Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 35/2021, str. 9

Zaproszenie do wspólnego przeżywania beatyfikacji

Przygotowaniem do beatyfikacji Prymasa Jasnogórskiego – jak sam kard. Stefan Wyszyński nazwał siebie – była w tym roku uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, 26 sierpnia, i poprzedzająca ją nowenna.

Podczas Sumy odpustowej ponowione zostały Śluby Narodu Polskiego, których autorem jest Prymas Tysiąclecia. „Matka Boża Jasnogórska to nie ozdoba mojej biskupiej i prymasowskiej posługi, to PROGRAM mojego życia” – powiedział kard. Stefan Wyszyński.

W wigilię święta w nowych pomieszczeniach bastionu św. Rocha została otwarta stała wystawa Nie byłoby papieża Polaka, gdyby nie było Twojej wiary ... Prymas Tysiąclecia, Błogosławiony Kardynał Stefan Wyszyński. Są na niej niezwykłe eksponaty: sukienka milenijna, zwana też sukienką tysiąclecia, zdobiąca Cudowny Obraz Matki Bożej – świadek wydarzeń z 1966 r., milenijne korony, ornaty prymasa, piuska i kapelusz kardynalski, pocztówki oraz ręcznie wypisane obrazki.

Zabrzmiało wielkie oratorium o kard. Stefanie Wyszyńskim Soli Deo per Mariam w wykonaniu Filharmonii Śląskiej w Katowicach, chóru i orkiestry, solistów oraz kompozytorów. To opowieść o życiu oddanym z miłości samemu Bogu przez Maryję w formie dziesięciu obrazów pieśni oratoryjnej. Libretto napisał ks. Tadeusz Golecki, a muzykę skomponowali dwaj krakowscy muzycy: Hubert Kowalski i Piotr Pałka.

Na uroczystość przybyły tysiące pielgrzymów – pieszych i rowerowych. Pątnicy w drodze zgłębiali nauczanie i dziedzictwo kard. Wyszyńskiego.

Podczas specjalnej konferencji prasowej Przed beatyfikacją Prymasa Jasnogórskiego (19 sierpnia) paulini poinformowali, że w odpowiedzi na apel komitetu organizacyjnego beatyfikacji prymasa Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej na Jasnej Górze 12 września odbędzie się telemost i wspólne radosne przeżywanie tego wydarzenia.

– Nie wszyscy będą mogli uczestniczyć w tej uroczystości w Warszawie, więc zapraszamy do wspólnotowego przeżywania tego czasu na Jasnej Górze, gdzie Prymas Tysiąclecia spędził w czasie swojej biskupiej posługi ponad 600 dni. Zachęcamy do wspólnej modlitwy, dziękczynienia i radowania się z ogłoszenia go błogosławionym właśnie tutaj – powiedział przeor klasztoru o. Samuel Pacholski.

Reklama

Generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski podkreślił, że trudno sobie wyobrazić naszą ojczyznę, Kościół w Polsce czy Jasną Górę bez kard. Wyszyńskiego. – To postać, która odegrała wielką rolę nie tylko dla częstochowskiego klasztoru, ale w bardzo szerokim kontekście rozwijania kultu Matki Bożej. On nie tylko przez różne akcje duszpasterskie, które tu podejmował, np. peregrynację obrazu Matki Bożej, ale przede wszystkim przez osobiste świadectwo zawierzenia pokazywał, że niezależnie od zewnętrznych sytuacji możemy zachować godność, wolność i człowieczeństwo, jeśli będziemy ufali Bogu i Maryi – podkreślił ojciec generał.

Podczas konferencji po raz pierwszy pokazane zostały zdjęcia pokoi, w których mieszkał, pracował i modlił się prymas Wyszyński w czasie obecności na Jasnej Górze. Nie jest to obiekt muzealny, ale nadal miejsce pobytów kolejnych prymasów Polski.

11 września odbędzie się nocne czuwanie, a oczekiwanie na beatyfikację rozpocznie się 12 września od godz. 9.00.

Jasnogórski flesz

Ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony odbędzie się na Jasnej Górze w dniach 4-5 września. Msza św. z błogosławieństwem wieńców żniwnych będzie sprawowana w niedzielę 5 września o godz. 11.00.

W sobotę 4 września o 16.30 w bazylice jasnogórskiej w ramach dożynek wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Organizatorem rolniczego święta jest Krajowe Duszpasterstwo Rolników. To okazja do podziękowania rolnikom za ich pracę, poszanowanie tradycji i przywiązanie do wiary. Jasnogórskiemu dziękczynieniu za plony będzie towarzyszyć 30. Krajowa Wystawa Rolnicza (więcej szczegółów na s. 23).

2021-08-24 12:39

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Na dyskotekę w Adwencie?

Niedziela warszawska 49/2005

Graziako/Niedziela

„Koleżanka zaprosiła mnie na osiemnastkę do modnego klubu. Impreza odbędzie się w Adwencie. Wiem, że będą tańce przy głośnej muzyce. Bardzo chciałabym pójść, ale nie wiem, czy mogę. W końcu Kościół nakazuje w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”.
Martyna z Piastowa

CZYTAJ DALEJ

Czas dla kobiet [Zaproszenie]

2022-11-28 19:58

Magdalena Pijewska/Archiwum Niedzieli

Czas kobiet dla kobiet nadchodzi. To już 10 grudnia u sióstr elżbietanek adwentowy dzień skupienia, na który są zaproszone wszystkie panie (te młodsze i starsze).

Ideę dnia skupienia zdradza na łamach „Niedzieli Wrocławskiej” s. Maria Czepiel CSSE. - Taki czas dla kobiet jest potrzebny samym paniom, ale także Kościołowi. Czas między nami kobietami, ale i z Jezusem, po to, abyśmy odkryły, jak jesteśmy piękne wewnętrznie i z pragnieniem, aby to nasze bogactwo stało się udziałem całego Kościoła - mówi s. Maria i dodaje: - Pan Bóg pragnie odnowy Kościoła, tak jak to uczynił od początku Jego istnienia, czyniąc kobiety zwiastunkami Jego Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję