Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Czyniąc prawdę w miłości

Niezwykłą rocznicę, ważną dla diecezjalnego Kościoła, będziemy przeżywać w najbliższych dniach.

2021-08-24 12:40

Niedziela zamojsko-lubaczowska 35/2021, str. I

[ TEMATY ]

bp Jan Śrutwa

rocznica święceń

Joanna Ferens

Biskup Jan Śrutwa

Biskup Jan Śrutwa

Na placu przed sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy 37 lat temu, 1 września 1984 r., święcenia biskupie otrzymał biskup senior Jan Śrutwa. Jak można przeczytać w kronikach wąwolnickiej parafii, był to wyjątkowy przypadek udzielenia sakry biskupiej poza katedrą. Konsekracji dokonał Prymas Polski kard. Józef Glemp w asyście biskupów lubelskich. Dlaczego na miejsce konsekracji biskupiej wybrano Wąwolnicę? Otóż bp Jan obrał sobie Matkę Bożą Kębelską na Przewodniczkę, a Jej wizerunek umieścił w herbie biskupim.

Nowo wyświęcony biskup zrezygnował ze wszystkich funkcji administracyjnych, pełnionych w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, zachowując jedynie etat kierownika katedry historii Kościoła w starożytności. W Kurii Diecezjalnej Lubelskiej był przewodniczącym wydziału nauki chrześcijańskiej. W ramach prac Episkopatu Polski pełnił w latach 1986--89 funkcję przewodniczącego Komisji ds. Sztuki Kościelnej. W roku akademickim 1988-89 był rektorem KUL. Nie przyjął wyboru na następną kadencję i wrócił do pracy diecezjalnej. Na uczelni tytuł i stanowisko profesora nadzwyczajnego uzyskał w1989 r. Jako biskup pomocniczy lubelski pełnił także funkcję przewodniczącego wydziału duszpasterskiego. Jest członkiem Komisji Episkopatu ds. KUL. Przez pewien czas był także prezesem Związku Kapłanów „Unitas” Diecezji Lubelskiej.

Reklama

Posługę biskupa pomocniczego diecezji lubelskiej bp Jan Śrutwa pełnił do 25 marca 1992 r., kiedy to na mocy bulli papieża Jana Pawła II Totus Tuus Poloniae Populus został mianowany ordynariuszem diecezji zamojsko-lubaczowskiej. W 1995 r. został powołany przez papieża Jana Pawła II na konsultora Papieskiej Komisji do Spraw Dóbr Kulturalnych Kościoła, zaś 21 maja 1997 r. został powołany na członka tejże komisji. W 2000 r. uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. 5 sierpnia 2006 r. papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację z obowiązków biskupa diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Wracając do tego wydarzenia, zwracamy się ku osobie pierwszego biskupa zamojsko-lubaczowskiego z darem modlitwy oraz wyrazami szacunku, wdzięczności i życzeń.

Księże Biskupie Janie, dziękujemy za życzliwość jaką otoczyłeś redakcję Niedzieli Zamojsko-Lubaczowskiej. Dziękujemy za każde dobre słowo, motywujące nas do dalszego działania. Z okazji rocznicy święceń biskupich życzymy Jego Ekscelencji niegasnącego żaru ducha, dobrego zdrowia, mocy Bożego błogosławieństwa, siły w przepowiadaniu i pomysłów w pracy twórczej nad kolejnymi publikacjami. Niech Matka Odkupiciela wyprasza potrzebne łaski i dary.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pół wieku w Charsznicy

Niedziela kielecka 28/2020, str. IV

[ TEMATY ]

duszpasterz

rocznica święceń

TER

Eucharystii przewodniczył bp Jan Piotrowski, po prawej jubilat

Eucharystii przewodniczył bp Jan Piotrowski, po prawej jubilat

Ks. kanonik Ludwik Michalik świętował 60-lecie kapłaństwa i 50-lecie pracy duszpasterskiej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Jan Piotrowski.

Kościół Matki Bożej Różańcowej w Charsznicy 25 czerwca wypełnił się wiernymi z całej parafii. Obecni byli przedstawiciele władz gminnych, młodzież, strażacy, rodziny z dziećmi pracownicy miejscowej szkoły i Domu Pomocy Społecznej, poczty sztandarowe, obecna była również rodzina jubilata. Wszyscy przyszli do świątyni, by wspólnie modlić się w intencji ks. Michalika, który z Charsznicą jest związany od ponad pięćdziesięciu lat. Wraz z bp. Janem Piotrowskim przy ołtarzu stanęli: sam jubilat, proboszcz parafii ks. Mariusz Kwaśniewski oraz dziekan ks. kan. Franciszek Siarek.

CZYTAJ DALEJ

Zaprośmy Jezusa w nasze krzyże

2021-09-20 12:12

[ TEMATY ]

krzyż

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

- Krzyż Jezusa jest objawieniem prawdy o Bogu, który chce być z nami w każdej sytuacji, także w najcięższym położeniu - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył diecezjalnym uroczystościom Podwyższenia Krzyża Świętego na najwyższym wzniesieniu Wielkopolski na Kobylej Górze, zwanej Górą Krzyża.

Po wielu miesiącach zmagań z doświadczeniem pandemii wierni diecezji kaliskiej zgromadzili się przy Krzyżu Jubileuszowym, aby błagać Miłosiernego Boga o zatrzymanie pandemii oraz wszelkiego zła, które dotknęło całą ludzkość.

CZYTAJ DALEJ

Narodowe rekolekcje u św. Józefa [ZAPROSZENIE]

2021-09-21 18:00

Archiwum sanktuarium

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

W Sanktuarium Świętego Józefa odbędą się Narodowe Rekolekcje połączone z aktem zawierzenia Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi.

Rozpoczną się one 3 października i potrwają do 7 października br. Hasłem rekolekcji są słowa Ojcowskiemu Sercu zawierzamy. Tematyka dotyczyć będzie kilku przestrzeni związanych ze Św. Józefem: Opiekun Kościoła, małżeństwo, życie, ojcostwo oraz istota i cel modlitwy zawierzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję