Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

80 lat świadectwa miłości

– Bez miłości, która zawiera w sobie także miłość nieprzyjaciół, przebaczenie nie jest możliwe. To jest nauka, której udziela nam Maksymilian Kolbe – powiedział abp Ludwig Schick z niemieckiego Bambergu w 80. rocznicę śmieci męczennika.

Niedziela bielsko-żywiecka 35/2021, str. I

[ TEMATY ]

Oświęcim

o. Maksymilian Kolbe

Robert Karp

W najważniejszych obozowych miejscach złożono kwiaty

W najważniejszych obozowych miejscach złożono kwiaty

Gość z Niemiec celebrował Mszę św. razem z wikariuszem generalnym ks. Markiem Studenskim i kapłanami dekanatu oświęcimskiego. W modlitwie wzięli udział przedstawiciele środowisk życia społecznego i religijnego miasta oraz regionu. Liturgiczną celebrację poprzedziła wizyta w miejscu kaźni św. Maksymiliana. Delegacja duchownych, wśród których były władze zakonu franciszkanów konwentualnych, odwiedziła obóz Auschwitz, gdzie złożono kwiaty pod ścianą śmierci, na historycznym placu apelowym oraz w celi, w której śmierć poniósł o. Kolbe.

Podczas Mszy św. okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Marek Studenski reprezentujący bp. Romana Pindla, który z powodów zdrowotnych nie mógł uczestniczyć w rocznicowych obchodach. – Maksymilian w tym piekle na ziemi pokonał instynkt przetrwania i samozachowawczy, pokonał samego siebie i oddał swe życie za człowieka, którego wcześniej nie znał – podkreślił wikariusz generalny naszej diecezji. Przywołując różne świadectwa literackie nt. obozowej gehenny, ks. Studenski zwrócił uwagę na wyjątkowość postawy o. Kolbego. – Św. Maksymilian czy św. Teresa Benedykta od Krzyża mówią o tym, że w nieludzkim miejscu można było się wznieść na wyżyny człowieczeństwa, że człowiek jest zdolny do wielkich zwycięstw – mówił, wskazując, że takie postawy są świadectwem, że – niosąc swój straszny krzyż – można też pomagać innym.

Na koniec głos zabrał abp Ludwig Schick. Podkreślił znaczenie św. Maksymiliana dla pojednania między Niemcami i Polakami. Przypomniał też, że to biskupi polscy i niemieccy poprosili razem papieża Pawła VI o kanonizację męczennika Auschwitz. Niemiecki hierarcha wyliczył, że po raz 12. bierze udział w uroczystościach rocznicowych ku czci św. Maksymiliana. – To jest osobiście dla mnie wielka radość i honor. Jestem oddanym czcicielem św. Maksymiliana Kolbego, a on jest przykładem miłości bliźniego i inspiratorem pojednania – zaznaczył.

Jubileuszowe obchody odbyły się też w podoświęcimskich Harmężach. W centrum poświęconym św. Maksymilianowi Mszy św. przewodniczył franciszkański wikariusz generalny z Rzymu o. Jan Maciejowski.

2021-08-24 12:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Relikwie św. Maksymiliana Marii Kolbego trafiły do sejmowej kaplicy

[ TEMATY ]

sejm

o. Maksymilian Kolbe

Andrzej Hrechorowicz /sejm.gov.pl

Relikwie św. Maksymiliana Marii Kolbego zostały uroczyście wprowadzone do znajdującej się w gmachu Sejmu RP kaplicy pw. Bogurodzicy Maryi Matki Kościoła. Przekazanie relikwii odbyło się na "liczne prośby posłów i senatorów" - poinformowało Centrum Informacyjne Sejmu.

W uroczystości przekazania relikwii św. Maksymiliana Marii Kolbego uczestniczyli marszałek Sejmu Elżbieta Witek, senator Jerzy Chróścikowski oraz kapelan kaplicy sejmowej ks. Piotr Burgoński.

CZYTAJ DALEJ

Czuwać, czyli być człowiekiem sumienia

W „Ogólnych normach roku liturgicznego i kalendarza” czytamy: „Okres Adwentu ma podwójny charakter. Jest okresem przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, przez którą wspominamy pierwsze przyjście Syna Bożego do ludzi. Równocześnie jest okresem, w którym przez wspomnienie pierwszego przyjścia Chrystusa kieruje się dusze ku oczekiwaniu Jego powtórnego przyjścia na końcu czasów. Z obu tych względów Adwent jest okresem pobożnego i radosnego oczekiwania”.

Czytania 1. niedzieli Adwentu odnoszą się do przyjścia Jezusa na końcu czasów. Kluczowy jest w tej kwestii 24. rozdział Ewangelii według św. Mateusza, w której sam Jezus odpowiada na pytanie uczniów: „Powiedz nam, kiedy to nastąpi i jaki będzie znak Twego przyjścia i końca świata?” (24, 3). Chrystus mówi m.in.: „O dniu owym i godzinie nikt nie wie, nawet aniołowie niebiescy, tylko sam Ojciec. (...) Czuwajcie więc, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie” (24, 36. 42).

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski

2022-11-26 18:24

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Komisja Maryjna KEP

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Na Jasnej Górze odbyło się dziś jesienne spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. zagadnienia wynikające z potrzeby koordynacji także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, realizacja dzieła peregrynacji kopii Jasnogórskiego Obrazu w kolejnym jego, trzecim etapie, popularyzacja dokumentu „Maryjne Vademecum Duszpasterza”.

Przewodniczący Komisji abp Wacław Depo zwrócił uwagę na potrzebę podjęcia zadania nie tylko koordynacji osobowej, ale także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, jak np. Wojownicy Maryi i innych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję