Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Oczekiwane uroczystości

W beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia i m. Elżbiety Róży Czackiej diecezję sosnowiecką reprezentował będzie bp Grzegorz Kaszak oraz wierni.

W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, 12 września o godz. 12.00 odbędzie się długo oczekiwana beatyfikacja czcigodnych sług Bożych: kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. W uroczystościach będą mogły uczestniczyć wyłącznie osoby posiadające karty wstępu, ze względu na trudne do przewidzenia scenariusze rozwoju pandemii koronawirusa i związane z nią obostrzenia sanitarne.

W dniu beatyfikacji Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie będzie otwarta od godz. 9.00. Duchowe przygotowanie rozpocznie się o 10.30, zaś o godz. 12.00 rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych i legata papieskiego, kard. Marcello Semeraro. W uroczystości weźmie udział Episkopat Polski oraz kapłani i wierni reprezentujący poszczególne diecezje. Diecezję sosnowiecką reprezentował będzie bp Grzegorz Kaszak oraz grupa kilkudziesięciu wiernych, którzy zgłosili swój udział i posiadają karty wstępu.

Do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego przyczynił się cud uzdrowienia dziewiętnastolatki z nowotworu tarczycy. Wstawiennictwo u Pana Boga Prymasa Tysiąclecia wiele razy było potwierdzane, m.in wśród wielu świadectw z Gniezna. Już w dniu pogrzebu kard. Wyszyńskiego uzdrowiona została roczna dziewczynka. Dziecko uległo poważnemu poparzeniu osiem dni przed śmiercią prymasa. Lekarze nie dawali nadziei na jej przeżycie. Zrozpaczona matka modliła się o cud i córka przeżyła.

Matka Elżbieta Róża Czacka znana jest ze swojej działalności wśród osób niewidomych. To z myślą o nich założyła w Laskach pod Warszawą Ośrodek dla niewidomych prowadzony przez Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi i powołane przez nią Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Tam także otwarto Izbę Pamięci przyszłej błogosławionej, gdzie licznie przybywający w ostatnim czasie pielgrzymi mogą pomodlić się przy sarkofagu Sługi Bożej, zobaczyć ciekawe pamiątki z nią związane oraz nawiedzić laskowski cmentarz. – W dawnym pokoju Matki Elżbiety przy kaplicy, gdzie pracowała, przyjmowała gości, modliła się i mieszkała, umieszczono sarkofag, dlatego postanowiłyśmy sprzęty i pamiątki przenieść do innego pomieszczenia i utworzyć małą Izbę Pamięci, zaczątek przyszłego muzeum naszej Matki założycielki – mówi s. Anita Harasim.

2021-08-24 12:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Błogosławieni, których połączyła miłość

Niedziela łódzka 38/2021, str. I

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Matka Elżbieta Czacka

Ks. Paweł Kłys

Relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i bł. m. Elżbiety Róży Czackiej

Relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i bł. m. Elżbiety Róży Czackiej

Błogosławieni kard. Stefan Wyszyński i m. Elżbieta Róża Czacka to zwykli ludzie, którzy wspierali się modlitwą, radą i darzyli przyjaźnią. To dwie twarze, które dziś stają się dla nas wielką pomocą.

Przez liturgię beatyfikacji dwojga wielkich przyjaciół, których połączyła miłość do Boga i troska o każdego człowieka, 12 września 2021 r. już na stałe wpisał się w historię Kościoła w Polsce. Dzięki telewizyjnej i internetowej transmisji uroczystości beatyfikacyjnych ze Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie wielu z nas mogło duchowo uczestniczyć w tym niepowtarzalnym wydarzeniu. W wygłoszonej homilii usłyszeliśmy bogate życiorysy dwóch skromnych, a jakże wyjątkowych osób. Nie sposób nie zauważyć, że to, co cechowało ich oboje, to miłość do Boga i zawierzenie się Mu przez Maryję; cierpienie, którym naznaczone było ich życie; wielkie oddanie ojczyźnie i każdemu człowiekowi.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Nagroda Ratzingera dla patrologa: Ojcowie Kościoła wzorem na dziś

2022-11-29 15:51

[ TEMATY ]

Ojcowie Kościoła

wiktionary.org

Pojutrze w Pałacu Apostolskim Papież Franciszek wręczy Nagrody Ratzingera. W tym roku jednym z laureatów tego prestiżowego odznaczenia przyznawanego przez Fundację Benedykta XVI jest czołowy francuski patrolog ks. prof. Michel Fédou SJ.

Ks. Fédou wykłada patrologię i teologię dogmatyczną w Centre Sèvres, czyli jezuickiej uczelni w Paryżu. Jego zdaniem przyznanie mu Nagrody Ratzingera to również docenienie roli patrologii we współczesnym Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję