Reklama

Niedziela Świdnicka

Przywracają chorym godność

Od 18 lat organizują dla osób niepełnosprawnych spotkanie, które nie tylko pozwala im się dobrze bawić, ale i budować wspólnotę z przyjaciółmi z całej diecezji.

Niedziela świdnicka 38/2022, str. I

[ TEMATY ]

Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Takie spotkania nie tylko integrują, ale również kształtują w ludziach wrażliwość i zrozumienie

Takie spotkania nie tylko integrują, ale również kształtują w ludziach wrażliwość i zrozumienie

W Zespole Ośrodków Wsparcia w Bielawie przy ul. Lotniczej odbył się 3 września XVIII Diecezjalny Dzień Osób Niepełnosprawnych. – Spotykamy się z grupą ponad 700 osób na modlitwie i wspólnym biesiadowaniu. Rozpoczęliśmy Mszą św. pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka, do której oprawę przygotowali adresaci spotkania. Dzięki temu nasi goście czuli się tak swobodnie, jak w rodzinie – relacjonował ks. kan. Marek Mielczarek, diecezjalny duszpasterz osób niepełnosprawnych.

To ważne wydarzenie

Wraz z Grażyną Smolińską już po raz trzeci jako miejsce spotkań wybrali Bielawę. – Władze miasta i gminy zawsze dbały o osoby niepełnosprawne. Pomagają też pozyskać środki zewnętrzne czy to z ministerstwa czy z innych funduszy. Dodatkowo spotykamy się także z ogromną życzliwością ludzi pracujących w miejscowym Zespole Ośrodków Wsparcia. Dzięki temu razem możemy zrobić coś naprawdę dobrego dla potrzebujących – dodała współorganizatorka, która cieszyła się, że biskup nie tylko przewodniczył Mszy św., ale również został z osobami niepełnosprawnymi w czasie festynu, podchodząc do każdej z grup i poświęcając jej czas. – To jest wydarzenie ważne. Myślę, że nie tylko dla duchowieństwa, ale także dla całego środowiska, w którym zawsze będą osoby niepełnosprawne. Dzięki takim spotkaniom możemy nie tylko integrować się z nimi, ale również kształtować w ludziach wrażliwość, zrozumienie, potrzebę pomagania. Budujemy też jedność w czynieniu dobra – podkreślił pasterz diecezji.

Przełamać bariery

Również w homilii wygłoszonej tego dnia bp Marek Mendyk zwrócił uwagę na przykład Jezusa, który nie brzydzi się chorym. Wręcz przeciwnie, uzdrawia go, wyciąga z niebytu. – W tym kontekście możemy wyobrazić sobie, jak wielkie znaczenie miało uzdrowienie trędowatego przez Chrystusa. Przełamuje On barierę izolacji społecznej. Co to znaczy? Zbliża się do chorego. Wyciąga ku niemu rękę i chory odzyskuje zdrowie fizyczne i duchowe. Chory ponownie odkrywa w sobie ludzką godność, godność dziecka Bożego – zaznaczył, nawiązując także do choroby, którą jest grzech.

Reklama

Potrzeba środków

W spotkaniu wzięli udział nie tylko niepełnosprawni i ich opiekunowie, ale również zaproszeni goście, którzy pomogli w przygotowaniach. – Opieka nad niepełnosprawnymi wymaga środków, pieniędzy. Nie tylko przekazywanych indywidualnie do rodzin, które opiekują się takimi osobami. Dlatego staramy się konsekwentnie zwiększać nakłady na wsparcie osób z niepełnosprawnością, na zwiększenie dostępności rehabilitacji. Mamy też świadomość, że wciąż to nie są wystarczające kwoty i zastanawiamy się nad tym, by w przyszłości dalej je zwiększać – powiedział Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Dla wszystkich uczestników przygotowano obfity poczęstunek, dmuchane zamki, malowanie twarzy, występy artystyczne, a nawet zabawę taneczną. Nie zabrakło też stoisk, w których można było poszerzyć wiedzę nt. zdrowia, niepełnosprawności i innych ciekawych tematów.

2022-09-13 14:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Radość bycia we wspólnocie

Niedziela łódzka 26/2021, str. I

[ TEMATY ]

Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych

Marek Kamiński

Miłość jest fundamentem wspólnoty

Miłość jest fundamentem wspólnoty

Jubileusz 20-lecia Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej.

Arcybiskup Władysław Ziółek powołał to duszpasterstwo do istnienia w 2001 r. Jego duszpasterzem został ks. Piotr Kosmala. – Przez te 20 lat to dla mnie nie jest praca, może forma pomocy, ułatwiania pewnych rzeczy. To są osoby mniej sprawne, więc pewne rzeczy trzeba zorganizować. Jak się widzi radość z tego, co się robi, to chce się robić więcej – mówi ks. Kosmala.

CZYTAJ DALEJ

90 lat temu w Bielsku zmarł Edmund Wojtyła, brat papieża

2022-12-04 11:38

[ TEMATY ]

Edmund Wojtyła

pl.wikipedia.org

90 temu, 4 grudnia 1932 r., zmarł Edmund Wojtyła, brat Karola, późniejszego papieża Jana Pawła II. Był lekarzem. Ratując w Bielsku chorych podczas epidemii zaraził się szkarlatyną.

Edmund Wojtyła urodził się 27 sierpnia 1906 r. w Krakowie. Po wybuchu I wojny uczęszczał do austriackiej szkoły kadetów na Morawach, gdzie stacjonowała jednostka wojskowa jego ojca.

CZYTAJ DALEJ

Chrystus przychodzi

2022-12-05 08:08

Tomasz Koprowski

Tegoroczny Adwent i Boże Narodzenie przeżywamy w cieniu wojny w Ukrainie. Starszemu pokoleniu wrócić mogą wspomnienia sprzed 30 lat, kiedy w naszym kraju trwał stan wojenny. Ulicami Lublina, Świdnika czy Kraśnika, przejeżdżały opancerzone pojazdy milicji i wojska, aby pacyfikować robotnicze strajki. W głowach tkwiło pytanie – „Wejdą? Nie wejdą?” – odnoszące się do ewentualnej interwencji oddziałów radzieckich. Tamte czasy napełniały nas smutkiem, pojawiły się niewinne ofiary, m.in. w kopalni „Wujek” zginął Józef Giza z Tarnogrodu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję