Reklama
Obserwator
Nie ma żadnych wątpliwości: kryzys na granicy polsko-białoruskiej został wywołany przez reżim Alaksandra Łukaszenki. To element nacisku tego reżimu na Unię Europejską, która nakłada na komunistyczną Białoruś kolejne sankcje za represje stosowane wobec swoich obywateli
5-8
temat numeru
Było ich kilka: on-line, stacjonarne, hybrydowe – do wyboru. Jaka szkoła czeka uczniów 1 września?
W związku ze zbliżającym się początkiem nowego roku szkolnego coraz bardziej nurtują nas pytania: jak będzie on wyglądał? Czy IV fala pandemii zmusi nas do powrotu do nauczania zdalnego? Jak pomóc dzieciom w powrocie do szkoły?
10-13
moim zdaniem
Trzeba na tej ziemi pracować. Dobro wymaga trudu – więc do roboty!
17
życie kościoła
Od pewnego czasu w przestrzeni publicznej krąży pomysł, by uczeń musiał wybrać religię albo etykę, po to, by został mu przekazany jakikolwiek system wartości.
Jozef Hal’ko, biskup pomocniczy Bratysławy, o wizycie Ojca Świętego oraz historii i współczesności słowackiego Kościoła.
Jak w Ameryce Południowej czci się Matkę Bożą, pytamy ks. Leona Juchniewicza, misjonarza w Ekwadorze.
…mówią rolnicy, którzy co roku spotykają się na Jasnej Górze na ogólnopolskim dziękczynieniu Bogu za plony.
18-23
święte bezdroża
Znane, choć ukryte na uboczu, i te mniej lub zupełnie nieznane, na które natrafiamy przypadkiem podczas wakacyjnych wypraw. Polskie sanktuaria przy bocznych drogach. Poświęcamy im tegoroczny cykl wakacyjny, który zaprowadzi nas do wielu malowniczych zakątków Polski.
26-29
Prasa zagraniczna
30
niedziela z kulturą
...w duchowym sercu Afryki Wschodniej rozwija się kult Bożego Miłosierdzia? Sanktuarium Męczenników Ugandyjskich w Munyonyo (część obszaru metropolitalnego Kampali, stolicy Ugandy) niebawem zostanie włączone w celebrację 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu przez św. Jana Pawła II.
Tuż przed beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego zachęcamy do lektury książek poświęconych postaci wielkiego prymasa.
Nowe dzieło prof. Grzegorza Kucharczyka, ukazujące się nakładem wydawnictwa Biały Kruk, demaskuje fałszywe hasła, utopijne założenia i okrucieństwo wszystkich rewolucji – od protestanckiej i francuskiej, przez bolszewicką, nazistowską i lata 60. XX wieku, aż po współczesność, kiedy prowadzona jest kolejna rewolucja światopoglądowa.
31-41
48-49
Kącik dla dzieci
50-51
moim zdaniem
Dlaczego z medialnego przekazu znikł całkowicie fakt, że trwające szczepienia są eksperymentem medycznym, bo badania naukowe nadal trwają, a szczepionki zostały dopuszczone tylko warunkowo?
Lata 1939-45 to m.in. czas niezwykłych polskich i chrześcijańskich postaw, graniczących z heroizmem nie tylko indywidualnym, ale także zbiorowym.
52-53
dobre rady
Jest stosunkowo nowym sposobem odżywiania, coraz częściej jednak wybieranym przez Polaków.
Banan i awokado obieramy, przekładamy do wysokiego naczynia. Wlewamy mleko migdałowe, dodajemy kakao i płatki owsiane. Mieszamy, a następnie blendujemy. Szklanka koktajlu wypita na śniadanie daje energię na cały dzień.
Jajka ubij, dodaj do nich wiórki kokosowe, wylej na patelnię i przykryj pokrywką. Kiedy masa się zetnie, można przełożyć ją na drugą stronę. Gotowy omlet wyłóż na talerz.
54
Niedziela z kulturą
55-61
dobre rady
Każdy rodzaj miodu ma wiele walorów zdrowotnych. Stawiający zamieszczone w tytule pytanie miał chyba na myśli to, który ma ich najwięcej.
Po każdym czesaniu na twoim grzebieniu zostaje garść włosów? Jak tego uniknąć? Oto kilka sposobów na zatrzymanie wypadania włosów i porost nowych.
Osteoporoza jest chorobą kości i polega na utracie ich mineralnej gęstości. W wyniku tych zmian kości stają się słabe i bardziej podatne na złamania.
55-56
warto wiedzieć
Z udanej współpracy dwóch znanych polskich spółek – ORLEN Usługi Finansowe i LINK4 – ucieszą się z pewnością miliony Polaków.
Koniec sierpnia – miesiąca abstynencji, i początek nowego roku szkolnego skłania nas do refleksji nad przyczynami uzależnień. Tym bardziej, że to właśnie młodzież coraz częściej wpada w szpony nałogu.
57-58
Niedziela z kulturą
64
64
moim zdaniem
XXI wiek zaczyna się wyjątkowo brutalnym przebudzeniem z „amerykańskiego snu”.
65
Europa Christi
I-VIII
niedziela liturgiczna
Słowa Ewangelii według św. Marka (Mk 7, 1-8a. 14-15. 21-23)
Wyznawana przez człowieka wiara, jego praktyki religijne oraz życie moralne to powiązane ze sobą elementy składające się na religijność, która może być dojrzała i miła Panu Bogu, albo w różny sposób wypaczona. Jak szkodliwa bywa pseudoreligijność, pokazują nam różnego rodzaju sekty, których członkowie mają nie tylko przedziwne wierzenia, ale i podejmują niewiarygodne, często niszczące ich samych praktyki
Pytanie czytelnika: Szczęść Boże. Czy dialog międzyreligijny i ekumenizm to jest to samo? Bardzo dziękuję za odpowiedź. Błażej.
Był jednym z największych Ojców Kościoła, jednym z czterech doktorów Kościoła zachodniego. Tradycja nadała mu przydomek Magnus – Wielki.
III-VIII
Niedziela bielsko-żywiecka
Bez miłości, która zawiera w sobie także miłość nieprzyjaciół, przebaczenie nie jest możliwe. To jest nauka, której udziela nam Maksymilian Kolbe – powiedział abp Ludwig Schick z niemieckiego Bambergu w 80. rocznicę śmieci męczennika.
W kościele św. Jana Nepomucena w Pogwizdowie trwają intensywne prace remontowe.
Odpust ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Milówce i dziękczynienie za 95-lecie istnienia Oddziału Górali Żywiecki zrzeszonych w Związku Podhalan jako część obchodów Roku Górali w województwie śląskim.
Niedziela częstochowska
Życie, miłość, śmierć i Bóg – cztery wyrazy ze sobą połączone, ale to Bóg jest zawsze na pierwszym miejscu – powiedział Tadeusz Wrona. Wartości te wybrzmiały potem w jego utworach.
Papież Franciszek udzielił odpustów zupełnych in perpetuo, mających „wieczystą moc” dla wszystkich wiernych nawiedzających kalwarię w Praszce.
Wiadomość o śmierci dr Barbary Kubickiej-Czekaj zasmuciła częstochowskie środowisko polonistyczne. Zmarła była ważną postacią inteligencji twórczej naszego miasta, stanowiąc wyjątkowy przykład rzetelności w działalności pedagogicznej, naukowej i popularyzatorskiej.
Niedziela podlaska
1. Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” powstała w pierwszym etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. W tym roku przypada 5-lecie funkcjonowania jednostki.
Wiernych Kościoła katolickiego i Cerkwi prawosławnej w Pokaniewie połączyła wiara w jedynego Boga. Mieszkańcy wsi razem postawili dwa krzyże: katolicki i prawosławny oraz uczestniczyli w ich poświęceniu.
Zachęcam do wstąpienia w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej wszystkich, którzy czują więź z Polską i chcą służyć ojczyźnie oraz bliźnim – mówi kpr. Jakub Orzepowski z 14. batalionu lekkiej piechoty obejmującego powiat bielski, hajnowski, siemiatycki i wysokomazowiecki.
Niedziela kielecka
W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w dzień odpustu parafii katedralnej, podczas Sumy biskup kielecki Jan Piotrowski poświęcił wyremontowane organy.
Biskup kielecki Czesław Kaczmarek parafię tę powołał, odwiedzał i wspomagał. Przez przez wiele lat zwała się Czesławowem – aby upamiętnić biskupa-męczennika z czasów stalinowskich.
48 stypendystów Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia z trenów diecezji kieleckiej, radomskiej i sandomierskiej uczestniczyło w obozie formacyjno-wypoczynkowym w Górach Świętokrzyskich.
Niedziela małopolska
Do łagiewnickiej świątyni w minioną niedzielę przybyli czciciele Bożego Miłosierdzia z całej Polski.
Tak twierdziła Stefania Łącka, której proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny właśnie się rozpoczął. Pracowita dziennikarka, niezłomna patriotka, czuła pielęgniarka w niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau była gotowa ponieść największą ofiarę – oddać życie za przyjaciółkę.
Ten jubileusz stał się okazją, aby podziękować Panu Bogu za Jana Pawła II, jego dziedzictwo, aby przypominać i nieustannie zgłębiać jego nauczanie – przyznaje w rozmowie z Niedzielą ks. Jan Dziubek z wadowickiej parafii św. Piotra Apostoła, gdzie świętowano 30. rocznicę konsekracji kościoła, której dokonał Jan Paweł II.
Niedziela lubelska
W parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Lublinie stanęły bramy Chrystusa i Niepokalanej.
Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, Spotkanie Młodych Archidiecezji Lubelskiej zgromadziło pół tysiąca osób. Tak wysoka frekwencja na inauguracji wakacyjnych dni młodzieży zaskoczyła organizatorów.
Prymas Stefan Wyszyński osobiście zaangażował się w uwolnienie z więzienia s. Barbary Sadkowskiej.
Niedziela legnicka
Ks. Marian Kopko, kustosz krzeszowskiego sanktuarium, obchodzi w tym roku 40. rocznicę święceń kapłańskich.
W sobotę, 4 września, odbędzie się kolejna, XXII Diecezjalna Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych i ich Przyjaciół.
To hasło przewodnie parafialnych kolonii letnich, które odbyły się w dniach 4-11 sierpnia w Międzywodziu.
Niedziela łódzka
Nadchodzący wrzesień w naszej archidiecezji będzie czasem ewangelizacji, ponownego odnalezienia zapału do życia Ewangelią – mówił abp Grzegorz Ryś, zapraszając do udziału w wydarzeniach religijnych.
Kościołowi i wspólnocie w Ksawerowie od początku patronuje Matka Boska Częstochowska.
Niestabilna sytuacja militarna i gospodarcza w Syrii, pogłębiona dodatkowo przez epidemię koronawirusa, najbardziej dotyka najmłodszych Syryjczyków.
Niedziela przemyska
Arcybiskup metropolita przemyski Adam Szal skierował Słowo na rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2021/22.
Pierwsze sierpniowe dni zapowiadają, że za chwilę pielgrzymi wychodzić będą na Kalwarię Pacławską, miejsce, które dla nich jest domem Matki, a z czasem staje się także i ich domem.
Parafianie w Miękiszu Starym pożegnali swojego pierwszego proboszcza ks. Czesława Grzebienia, który po 34 latach ofiarnej posługi w tejże parafii przechodzi na zasłużoną emeryturę.
Niedziela rzeszowska
Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to także święto polskiego wojska obchodzone na pamiątkę zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej w 1920 r.
Prawie 2700 pielgrzymów wzięło udział w 44. Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę.
Lato 1939 r. było niespokojne. Prasa ówczesna przynosiła niedobre wiadomości...
Niedziela sandomierska
Z inicjatywy bp. Krzysztofa Nitkiewicza dzieci z potrzebujących rodzin dostaną wyprawkę szkolną.
W Baranowie Sandomierskim znajduje się Mały Wawel. To miejsce, które odwiedzali królowie, ale również dygnitarze partyjni PRL.
W ogrodzie Domu Długosza prezentowana jest wystawa z cyklu Ocalone Dziedzictwo zatytułowana „Sandomierska korona hełmowa”.
Niedziela sosnowiecka
W beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia i m. Elżbiety Róży Czackiej diecezję sosnowiecką reprezentował będzie bp Grzegorz Kaszak oraz wierni.
O współczesnej działalności Zgromadzenia – z s. Konradą Zofią Dubel, Karmelitanką Dzieciątka Jezus – rozmawia Piotr Lorenc.
W diecezjalnym sanktuarium św. Jana Marii Vianneya przy parafii Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi trwa cały rok modlitwa o świętość kapłanów i nowe powołania kapłańskie i zakonne.
Niedziela świdnicka
Wymiana poglądów, doświadczeń, a także propozycja współpracy w obszarze wiary, kultury i ekonomii w ramach województwa dolnośląskiego, to cele, jakie przyświecały Sudeckiemu Forum Inicjatyw.
Każdego wieczoru przez pięć kolejnych dni trwania Forum Inicjatyw Gospodarczych plac obok kościoła Chrystusa Króla w Głuszycy wypełniał się publicznością, dla której występowali artyści i gwiazdy estrady.
Przekładany trzykrotnie patriotyczny bieg upamiętniający Żołnierzy Wyklętych odbył się w 300 miejscach na całym świecie, w tym także w ponad dwudziestu miejscowościach na terenie diecezji świdnickiej.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Na pokładzie żaglowca Dar Młodzieży odbyła się prezentacja nowego albumu Marka Czasnojcia o najpiękniejszych żaglowcach świata.
Północno-zachodnia część naszej archidiecezji sąsiaduje z parafią w archidiecezji berlińskiej, której pełna nazwa składa się z nazw trzech dotychczasowych parafii.
Z „Licą” rozmawialiśmy na łamach Niedzieli rok temu, z okazji jubileuszu Arki Noego. Do rozmowy w związku z jubileuszem Luxtorpedy zaprosiłem grającego w zespole szczecinianina – Roberta „Drężmaka” Drężka.
Niedziela toruńska
O trosce o najmłodszych, wyzwaniach i perspektywach wychowawczych z s. Samuelą Górlik i s. Alicją Czerwionką ze Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego rozmawia Ewa Melerska.
Zdarzają się takie historie, że można by nimi obdarzyć kilka różnych miejsc. A tymczasem wszystko można znaleźć w jednym chełmińskim kościele św. Jakuba i św. Mikołaja.
Szlak pielgrzymi przypomina życie każdego z nas. Wszystkie doświadczenia prowadzą nas do celu, którym jest królestwo niebieskie.
Niedziela warszawska
O tym, jak być partnerem w dialogu z Bogiem, znaczeniu wspólnoty i aktualności nauczania ks. Franciszka Blachnickiego, z Sylwią i Ryszardem Bednarkami rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Dyskusja, drama, praca w grupach i nad projektami – tak często przebiegają tutaj lekcje. Osiągnięcia uczniów potwierdzają skuteczność systemu opartego na indywidualnym podejściu do ucznia oraz twórczym łączeniu teorii z praktyką.
Przekroczył dziewięćdziesiąty rok życia, ale energii i potrzeby działania może mu pozazdrościć wielu młodych. Szczególnym powołaniem Mieczysława Koralewicza jest zainteresowanie młodzieży losami zesłańców.
Niedziela wrocławska
Zakończyła się Piesza Pielgrzymka do grobu św. Jakuba wiernych z archidiecezji wrocławskiej i diecezji opolskiej.
W sali kinowej wrocławskiej Naczelnej Organizacji Technicznej odbyło się spotkanie z redaktorem Witoldem Gadowski.
Próbę oceny stanu muzyki liturgicznej w archidiecezji podejmuje Jakub Zawadzki, organista z parafii św. Ignacego Loyoli. Rozmawia Grzegorz Kryszczuk.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Niezwykłą rocznicę, ważną dla diecezjalnego Kościoła, będziemy przeżywać w najbliższych dniach.
„Woleli umierać stojąc, niż żyć na kolanach” – te słowa przyświecały uczestnikom uroczystości religijno--patriotycznych zorganizowanych w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
Parafia św. Stanisława Biskupa Męczennika w Górecku Kościelnym zorganizowała festyn rodzinny połączony z akcją charytatywną.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W Rokitnie odbył się sierpniowy Dzień wspólnoty oaz Ruchu Światło-Życie, ze Środkowego Nadodrza i z zachodniej Wielkopolski. Zgromadził grupy z trzech diecezji.
Gdy 27 sierpnia 1980 r. gdański Międzyzakładowy Komitet Strajkowy zgromadził już 630 przedsiębiorstw, w regionie zielonogórskim dopiero rozpoczęły się pierwsze strajki – mówi dr Tadeusz Dzwonkowski.
Nasze warsztaty to przede wszystkim rekolekcje – mówi Natalia Makuch.