedziela Ogólnopolska 18/2021, str. 60-61

[ TEMATY ]

Narodowy Spis Powszechny

Narodowe Archiwum Cyfrowe

Rodzina uczestnicząca w spisie powszechnym w 1931 r.

Rodzina uczestnicząca w spisie powszechnym w 1931 r.

Główny Urząd Statystyczny obawiał się tegorocznego spisu ludności: czasy są niepewne, więc nie było wiadomo, czy Polacy w czasie pandemii będą chcieli odpowiadać na pytania.

Kampania informacyjna na temat spisu była niestety słaba, niemal niewidoczna. Poza informacją o jego rozpoczęciu 1 kwietnia trudno było się dowiedzieć czegokolwiek. Okazało się jednak, że już w pierwszych tygodniach w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań – bo tak brzmi jego pełna nazwa – wzięło udział kilka milionów osób. Mimo pandemii i obostrzeń nie trzeba było ich przekonywać, że spis to ważna sprawa, bo zebrane przez GUS dane dostarczają kluczowych informacji statystycznych o demografii Polski, które posłużą do konkretnych opracowań. Przecież spisuje się cały świat, a kolejna taka okazja dopiero za 10 lat.

CZYTAJ DALEJ

Z Nim podołamy wszystkiemu

2021-07-14 12:11

Niedziela Ogólnopolska 29/2021, str. 50-51

[ TEMATY ]

rodzina

wiara

Artur Madej

Rodzina to najlepsze miejsce, gdzie dziecko może się uczyć szacunku i miłości do innych

Rodzina to najlepsze miejsce, gdzie dziecko może się uczyć szacunku i miłości do innych

Jeżeli wierzymy, że Bóg jest wszechmogący, jeżeli wyznajemy, że Jezus jest zwycięzcą, że jest Lwem Judy, to jak możemy mówić, że nie podołamy? – pyta retorycznie Marta Witecka, od 24 lat żona Andrzeja i matka sześciorga dzieci.

Rodzinę spotkałam w Krakowie, gdzie odbierała statuetkę „Przyjaciel życia”, przyznawaną przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka. Doceniono ich jako cichych bohaterów. Wzruszyłam się filmem prezentującym nagrodzonych (można go obejrzeć na YouTubie: www.youtube.com/watch?v= q-s4nhdxk_U).

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Biegną na Jasną Górę

2021-07-24 15:27

[ TEMATY ]

Łódź

Bieg na Jasną Górę

Sanktuarium Matki Bożej Chojeńskiej

Archiwum parafii pw. Św. Wojciecha w Łodzi

Biegacze wyruszają na pielgrzymi szlak z Sanktuarium Matki Bożej Chojeńskiej w Łodzi

Biegacze wyruszają na pielgrzymi szlak z Sanktuarium Matki Bożej Chojeńskiej w Łodzi

Pielgrzymka odbywa się w formie sztafety biegowej. Uczestnicy zmieniają się co 3-5 kilometrów, choć są wśród nich tacy, którzy pokonują znacznie dłuższe dystanse. Ci, którzy odpoczywają podczas zmiany, podróżują dalej autokarem. - To już nasza piąta pielgrzymka i jest nas coraz więcej, przybyło zwłaszcza kobiet, z czego bardzo się cieszę. 

Mamy wspaniałą inicjatywę, która wspaniale się rozwija. Każdy z nas ma swoją intencję, każdy wie, po co biegnie - jedni mają cele sportowe, inni prywatne, intymne intencje. Życzę, aby oprócz biegu i sportu, każdy przeżył coś duchowego, aby miał z tego radość wewnętrzną - powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda, który jest pomysłodawcą pielgrzymki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję