Reklama

Obserwator

POLSKA – IZRAEL
Polska odpowiedź

Nowe władze Izraela rozważają wycofanie się z deklaracji Morawiecki – Netanjahu. Ma to być odpowiedź na podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę noweli kodeksu postępowania administracyjnego. Jerozolima twierdzi, że zamyka to drogę do roszczeń dla tych, którzy stracili majątek w okresie Zagłady. Polska odrzuca tę argumentację. Wypowiedź prezydenta, że wraz z jego podpisem kończy się epoka prawnego chaosu, mafii reprywatyzacyjnych, niepewności Polaków i braku poszanowania dla praw obywateli naszego kraju, mogła zrobić wrażenie tylko na Polakach. Szef MSZ Izraela Ja’ir Lapida określił polskie prawo jako niemoralne i antysemickie. Polecił też chargé d’affaires ambasady Izraela w Warszawie natychmiastowy powrót do kraju. – Już dawno minęły czasy, kiedy Polacy krzywdzili Żydów bez konsekwencji – oświadczył.
w.d.

KORONAWIRUS
To nie eksperyment

W liście do dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców i uczniów minister zdrowia Adam Niedzielski przekonuje, że stosowanie szczepionek przeciw COVID-19 nie jest żadnym eksperymentem medycznym. Minister oświadczył, że napisał list, by przedstawić pełną informację na temat prowadzonych w Polsce szczepień, a skierował go szczególnie do tych, którzy z różnych względów się ich obawiają i odbierają sprzeczne, czasem wykluczające się opinie. Ocenił, że szczepienia są jednym z najbardziej skutecznych i efektywnych działań, które stanowią najsilniejszy oręż w zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych na świecie. Jak podkreślił, wszystkie szczepionki przeciw COVID-19 dostępne w krajach Unii Europejskiej przeszły procedurę dopuszczenia do obrotu po wcześniejszej naukowej ocenie Europejskiej Agencji Leków
j.k.

WŁOCHY
Pomagać, a nie zabijać

Zwycięstwo „indywidualizmu i nihilizmu” – tak nazwali eutanazję przedstawiciele Konferencji Episkopatu Włoch, komentując trwającą w tym kraju zbiórkę podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie jej legalizacji. Lewicowi aktywiści zebrali ich aż 500 tys. Choć wymagana liczba podpisów została osiągnięta, promotorzy zbiórki chcą zebrać dodatkowo jeszcze 250 tys. Eutanazja i wspomagane samobójstwo są we Włoszech nielegalne, a obowiązująca ustawa mówi, że „każdy, kto powoduje śmierć człowieka, za jego zgodą, podlega karze pozbawienia wolności od 6 do 15 lat”. Usunięcie zapisu o karalności otworzyłoby drogę do całkowitej legalizacji eutanazji. Lewicowi aktywiści powołują się na wyrok włoskiego sądu z 2019 r., który orzekł, że wyjątkami dla zakazu eutanazji mogą być „nieodwracalny” stan pacjenta i „cierpienie nie do zniesienia”. „Każdemu, kto znajduje się w stanie skrajnego cierpienia, należy pomagać w znoszeniu bólu, pokonaniu rozpaczy i desperacji, a nie pozbawiać go życia” – przeczytamy w nocie biskupów. Przypomniano w niej nauczanie Kościoła, że gdy zbliża się kres życia, godność osoby ludzkiej konkretyzuje się jako prawo do umierania w spokoju oraz z należną jej godnością ludzką i chrześcijańską.
j.k.

Reklama

APEL PAPIEŻA
Szczepcie się!

Papież Franciszek zaapelował o szczepienie się przeciwko COVID-19. Szczepionki mogą położyć kres pandemii, ale muszą być przyjmowane przez wszystkich i powszechnie dostępne. – Zaszczepienie się jest prostym, ale głębokim sposobem krzewienia dobra wspólnego i opiekowaniem się sobą nawzajem, zwłaszcza najsłabszymi – podkreślił w specjalnym wideoprzesłaniu. W promowaną przez amerykańską organizację pozarządową Ad Council kampanię na rzecz rozbudzenia zaufania do szczepionek pod hasłem: „To zależy od ciebie” włączyło się sześciu duchownych z obu Ameryk. Kardynał Carlos Aguiar Retes z Meksyku wskazał, że zapewnienie dostępu do szczepień jest przygotowaniem lepszej przyszłości świata. Kardynał Óscar Rodríguez Maradiaga z Hondurasu podkreślił, że autoryzowane szczepionki działają i ratują życie. Kardynał Cláudio Hummes z Brazylii zauważył, że szczepionki mogą pomóc chronić rodzinę ludzką i są aktem miłości szczególnie wobec najstarszych, a kard. Gregorio Rosa Chávez z Salwadoru powiedział, że szczepienie to akt miłości wobec wspólnoty.
j.k.

Reklama

PAPIEŻ DO POLAKÓW
Róża ze Skalmierzyc

Papież Franciszek, witając Polaków podczas audiencji ogólnej, szczególnie pozdrowił wiernych z sanktuarium maryjnego w Skalmierzycach w diecezji kaliskiej. Przybyli oni do Watykanu w 400. rocznicę istnienia kaplicy, w której przechowywany jest słynący łaskami wizerunek Matki Bożej, i 55. rocznicę koronacji obrazu przez kard. Stefana Wyszyńskiego. – Matka Boga i nasza Matka niech towarzyszy wam, waszym rodzinom i wszystkim, którzy z miłością przychodzą do Niej, aby zawierzać siebie Jej matczynej, czułej opiece. Proszę, módlcie się także za mnie. Z serca wam błogosławię – powiedział. Pobłogosławił też złotą różę dla sanktuarium w Skalmierzycach. – Papież położył na niej rękę i się modlił, wypowiadając słowa błogosławieństwa. Myślę, że są to niezapomniane chwile, które pozostaną głęboko w sercu – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Sławomir Nowak, rektor sanktuarium.
j.k.

DOBROCZYNNOŚĆ
Papieskie kolacje

Kardynał Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, opowiedział dziennikarzom o letnich wyjazdach z bezdomnymi i ubogimi. Część z nich podejmuje dorywczą pracę nad morzem lub w górach; część jednak nie wyjeżdża, głównie ze strachu przed opuszczeniem miejsc, w których czują się pewnie. – Prawie co wieczór, w ok. szesnastoosobowej grupie, udajemy się na 2 godziny nad morze – do Palidoro, niedaleko Rzymu, lub do Castel Gandolfo nad jezioro Albano. Potem idziemy na pizzę albo porchettę – powiedział jałmużnik. Uczestnicy tych eskapad są brani z noclegowni lub z ulicy. – Mamy dla nich ręczniki, spodenki oraz wszystkie inne rzeczy, które są potrzebne na plaży. Są niesamowici, bardzo dużo się od nich uczę – podkreślił. Właściciele restauracji są dla nich bardzo życzliwi. Wiedzą, że ma to być menu specjalne, bo i goście są specjalni, ale też dlatego, iż za te kolacje płaci Ojciec Święty.
w.d.

Reklama

HAITI
Uniemożliwiają pomoc

Rośnie bilans ofiar śmiertelnych ogromnego trzęsienia ziemi, które nawiedziło ten kraj. Mówi się już o ponad 2 tys. ofiar, 12 tys. rannych i 600 tys. rodzin potrzebujących natychmiastowego wsparcia żywnościowego i medycznego. – Sytuacja jest tragiczna, bez pomocy międzynarodowej nie podniesiemy się z tej tragedii – powiedział bp Pierre-André Dumas, ordynariusz diecezji Anse-a-Veau et Miragoâne, jednej z najdotkliwiej dotkniętych skutkami kataklizmu. – Zniszczonych jest 70% domów i połowa wszystkich kościołów. Bardzo ucierpiały szkoły, przychodnie i ambulatoria. Akcję ratunkową utrudnia tropikalna burza, która przechodzi nad Haiti. Wciąż nie znamy sytuacji w górskich wioskach, które są odcięte od świata – dodał bp Dumas. Ludzie potrzebują praktycznie wszystkiego: żywności, lekarstw i wody. Na przeszkodzie szybszej pomocy poszkodowanym stoją lokalne gangi. Pracownicy organizacji pozarządowych alarmują, że kontrolują główne drogi dojazdowe do Port-au-Prince – stolicy Haiti. W dramatycznej sytuacji znajdują się dzieci – co najmniej pół miliona z nich znalazło się na ulicy.
w.d.

DALEKI WSCHÓD
Wojenne ćwiczenia

Wykorzystując kryzys afgański, chińskie okręty i myśliwce ćwiczyły w pobliżu Tajwanu. Chińska armia poinformowała, że ćwiczenia zorganizowano w związku „z obecną sytuacją w rejonie Cieśniny Tajwańskiej i potrzebą obrony narodowej suwerenności”. Według agencji prasowej Reuters, ćwiczono osiąganie dominacji powietrznej z użyciem nowoczesnych myśliwców J-16. Miały one także prowadzić rozpoznanie elektroniczne oraz zakłócać pracę urządzeń elektronicznych. Władze Tajwanu uważają, że Chiny starają się gromadzić elektroniczne sygnały od samolotów amerykańskich i japońskich, by móc paraliżować te przybywające na pomoc Tajwanowi (w tym myśliwce F-35) w przypadku wybuchu wojny. Wiadomo, że Chiny nigdy nie wyrzekły się użycia siły w celu aneksji nad Tajwanem. Uznają wyspę za zbuntowaną prowincję.
w.d.

Reklama

POLSKA-UE
Reforma aktualna

Eurokraci z Komisji Europejskiej raczej nie będą zadowoleni z listu, który otrzymali od naszego rządu. Napisano w nim, że Polska będzie kontynuowała reformę wymiaru sprawiedliwości – także w obszarach odpowiedzialności sędziów – której celem jest poprawa efektywności tego systemu. To odpowiedź na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE, który chce zmusić Polskę do zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W odpowiedzi eurokraci przeczytali, że sprawa jest nieaktualna, bo polski rząd ma w planach likwidację Izby w obecnej postaci w ramach kolejnego etapu reformy wymiaru sprawiedliwości, który ma się rozpocząć w nadchodzących miesiącach. W ten sposób polskie władze schodzą z linii ostrzału, a kwestię zasadności zajęcia się przez TSUE sprawami wymiaru sprawiedliwości, które są w wyłącznej kompetencji państw członkowskich i wyższości Konstytucji RP nad ustawami i ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi – pozostawiają zmyślnie na boku.
w.d.

RAPORT Z KOREI
Prześladują chrześcijan

Władze Korei Północnej aresztują, torturują i zabijają chrześcijan, by wyegzekwować zakaz wyznawania religii – ocenia amerykańska rządowa Komisja ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej (USCIRF). Celem jest najpewniej usunięcie wszelkich śladów chrześcijaństwa ze społeczeństwa – napisano w raporcie. Eksterminację chrześcijaństwa w Korei Północnej prowadzi ministerstwo bezpieczeństwa przy pomocy sieci informatorów, systemu obozów więziennych oraz egzekucji. W raporcie udokumentowano przypadki nieludzkiego traktowania osób podejrzanych o wyznawanie religii, m.in. bicie, tortury, pozbawianie jedzenia, wody i snu. Robiono to w czasie przesłuchań, by wydobyć informacje, a także stosowano jako kary lub metody zastraszania. Ofiarami brutalności władz padają również wyznawcy koreańskiego szamanizmu. W ich przypadku prześladowania nasiliły się pod władzą obecnego dyktatora Kim Dzong Una – podkreśla komisja.
j.k.

Reklama

PRAGA
Odważni Czesi

Urzędnicy Komisji Europejskiej, a szczególnie jej postępowa wiceprzewodnicząca Věra Jourová, będą mieć ból głowy. Sąd konstytucyjny orzekł, że konstytucja Czech wyklucza prawną możliwość zrównania związków partnerskich z instytucją małżeństwa. To odpowiedź na toczące się w parlamencie prace nad ustawą o tzw. równości małżeńskiej, która miała wprowadzić małżeństwa jednopłciowe. Ponadto zaznaczono, że konstytucja nie dopuszcza możliwości adopcji dzieci przez pary tej samej płci. Sąd konstytucyjny już w 2015 r. wykluczył możliwość adopcji przez pary inne niż małżeństwa. W ten sposób zakończył stan niepewności powstały po orzeczeniach sądów niższej rangi, które kilkakrotnie orzekały na rzecz możliwości adopcji przez osoby będące w związkach partnerskich. Wyrok jest także mocnym sygnałem dla Komisji Europejskiej, która chce doprowadzić do akceptacji adopcji dokonanych w innym kraju przez pary jednopłciowe i w ten sposób tylnymi drzwiami, je zalegalizować.
w.d.

BADANIA... NAUKOWE
Teraz błądzi sąd

Sąd Apelacyjny w Warszawie zmienił wcześniejszy wyrok, zgodnie z którym dwoje historyków miało przeprosić za informacje zawarte w książce Dalej jest noc, przedstawiającej losy Żydów w okupowanej Polsce. Pozwała ich Filomena Leszczyńska za obrazę jej stryja, dawnego sołtysa wsi Malinowo. Sąd uznał, że doszło do zderzenia prawa do wolności badań naukowych z prawem do ochrony dóbr osobistych polegających na kulcie pamięci osoby zmarłej. Według sędzi Joanny Wiśniewskiej-Sadomskiej autorzy publikacji zgromadzili materiał źródłowy, dokonali jego krytycznej oceny i ustaleń. – Pozwani zgodzili się z p. Leszczyńską, że popełnili błąd i wsadzili trzech Malinowskich w jednego, jednak sprawa została oddalona. Czy dla sądu ważniejsze jest prowadzenie badań, niż rzetelność ich wyników? – powiedział Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia wspierającej Leszczyńską. – Złożymy skargę kasacyjną, a jeśli to nie pomoże, zwrócimy się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
w.d.

Reklama

NOWA ZELANDIA
Dmuchają na zimne

Premier Jacinda Ardern ogłosiła decyzję o wprowadzeniu surowego lockdownu w całym kraju po wykryciu w największym mieście – Auckland pierwszego od pół roku zakażenia koronawirusem. W zdecydowanej większości kraju lockdown miał potrwać 3 dni, jedynie Auckland i Coromandel miały zostać zamknięte na tydzień. Zdecydowano o zamknięciu szkół, biur i przedsiębiorstw oraz o ograniczeniu usług. – Najlepsze, co możemy zrobić, by jak najszybciej sobie z tym poradzić, to stanowcze postępowanie – oceniła Ardern. – Lepiej zacząć od wysokiego poziomu restrykcji i powoli z niego schodzić niż robić na odwrót i obserwować, jak szybko rozprzestrzenia się koronawirus – powiedziała. Poprzednią infekcję w kraju odnotowano w lutym. W Nowej Zelandii obowiązywały wówczas surowe ograniczenia, co pomogło opanować rozwój pandemii. Od jej początku odnotowano tam ok. 2,5 tys. przypadków infekcji koronawirusem, w tym 26 zgonów.
w.d.

SKANDAL
Standardy Twittera

Talibowie mogą korzystać z serwisu, a Donald Trump nie? Według tej amerykańskiej sieci społecznościowej, nie ma w tym nic zaskakującego. Twitter zezwolił talibom na pozostanie w jego serwisie pod warunkiem, że na swoich kontach nie będą „gloryfikować przemocy”, a Trumpowi nie – pewnie dlatego, że jest znienawidzonym, konserwatywnym byłym prezydentem USA. Dwaj rzecznicy talibów Suhail Szahin i Zabihullah Mudżahid mają na Twitterze odpowiednio po ponad 300 tys. obserwujących, a ich konta są aktywne od lat. Konto Trumpa natomiast zostało na stałe zawieszone. Podwójne standardy zarzucił Twitterowi znany brytyjski filozof polityczny Adrian Hilton. – Twitter zablokował konto Trumpa za wyrażanie poparcia dla uczestników zamieszek na Kapitolu, a pozwolił rzecznikom talibów na żywo transmitować terror, przejęcie broni, szturm na stolicę Afganistanu i okupację pałacu prezydenckiego – stwierdził.
w.d.

KONKURS
Wybitny Polak

Laureatem konkursu „Wybitny Polak” w kategorii „Osobowość” został w tym roku ks. dr Krystian Gawron, od kilkunastu lat wicerektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji, odpowiedzialny za Seminarium Polskie w Paryżu. Ksiądz Gawron pochodzi z archidiecezji częstochowskiej. Został wyróżniony za swoją działalność i zaangażowanie przyczyniające się do propagowania pozytywnego obrazu Polski i Polaków za granicą. Konkurs „Wybitny Polak” jest inicjatywą Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.
j.k.

2021-08-24 12:39

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze [Zaproszenie]

2022-11-26 19:59

Karol Porwich/Niedziela

Duszpasterze parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu Nowym Dworze ul. Nowodworska 64, zapraszają na „Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze”. W ramach wydarzenia sprawowana będzie Msza św. roratnia, podczas której wygłoszona zostanie tematyczna homilia. Po Eucharystii nastąpi wystawienie Najświętszego Sakramentu i rozpocznie się Uwielbienie Chrystusa Eucharystycznego. Na poszczególne czwartki zostały zaproszone zespoły i diakonie muzyczne, które swoim śpiewem wprowadzą w klimat adwentowy i uwielbieniowy. Wydarzenie odbywa sie pod patronatem Niedzieli Wrocławskiej.

Roraty dla młodzieży i dorosłych* - 4 homilie liturgiczne + Uwielbienie

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji bez Boga

2022-11-25 15:31

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

Ks. Krzysztof Pawlina

Adobe Stock

„Mam nieraz wrażenie, że tam nie ma treści. Że zapominamy, Kogo my świętujemy. Tradycja bez Boga” - mówi o świętowaniu Bożego Narodzenia ks. prof. Krzysztof Pawlina. Rektor Akademii Katolickiej w Warszawie zaprasza na cykl adwentowych konferencji przygotowujących do dobrego przeżycia Bożego Narodzenia, pod hasłem „Odnowić pamięć serca”.

Zaplanowano cztery konferencje: „Zdążyć na czas”, „Delikatność piękna”, „Wybrać miłość” i „Bliscy dalecy”. Mają one pomóc w przygotowaniach do uroczystości Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Powstaje grupa wsparcia!

2022-11-26 19:30

plakat organizatorów

    Z inicjatywy Fundacji Opes139 w Tarnowie powstaje kolejna grupa wsparcia dla rodziców po stracie dziecka w wyniku poronienia, śmierci okołoporodowej i martwego urodzenia.

    Jeśli jesteś rodzicem po stracie i potrzebujesz bezpiecznego miejsca, by o tym porozmawiać, potrzebujesz wsparcia i zrozumienia po stracie swojego dziecka. Poroniłaś i nie umiesz sobie z tym poradzić i żyć na nowo. Chcesz wyjść do świata i opowiedzieć o swojej stracie, o swoim dziecku. Chcesz przyjrzeć się na nowo relacjom z otoczeniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję