Reklama

Niedziela Częstochowska

Niezwykły nauczyciel i wychowawca

Wiadomość o śmierci dr Barbary Kubickiej-Czekaj zasmuciła częstochowskie środowisko polonistyczne. Zmarła była ważną postacią inteligencji twórczej naszego miasta, stanowiąc wyjątkowy przykład rzetelności w działalności pedagogicznej, naukowej i popularyzatorskiej.

Niedziela częstochowska 35/2021, str. VII

[ TEMATY ]

wspomnienie

Ewelina Dziewońska-Chudy

Dr Barbara Kubicka-Czekaj podczas obchodów 60-lecia częstochowskiego Oddziału TLiAM (2016 r.)

Dr Barbara Kubicka-Czekaj podczas obchodów 60-lecia częstochowskiego Oddziału TLiAM (2016 r.)

Doktor Barbara Kubicka-Czekaj urodziła się w 1924 r. w Sędziszowie Kieleckim. Swoje życie zawodowe poświęciła edukacji młodzieży. Traktowała pracę jako służbę drugiemu człowiekowi, wierząc, że krzewienie wartości humanistycznych, których istotnym nośnikiem wciąż pozostaje literatura, zmienia człowieka i świat na lepsze. Nigdy tej wiary nie straciła.

Polonista i pedagog

Literatura polska w życiu pani doktor zajmowała miejsce wyjątkowe. W twórczości pisarzy polskich poszukiwała wzorców moralnych i etycznych niezbędnych dla harmonijnego rozwoju każdej wspólnoty – od rodziny, po naród i społeczeństwo. Na postawę i osobowość dr Kubickiej-Czekaj wielki wpływ wywarł jej ojciec, Andrzej Kubicki, zasłużony nauczyciel, regionalista i historyk. Pani Barbara często wspominała swojego ojca, który pozostawał dla niej najważniejszym mistrzem i wzorem.

Barbara Kubicka-Czekaj, decydując się zostać nauczycielem, czuła się kontynuatorką tradycji rodzinnych. Także decyzja o studiowaniu polonistyki, w kontekście dziejów jej rodziny, była oczywista. Dorobek naszych największych romantyków pozostał dla niej zawsze istotny, poświęcała mu dużo życzliwej uwagi zarówno jako nauczyciel, jak i badacz literatury. Ogółem w szkolnictwie polskim – w tym także w szkolnictwie tajnym w czasie okupacji hitlerowskiej – przepracowała 49 lat i 6 miesięcy. Znalazła się w gronie badaczy i historyków literatury polskiej tworzących częstochowską polonistykę w powstałej w 1972 r. Wyższej Szkole Pedagogicznej (obecnie UJD w Częstochowie), z którą pozostawała zawodowo związana przez blisko 20 lat.

Mistrzyni słowa

Reklama

W 1956 r. znalazła się w gronie nauczycieli, którzy, pod przewodnictwem innego wybitnego polonisty, Józefa Mikołajtisa, utworzyli w Częstochowie Oddział Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza (TLiAM). W 1991 r. stanęła na jego czele, kierując pracami do 2001 r. Opublikowała wiele publikacji naukowych, dotyczących również historii naszego miasta. Z bogatej naukowej i zawodowej biografii dr Kubickiej-Czekaj na szczególne wyróżnienie zasługuje jej działalność odczytowa i popularyzatorska. Była prawdziwą mistrzynią wykładu, potrafiącą zainteresować literaturą zarówno ucznia szkoły podstawowej, jak i studenta uniwersytetu trzeciego wieku. Popularyzowanie literatury przez atrakcyjny dla słuchacza wykład traktowała jako misję, z sukcesami przekonując kolejne pokolenia o wartości literatury i sztuki polskiej. Jej wykładów słuchano m.in. w: Częstochowie, Toruniu, Kaliszu i Paryżu, przy francuskim grobie Juliusza Słowackiego. W ostatnich latach swojej niezwykłej aktywności zawodowej związała się także z Klubem Inteligencji Katolickiej, działającym przy redakcji Tygodnika Katolickiego Niedziela.

Dla wszystkich osób zrzeszonych w częstochowskim Oddziale TLiAM dr Barbara Kubicka-Czekaj pozostanie wzorem nauczyciela i społecznika – osobą inspirującą do dalszego działania. Nasza pani profesor często przekonywała na swoich wykładach, że człowiek żyje, dopóki żyje o nim pamięć i przywoływała słowa wielkiego wieszcza: „Kto wart życia, tego wskrzeście...”. Jestem głęboko przekonana, że zmarła będzie towarzyszyła nam w naszej pracy jeszcze przez długie lata...

Autorka jest przewodniczącą częstochowskiego Oddziału TLiAM

2021-08-24 12:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bieg ukończyłem

Niedziela Ogólnopolska 31/2018, str. 26-27

[ TEMATY ]

ludzie

wspomnienie

Archiwum rodzinne

Śp. Marek Gędek (1965 – 2018)

Śp. Marek Gędek (1965 – 2018)

Dzień był piękny, słoneczny, czerwcowy. Przed godziną dwunastą w południe na cmentarz rzymskokatolicki przy ul. Lipowej w Lublinie wchodziło bardzo dużo ludzi. W oczy rzucała się młodzież: uczniowie w szkolnych mundurkach, studenci i studentki.

Wszyscy zmierzali do położonej na terenie cmentarza kaplicy pw. Wszystkich Świętych. Ci, którym udało się do niej wejść, zobaczyli przed ołtarzem trumnę, a obok zdjęcie uśmiechniętego mężczyzny z sumiastymi wąsami, który przykłada dłoń do kapelusza, tak jakby chciał wszystkich pozdrowić. I może powiedzieć: „Nie martwcie się!”.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Premier: zerowy VAT na żywność przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku

2022-11-29 14:26

[ TEMATY ]

gospodarka

Monika Jaworska

Potrzebne są między innymi artykuły żywnościowe z długim terminem ważności.

Potrzebne są  między innymi artykuły żywnościowe z długim terminem ważności.

Zerowy VAT na żywność - kontynuujemy tę tarczę w takim kształcie, w jakim była do tej pory, przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zwrócił uwagę podczas konferencji prasowej, że cały świat zmaga się z "konsekwencjami dwóch wirusów" - jeden to koronawirus, a drugi to wirus rosyjskiego imperializmu. "Mamy do czynienia z energetycznym szantażem, który został zastosowany nie tylko wobec Ukrainy, Polski, ale wobec całej Europy" - mówił Morawiecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję