Reklama

Niedziela Łódzka

Radość bycia we wspólnocie

Jubileusz 20-lecia Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej.

Niedziela łódzka 26/2021, str. I

[ TEMATY ]

Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych

Marek Kamiński

Miłość jest fundamentem wspólnoty

Miłość jest fundamentem wspólnoty

Arcybiskup Władysław Ziółek powołał to duszpasterstwo do istnienia w 2001 r. Jego duszpasterzem został ks. Piotr Kosmala. – Przez te 20 lat to dla mnie nie jest praca, może forma pomocy, ułatwiania pewnych rzeczy. To są osoby mniej sprawne, więc pewne rzeczy trzeba zorganizować. Jak się widzi radość z tego, co się robi, to chce się robić więcej – mówi ks. Kosmala.

Pierwsza Msza św. z udziałem osób niepełnosprawnych została odprawiona w kościele Opatrzności Bożej i od tego czasu to właśnie tutaj spotykają się one raz w miesiącu na Eucharystii. Tej jubileuszowej przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który w wygłoszonej homilii podkreślił, że 20 lat takiej wspólnoty to jest ważne nie tylko dla jej członków, ale także dla całego Kościoła. – Dziękuję wam za to, że tworzycie taką wspólnotę, szczególnie dziękuję ks. Piotrowi, bo to prawie całe jego kapłaństwo. Jestem pewien, że to go bardzo buduje. Ja również w swoim kapłaństwie miałem tę radość bycia we wspólnocie z ludźmi niepełnosprawnymi. Mogę śmiało powiedzieć, że mnie niepełnosprawni wychowali do kapłaństwa. Mam bardzo wielu przyjaciół z tego grona. Bardzo wam dziękuję, bo to jest ważne dla całego Kościoła i sprawuję tę Eucharystię jako dziękczynienie Panu Bogu za każde dobro, które się między wami wydarzyło przez te 20 lat – powiedział abp Ryś.

19 grudnia 2002 r. wspólnota uzyskała osobowość prawną jako Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej. Prezesem została dr Ewa Sieńko. – 20 lat pracy to jest nauka dla mnie, to oni nauczyli mnie cierpliwości, innego spojrzenia na niepełnosprawność, cieszenia się każdą chwilą i każdą rzeczą, którą się wykonuje – tłumaczy p. Sieńko.

Członkowie stowarzyszenia uczestniczyli w pielgrzymkach krajowych i zagranicznych, m.in. do Lourdes i La Salette, Budapesztu (Europejskie Spotkanie Młodych), Wilna, Ziemi Świętej, Medjugorie, Rzymu i San Giovanni Rotondo. Byli również na spotkaniach z Ojcem Świętym Janem Pawłem II w Krakowie oraz Benedyktem XVI w Częstochowie.

Reklama

– Najważniejsza była pielgrzymka do Ziemi Świętej. To dla nas wszystkich było wielkie przeżycie, byliśmy w Jerozolimie, Betlejem, na rejsie po Morzu Galilejskim – podkreśla ks. Kosmala. – W tym roku planujemy wyjazd do Sielpi Wielkiej. Mamy nadzieję, że to nam się uda. Stęskniliśmy się za wspólnymi wyprawami – dodaje Ewa Sieńko.

Po rocznej przerwie z powodu pandemii członkowie duszpasterstwa cieszyli się bardzo, że mogli wziąć udział we Mszy św. i spotkaniu jubileuszowym. Była to dla nich niesamowita radość, że się zobaczyli, porozmawiali i planowali letni wypoczynek. Pisząca te słowa i autor zdjęcia są honorowymi członkami tego stowarzyszenia od 2006 r.

2021-06-22 14:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przywracają chorym godność

Niedziela świdnicka 38/2022, str. I

[ TEMATY ]

Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Takie spotkania nie tylko integrują, ale również kształtują w ludziach wrażliwość i zrozumienie

Takie spotkania nie tylko integrują, ale również kształtują w ludziach wrażliwość i zrozumienie

Od 18 lat organizują dla osób niepełnosprawnych spotkanie, które nie tylko pozwala im się dobrze bawić, ale i budować wspólnotę z przyjaciółmi z całej diecezji.

W Zespole Ośrodków Wsparcia w Bielawie przy ul. Lotniczej odbył się 3 września XVIII Diecezjalny Dzień Osób Niepełnosprawnych. – Spotykamy się z grupą ponad 700 osób na modlitwie i wspólnym biesiadowaniu. Rozpoczęliśmy Mszą św. pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka, do której oprawę przygotowali adresaci spotkania. Dzięki temu nasi goście czuli się tak swobodnie, jak w rodzinie – relacjonował ks. kan. Marek Mielczarek, diecezjalny duszpasterz osób niepełnosprawnych.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Premier: całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami

2022-11-28 14:57

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP/Marcin Obara

Całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami; życzyłbym sobie, by UE podejmowała szybkie, odważne decyzje, a Polska będzie wśród pierwszych krajów, które będą się do tych decyzji stosować - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w siedzibie PiS premier został zapytany, kiedy rosyjska ropa przestanie płynąć do Polski i co z rurociągiem "Przyjaźń".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję