Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Magia żagli

Na pokładzie żaglowca Dar Młodzieży odbyła się prezentacja nowego albumu Marka Czasnojcia o najpiękniejszych żaglowcach świata.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 35/2021, str. III

[ TEMATY ]

fotografia

album

Agata Gałaj-Jorgji

Marek Czasnojć

Marek Czasnojć

W 1938 r. w Sztokholmie zorganizowano pierwsze spotkanie szkolnych żaglowców. Pomysłodawcą zlotu był kpt. Arnold Schumburg. Po wojnie Bernard Morgan zaproponował kolejne zgromadzenie żaglowców w jednym miejscu i zorganizowanie dla nich regat. Odbyły się one w 1956 r. W kolejnych latach regaty zyskały dużą popularność, stając się największą imprezą żeglarską. Polska włączyła się w nie w 1972 r.

Nowa organizacja wydarzenia

Szczecin trzykrotnie był już gospodarzem finału regat „The Tall Ships’ Races”, w których biorą udział najpiękniejsze i największe żaglowce świata. Finały znalazły tu swój port końcowy w latach: 2007, 2013 i 2017. Po raz czwarty finał miał odbyć się w tym roku, ale ograniczenia związane z pandemią koronawirusa spowodowały odwołanie wydarzenia (regaty przeniesiono na rok 2024). W tej sytuacji znaleziono nową formułę, organizując wydarzenie o charakterze morskim pt. „Żagle 2021. Żeglarski Szczecin”.

Wydawnictwo ZAPOL chcąc przypomnieć atmosferę tej największej imprezy żeglarskiej, przygotowało okolicznościową publikację – 120 stronicowy album, w którym znajdziemy zdjęcia najpiękniejszych żaglowców świata. Zdjęcia wykonał w ciągu wielu lat uznany i ceniony fotograf Marek Czasnojć. On jest autorem koncepcji, układu zdjęć oraz tekstów w albumie.

Magia morskich podróży

Jak wspomina autor, z żaglami zetknął się na początku lat 50. XX wieku, na jeziorach mazurskich. Wtedy dopadła go „nie groźna choroba, ale nieuleczalna… magia żagli”, pochłaniając cały jego czas. Cieszył go w Gdyni widok cumującego tam Daru Pomorza, obiecującego dalekie rejsy po oceanach, sztormy. Tę fascynację udało mu się w pełni zrealizować dzięki pracy dziennikarza pracującego dla czasopism podejmujących tematykę żeglarską i morską (m.in. na łamach tygodnika Wybrzeże i miesięcznika Morze). Zaczął pływać na wielu statkach polskich i zagranicznych, uczestniczyć w imprezach żeglarskich, rejestrując starannie wydarzenia swoim obiektywem. Na pokładzie Daru Pomorza i jego następcy Daru Młodzieży spędził wiele miesięcy. Ziściły się jego marzenia o dalekich podróżach pod żaglami. Zapewnia, że ich „magia” trwa i go nie opuści… A kolekcja zdjęć robionych na całym świecie z roku na rok się powiększała. Dzisiaj jest olbrzymia, liczona w tysiącach i niezwykle cenna. Ma w niej też uwiecznione jednostki, których już nie ma, gdyż zatonęły.

Reklama

Chrzest albumu

Album Magia żagli został „wodowany” 1 sierpnia w scenerii Wałów Chrobrego, przy których cumował Dar Młodzieży. Uroczystość na jego pokładzie poprowadziła Beata Mikołajewska-Wieczorek. Zastępca prezydenta Szczecina Krzysztof Soska uznał album za swoisty przegląd światowego żeglarstwa. – Świat żaglowców przechodzi do historii. Będąc fragmentem dziedzictwa kulturowego świata, do przetrwania wymaga świadomej pracy – powiedział Soska.

Krystyna Pohl jest dziennikarką zajmującą się od lat tematyką morską, autorką wielu ważnych książek dotyczących statków związanych ze stocznią szczecińską. Swoją twórczością przyczyniła się wiele w dziele edukacji morskiej społeczeństwa. W szklanej butelce wrzuciła w wody Odry znajdujący się w niej akt chrztu i ksero okładki albumu.

Publikacja została dofinansowana ze środków miasta Szczecin. Tekst i napisy są w języku polskim, niemieckim i angielskim, a całość zamyka alfabetyczny spis żaglowców.

Dzięki Wydawnictwu ZAPOL nabywający album miłośnicy żagli, łatwiej przetrwają nostalgię aż do 2024 r., kiedy znów wraz z przypłynięciem do Szczecina żaglowców będą mogli uczestniczyć w tym radosnym żeglarskim święcie.

2021-08-24 12:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Fotografując, widzę piękno Pana Boga

Niedziela łódzka 13/2019, str. VI

[ TEMATY ]

wywiad

fotografia

Archiwum ks. Mariusza Turczyńskiego

O tym, co łączy zimorodka i wędkarzy, a co garncarstwo i fotografię, o pięknie, które ocala i pokorze, której uczy podglądanie przyrody, z ks. Mariuszem Turczyńskim – wikariuszem parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Tomaszowie Mazowieckim – rozmawia Dominika Szymańska

Dominika Szymańska: – Jakie były najtrudniejsze warunki, w których zdarzyło się Księdzu robić zdjęcie?

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Polska - Arabia Saudyjska 2:0

2022-11-26 16:11

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Ronald Wittek

W porównaniu ze zremisowanym we wtorek 0:0 spotkaniem z Meksykiem w pierwszym składzie trener Czesław Michniewicz nie wystawił Jakuba Kamińskiego, Sebastiana Szymańskiego i Nicoli Zalewskiego. W ich miejsce wybiegli Arkadiusz Milik, Przemysław Frankowski i Krystian Bielik (cała trójka weszła z ławki rezerwowych w inauguracyjnym spotkaniu).

Po raz 136. w reprezentacji wystąpił jej kapitan Robert Lewandowski, a po raz 101. - Kamil Glik. Natomiast dla Grzegorza Krychowiaka był to 96. mecz w kadrze narodowej.

CZYTAJ DALEJ

Powstaje grupa wsparcia!

2022-11-26 19:30

plakat organizatorów

    Z inicjatywy Fundacji Opes139 w Tarnowie powstaje kolejna grupa wsparcia dla rodziców po stracie dziecka w wyniku poronienia, śmierci okołoporodowej i martwego urodzenia.

    Jeśli jesteś rodzicem po stracie i potrzebujesz bezpiecznego miejsca, by o tym porozmawiać, potrzebujesz wsparcia i zrozumienia po stracie swojego dziecka. Poroniłaś i nie umiesz sobie z tym poradzić i żyć na nowo. Chcesz wyjść do świata i opowiedzieć o swojej stracie, o swoim dziecku. Chcesz przyjrzeć się na nowo relacjom z otoczeniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję