Reklama

Niedziela Rzeszowska

Święto Matki Bożej i mundurów

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to także święto polskiego wojska obchodzone na pamiątkę zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej w 1920 r.

Niedziela rzeszowska 35/2021, str. I

[ TEMATY ]

Święto Wojska Polskiego

Archiwum WMWP

Defilada z okazji święta Wojska Polskiego

Defilada z okazji święta Wojska Polskiego

W tym roku było ono owiane nie tylko zapachem ziół, ale także dźwiękami muzyki, która rozbrzmiewała podczas uroczystości w kościele Matki Boskiej Królowej Polski w Rzeszowie 15 sierpnia. Tradycyjnie święto Wojska Polskiego rozpoczęło się Mszą św. w kościele garnizonowym, w otoczeniu żołnierskich mundurów, dźwięków orkiestry wojskowej, a w tym roku także z towarzyszeniem operowego głosu Niny Novak.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Edward Białogłowski, w koncelebrze byli też: kapelan rzeszowskiego garnizonu i proboszcz ks. płk Władysław M. Kozicki, kapelan 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej ks. por. Wojciech Środoń oraz ks. por. Michał Kollek. W homilii ks. Tomasz Żmich mówił, że wojsko to piękna i szczególna służba Polsce i Polakom. Wszędzie tam, gdzie jest zagrożenie zdrowia i życia, kierowani są żołnierze, bo to jest służba drugiemu człowiekowi, niejednokrotnie z poświęceniem i narażeniem własnego zdrowia włącznie. Dlatego prośmy dziś dla żołnierzy w dniu ich święta – mówił – o wszelkie łaski Boże i dary Ducha Świętego, aby swą misję spełniali zgodnie z własnym sumieniem i w myśl hasła „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Oprawę muzyczną Eucharystii stanowił wspaniały głos przemyślanki Niny Novak przy akompaniamencie Rzeszowskiej Orkiestry Wojskowej pod dyrekcją dowódcy-kapelmistrza por. Agaty Ćwikli. Po Mszy św. zgromadzeni mogli wysłuchać koncertu pieśni patriotycznych i religijnych.

Drugą część rzeszowskich uroczystości stanowiły obchody przy pomniku gen. Władysława Sikorskiego, gdzie wręczone zostały awanse i medale, odczytany Apel Pamięci, oddana salwa honorowa i złożone wieńce. Potem rozpoczął się piknik z okazji święta Wojska Polskiego. W obchodach wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, delegacje służb mundurowych z dowódcą 21. BSP oraz 3. PBOT, szefami i komendantami instytucji i dowódcami jednostek wojskowych stacjonujących w rzeszowskim garnizonie, kombatanci, strzelcy i harcerze oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Rzeszowa.

W 1920 r. żołnierze w walce z sowiecką Rosją oddali wszystko: serce, wolę, często życie. Wiedzieli, że walczą nie tylko o Niepodległą, ale też o wolność ducha, wiarę i przyszłość narodu. Dzięki nim, pomimo wielu późniejszych tragicznych zawirowań historii, możemy dzisiaj zaśpiewać Mazurka Dąbrowskiego, czy Boże coś Polskę wolni i w otoczeniu polskiego wojska. Bez tamtej ofiary krwi w Cudzie nad Wisłą Niepodległa nie mogłaby przetrwać, a społeczeństwo nie zdołałoby przygotować pokoleń, które w 1939 r. stanęły bohatersko wobec kolejnej okupacji i niewoli, która praktycznie trwała do 1989 r.

2021-08-24 12:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z powagą i dumą w sercu

[ TEMATY ]

Święto Wojska Polskiego

pl. Piłsudskiego

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Na pl. Piłsudskiego z udziałem najwyższych władz państwowych odbyły się centralne uroczystości Święta Wojska Polskiego.

W uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza uczestniczył prezydent RP i Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, kierownictwo Kancelarii Prezydenta RP, przedstawiciele władz państwowych, żołnierze i kombatanci.

CZYTAJ DALEJ

Pogrzeb kapłana w Janowicach Wielkich

2022-12-06 14:56

[ TEMATY ]

pogrzeb kapłana

Janowice Wielkie

ks. Piotr Suska

ks. Piotr Nowosielski

W pierwszy czwartek miesiąca, 1 grudnia 2022 r., rozeszła się w diecezji wieść, o śmierci ks. Piotra Suski, proboszcza parafii w Janowicach Wielkich i Radomierzu. Ks. Piotr, został odwołany do wieczności w 46. roku życia i 21. roku kapłaństwa. Zmarł w szpitalu w Jeleniej Górze.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w kościele pw. Chrystusa Króla w Janowicach Wielkich, 5 grudnia, pod przewodnictwem biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego, w gronie prawie 50. koncelebransów, rodziny i bardzo licznego udziału wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: ufność w Bogu podstawą podejmowania dobrych decyzji

2022-12-07 09:30

[ TEMATY ]

Franciszek

materiał prasowy

„Ważne jest to, że naszą ufność pokładamy w Panu wszechświata, który ogromnie nas miłuje i wie, że możemy z Nim zbudować coś wspaniałego, coś wiecznego” – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Kontynuując cykl katechez poświęconych rozeznaniu papież wskazał, że jednym ze znaków potwierdzających słuszność podjętej decyzji jest pokój wewnętrzny i ufność w Panu, pozwalająca zrealizować także ambitne cele, wymagające sporego wysiłku.

Franciszek zaznaczył, że jedną z cech wyróżniających dobrego ducha jest fakt, że przekazuje on pokój, który trwa w czasie. Wskazał na powiązanie i poszerzanie się dobra w dziedzinie życia duchowego, ogarniającego z czasem także pozostałe dziedziny naszego życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję