Reklama

Niedziela Wrocławska

Wrocław

Święci z Doliny Niniwy

W sali kinowej wrocławskiej Naczelnej Organizacji Technicznej odbyło się spotkanie z redaktorem Witoldem Gadowski.

Niedziela wrocławska 35/2021, str. II

[ TEMATY ]

spotkanie autorskie

Janusz Gajdamowicz

Red. Witold Gadowski

Red. Witold Gadowski

Wydarzenie, zorganizowane przez biuro podróży „Panorama”, rozpoczęło się od projekcji filmu: Święci z Doliny Niniwy, którego autorem jest red. Witold Gadowski. Film ten jest – jak powiedział autor – pewną odpowiedzią na jego wyjazdy, które od 2014 r. odbywał na Bliski Wschód, odwiedzając miejsca dotknięte działaniami tzw. Państwa Islamskiego.

– Będąc pod ogromnym wrażeniem zniszczeń i skutków, które w wyniku wojny dotknęły miejscową ludność, po powrocie z jednego z wyjazdów udało się zorganizować internetową zbiórkę funduszy, które w całości przeznaczono na pomoc w odbudowie położonego w Iraku miasta Kara Kusz. Za ok. 500 tys. zł wyremontowano kościół, uruchomiono warsztat mechaniczny, otworzono sklep czy zakład fryzjerski, dzięki czemu mieszkający tam w dużej części chrześcijańscy Asyryjczycy znowu mogli powrócić do normalnego życia – podkreślił Witold Gadowski.

Uczestnicy spotkania pytali o okoliczności powstania samego filmu, ale też byli zainteresowani sytuacją, która obecnie panuje w Iraku, szczególnie w kontekście obecnych działań Państwa Islamskiego. Nie zabrakło też pytań dotyczących pandemii koronawirusa, zarówno w skali globalnej, jak i krajowej.

2021-08-24 12:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Taki jest ten wiersz...

Niedziela częstochowska 35/2021, str. III

[ TEMATY ]

spotkanie autorskie

Tadeusz Wrona

Karol Porwich/Niedziela

Jeżeli nie będziemy patrzeć wrażliwie, nasze życie przeminie bez żadnej wartości – mówił autor

Jeżeli nie będziemy patrzeć wrażliwie, nasze życie przeminie bez żadnej wartości – mówił autor

Życie, miłość, śmierć i Bóg – cztery wyrazy ze sobą połączone, ale to Bóg jest zawsze na pierwszym miejscu – powiedział Tadeusz Wrona. Wartości te wybrzmiały potem w jego utworach.

Podczas spotkania z poezją Tadeusza Wrony 17 sierpnia aula Tygodnika Katolickiego Niedziela wypełniła się m.in.: ludźmi kultury, samorządowcami i sympatykami poezji.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na choince i odsłonięto szopkę

2022-12-03 18:15

[ TEMATY ]

Watykan

choinka

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Na placu Świętego Piotra zapalono w sobotę światła na świątecznej choince z włoskiego regionu Abruzja i odsłonięto szopkę wyrzeźbioną w drewnie przez artystów z Friuli-Wenecji Julijskiej. Plany uroczystej inauguracji na placu pokrzyżowała niepogoda. Uroczystość z udziałem przedstawicieli Watykanu i włoskich władz lokalnych odbyła się w Auli Pawła VI.

Setki lampek włączono na stojącym koło obelisku, udekorowanym bombkami świerku białym, przywiezionym do Watykanu z małej górskiej miejscowości Rosello w Abruzji. Ozdoby choinkowe wykonały dzieci i nastolatki z tamtejszego ośrodka rehabilitacji psychiatrycznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję