Reklama

Niedziela Podlaska

Dwa krzyże – jeden Bóg

Wiernych Kościoła katolickiego i Cerkwi prawosławnej w Pokaniewie połączyła wiara w jedynego Boga. Mieszkańcy wsi razem postawili dwa krzyże: katolicki i prawosławny oraz uczestniczyli w ich poświęceniu.

Niedziela podlaska 35/2021, str. VI

[ TEMATY ]

ekumenizm

poświęcenie

Elżbieta Gajoch

Wyrazem jedności chrześcijańskiej są nowo wybudowane krzyże poświęcone przez kapłanów wyznania katolickiego i prawosławnego

Wyrazem jedności chrześcijańskiej są nowo wybudowane krzyże poświęcone przez kapłanów wyznania katolickiego i prawosławnego

Ksiądz Jarosław Rosłon, proboszcz rzymskokatolickiej parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Milejczycach razem z ks. Markiem Drużbą, proboszczem oraz z ks. Romanem Dubińskim, wikariuszem prawosławnej parafii św. Barbary w Milejczycach, 8 sierpnia pobłogosławili i poświęcili dwa krzyże: katolicki i prawosławny.

Wyraz wiary

Mieszkańcy Pokaniewa, Pokaniewa Kolonii, Milejczyc i Warszawy zgromadzili się na skrzyżowaniu dróg przy nowo wybudowanych krzyżach. Razem z mieszkańcami modlili się zaproszeni goście: Jerzy Iwanowiec, wójt Gminy Milejczyce i Mariusz Cieślik, radny powiatu siemiatyckiego. Oni to ofiarowali Jezusowi Chrystusowi kosz pięknych kwiatów. Na wstępie modlitewnego spotkania ks. Jarosław Rosłon poprowadził krótkie rozważanie na temat znaczenia krzyża w życiu człowieka oraz roli krzyży stojących od kilkudziesięciu lat na tym miejscu. Powiedział, że krzyż jest znakiem wiary i zwycięstwa. Ksiądz Marek Drużba uzupełnił rozważania o krzyżu swoimi przemyśleniami. Wspomniał o krzyżach wiejskich, stawianych na polach. Miały one chronić ludność od nieszczęść. Na starym pokaniewskim krzyżu, pochodzącym najprawdopodobniej z końca lat 60. XX wieku, autor dzieła wymienia nieszczęścia: miecz, ogień i głód. Na nowych krzyżach mieszkańcy zamieścili napisy: „Jezu Chryste zbaw i ochroń” oraz „Jezu ufam Tobie”.

Księża obu wyznań prosili o błogosławieństwo dla wsi Pokaniewo. Modlili się za zmarłych mieszkańców oraz poświęcili krzyże. Zarówno wójt, jak i radny powiatowy, podziękowali mieszkańcom za tę inicjatywę. To właśnie mieszkańcy zgromadzili fundusze na powstanie krzyży, które pochodziły w większości z własnych zasobów oraz od zaprzyjaźnionych osób. Samodzielnie wykonali betonową podstawę. Wyłożyli ją kostką. Postawili krzyże. Uporządkowali teren, posadzili iglaki i zasiali trawę. Zakupili wieniec pięknych kwiatów. Dopełnieniem uroczystości było spotkanie przy herbacie i cieście własnego wypieku w świetlicy wiejskiej w Pokaniewie, przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich „Magnolia”.

Reklama

Nieprzypadkowe miejsce

Miejsce postawienia krzyży było nieprzypadkowe. Na skrzyżowaniu, przy drodze wiodącej do kościoła i cerkwi w Milejczycach stał krzyż od co najmniej XVII wieku. Wspominają o tym autorzy opisu zespołu dworsko-ogrodowego w Pokaniewie. Przed wojną i w okresie socjalizmu drewniany krzyż stał po drugiej stronie drogi, na działce dworskiej, zakupionej przez Czesława Sterniczuka. Kolejny, z połowy lat 90. XX wieku został umieszczony na pierwotnym, historycznym miejscu, tuż obok krzyża prawosławnego. Inicjatorami budowy tego krzyża byli Wanda i Władysław Maryszczukowie, natomiast budowniczymi – moi rodzice i sąsiedzi w ich wieku. Od tamtej pory w naszej miejscowości stały obok siebie dwa krzyże, które świadczą o jedności chrześcijańskiej ich mieszkańców.

Jezus Chrystus modlił się w chwili swojej męki do Ojca o jedność swoich uczniów: „ (…) aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał” (J 17, 21). To On pojednał ludzi z Bogiem przez swój krzyż, przywracając wszystkim jedność. ,,Jeden jest Bóg i Ojciec wszystkich, który jest i działa ponad wszystkimi, przez wszystkich i we wszystkich” (Ef 4, 6).

2021-08-24 12:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Czego Bóg od nas oczekuje?”

Niedziela sosnowiecka 5/2013, str. 1

[ TEMATY ]

ekumenizm

Piotr Lorenc

Ekumenicznej liturgii przewodniczył ks. dr Krzysztof Bendkowski

Ekumenicznej liturgii przewodniczył ks. dr Krzysztof Bendkowski

W kościele św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu zainaugurowano w województwie śląskim Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Tegoroczne spotkania ekumeniczne pod hasłem „Czego Bóg od nas oczekuje?” odbywały się od 18 do 25 stycznia w Sosnowcu, Katowicach, Gliwicach i Bielsku-Białej. Tydzień zakończono w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

CZYTAJ DALEJ

90 rocznica Hołodomoru – jednej z największych zbrodni ludobójstwa

2022-11-26 08:21

[ TEMATY ]

Ukraina

Rosja

Wielki Głód

wikipedia.org

Zmarli z głodu na ulicy w Charkowie w 1932 r.

Zmarli z głodu na ulicy w Charkowie w 1932 r.

90 lat temu, w latach 1932-1933 wywołany przez władze sowieckie głód na Ukrainie pochłonął, jak szacują historycy, ponad 4 miliony ofiar. Hołodomor zapisał się w pamięci Ukraińców jako ludobójstwo mające na celu wyniszczenie ich narodu przez imperium, które podbiło ich ziemię.

Klęska głodu na Ukrainie na początku lat trzydziestych nie była pierwszą w dziejach reżimu sowieckiego. W końcowym okresie wojny domowej, w latach 1921-1922 głód pochłonął kilka milionów ofiar. Wówczas władze sowieckie uznały, że zwrócą się o pomoc do Zachodu. Kolejna fala głodu została wywołana celowo i niezwykle dokładnie zakamuflowana przez propagandę oraz usłużnych wobec Kremla korespondentów prasy zachodniej, którzy udawali, że nie dostrzegają skali katastrofy mającej miejsce stosunkowo niedaleko od Moskwy. Przez kilka dziesięcioleci ze Związku Sowieckiego docierały jedynie niejasne informacje na temat skali tragedii mieszkańców Ukrainy. Dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych możliwe stało się upamiętnienie ofiar tej zbrodni oraz wyjaśnienie niektórych jej okoliczności. Od 2004 r. w czwartą sobotę listopada na pamiątkę tego wydarzenia obchodzony jest na Ukrainie Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller krytykuje aberracje znacznej części niemieckiego Kościoła katolickiego

2022-11-26 18:17

[ TEMATY ]

Niemcy

kard. Gerhard Müller

Monika Książek/Niedziela

Na sprzeczność postulatów niemieckiej tzw. drogi synodalnej z prawdami wiary katolickiej wyznawanej w sakramencie chrztu św. wskazuje w swoim komentarzu zamieszczonym na łamach portalu kath.net emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Ludwig Müller.

Dobrze, że opublikowano już oficjalne oświadczenia kardynałów Luisa Ladarii i Marca Ouelleta z okazji wizyty ad limina biskupów niemieckich. Dojrzali katolicy mają bowiem prawo wiedzieć, czy i jakie zaniepokojenie wyraził Urząd Nauczycielski Kościoła wobec jawnie heretyckich i schizmatyckich tekstów niemieckiej drogi synodalnej. Słowo obydwu kardynałów ma wagę nie tylko z racji ich urzędu, ale także dlatego, że są to zróżnicowane wypowiedzi uznanych teologów. W przeciwieństwie bowiem do nagłaśnianej większości partnerów synodalnych, wiedzą oni, o co chodzi w wierze katolickiej i jak należy w teologii katolickiej odróżniać prawdę od błędu. Nie przypadkiem Sobór Watykański II cytuje fundamentalne spostrzeżenie, że samoobjawienie się Boga w Jezusie Chrystusie jest dane w całej swej pełni i uobecnia się w Duchu Świętym przez Kościół za pośrednictwem Pisma Świętego, Tradycji Apostolskiej i magisterium Kościoła w formie integralnej i niezafałszowanej (por. Dei verbum 1-10).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję