Reklama

Odwiedź w okolicy

Międzygórze

To niewielkie miasteczko położone jest u podnóża Śnieżnika, w samym sercu Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Na turystów czeka tu kilka pięknych górskich szlaków, m.in. na Śnieżnik, Czarną Górę czy Trójmorski Wierch. Jedną z najbardziej znanych atrakcji Międzygórza jest Wodospad Wilczki – najwyższy w masywie Śnieżnika i drugi co do wysokości w całych Sudetach. 13 km od sanktuarium.

Bystrzyca Kłodzka

To piękna miejscowość historyczna, która jest położona w sercu Kotliny Kłodzkiej, niedaleko Lądka-Zdroju, Kłodzka i Polanicy-Zdroju. Można w niej podziwiać wiele zabytkowych obiektów, m.in.: kościół św. Michała Archanioła, elementy średniowiecznych obwarowań miasta – Basztę Rycerską, Bramę Kłodzką, Bramę Wodną, Ratusz czy Kolumnę Świętej Trójcy. 11 km od sanktuarium.

Sanktuarium „Maria Śnieżna” Góra Igliczna 1 57 500 Bystrzyca Kłodzka

Msze św.:

w soboty, niedziele i uroczystości – godz. 12.00 i 16.00;

w dni powszednie – godz. 12.00;

w uroczystości odpustowe – godz. 13.00. Sanktuarium jest udostępnione w godzinach 10.00 – 16.00 ( z powodu pandemii brak możliwości zwiedzania).

Odpusty:

21 czerwca – Najświętszej Maryi Panny Przyczyny Naszej Radości.

5 sierpnia – uroczystość związana z imieniem Matki Bożej Śnieżnej.

W sanktuarium można przyjąć sakramenty święte: m.in. małżeństwa czy chrztu po wcześniejszych uzgodnieniach z kustoszem.

Na Górę Igliczną można dotrzeć w następujący sposób:

– samochodem do Kłodzka, a następnie drogą krajową nr 33 w kierunku Bystrzycy Kłodzkiej i drogą wojewódzką nr 392, prowadzącą do Stronia Śląskiego. Dalej trasa oznakowana jest drogowskazami;

– pociągiem można dojechać do Bystrzycy Kłodzkiej albo do Domaszkowa, dalej autobusem do Międzygórza, a ostatni odcinek około 3,5 km pieszo;

– do sanktuarium prowadzą także piesze szlaki turystyczne z Bystrzycy Kłodzkiej, Długopola-Zdroju, Międzygórza i Stronia Śląskiego.

Reklama

Kletno

Początki Kletna sięgają XIV wieku. Wieś położona jest na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, w jej sąsiedztwie znajduje się rezerwat Jaskinia Niedźwiedzia – najdłuższa jaskinia w całych Sudetach, położona w masywie Śnieżnika (na zdjęciu). W pobliżu Kletna znajduje się również Kopalnia Uranu – Podziemna Trasa Turystyczna. 20 km od sanktuarium.

Lądek-Zdrój

Miasto położone między pasmem Gór Złotych a Krowiarek, w dolinie rzeki Białej Lądeckiej. Uważane jest za najstarsze uzdrowisko w Polsce – według źródeł historycznych już w 1241 r. istniały tu urządzenia kąpielowe zniszczone przez Mongołów, którzy wracali z pola bitwy pod Legnicą. W Lądku-Zdroju występują radoczynne cieplice siarczkowe i fluorkowe, dzięki którym leczy się choroby reumatyczne, ortopedyczne i neurologiczne. Podczas spacerów można odkrywać liczne zabytki miasta. 27 km od sanktuarium, przez DW392.

Kłodzko

Główne miasto ziemi kłodzkiej położone u podnóży Gór Bardzkich. Pierwsza wzmianka historyczna o mieście pochodzi z 981 r. W Kłodzku jest tak wiele atrakcji, że warto sobie zarezerwować na jego zwiedzanie cały dzień. Największą z nich jest Twierdza, warto zobaczyć także Most gotycki, Stare Miasto i odwiedzić liczne zabytkowe kościoły. 28 km od sanktuarium, przez DK33.

Polanica-Zdrój

Miasto uzdrowiskowe położone w dolinie Bystrzycy Dusznickiej, u podnóża masywu Piekielnej Góry. Warte jest odwiedzenia zarówno ze względu na lecznicze źródła wód mineralnych i łagodny, podgórski klimat, które sprzyjają leczeniu chorób układu krążenia i przewodu pokarmowego, jak i liczne zabytki, m.in. kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. 29 km od sanktuarium przez DW388.

2021-08-24 12:39

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kiedy obowiązuje post?

Moi rodzice opowiadali mi, że kiedyś w okresie Wielkiego Postu wypalano nawet garnki, żeby nie została w nich ani odrobina tłuszczu. Dziś praktyka postu w Kościele jakby złagodniała. Przykazanie kościelne mówi o czasach pokuty, ale pozostaje problem, jak rozumieć te "czasy pokuty". Czy 19 marca, w czasie Wielkiego Postu, można zawrzeć sakrament małżeństwa z weselem? Czy w piątek można iść na dyskotekę? Czy w Adwencie można się bawić? Czy post nadal obowiązuje w Kościele?

CZYTAJ DALEJ

Łódź/ W wieku 93 lat zmarła łączniczka z Powstania Warszawskiego Gryzelda Studzińska ps. Zela

2022-12-01 22:13

pixabay

W wieku 93 lat zmarła por. Gryzelda Studzińska ps. Zela, harcerka Szarych Szeregów, łączniczka z Powstania Warszawskiego.

O śmierci związanej z Łodzią uczestniczki Powstania Warszawskiego poinformował m.in. wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk.

CZYTAJ DALEJ

Zachęcanie do sprzeciwu wobec oddawania organów jest głęboko niemoralne

2022-12-02 13:55

[ TEMATY ]

wywiad

Bioetyka

Adobe.Stock

Dostrzegam bliskie podobieństwo między propagowaniem postaw antyszczepieniowych i zniechęcaniem Polaków do oddawania organów do przeszczepów – stwierdził w rozmowie z KAI bp Józef Wróbel SCJ. Przewodniczący Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych ocenił też jednoznacznie, że zachęcanie do sprzeciwu wobec dawstwa organów jest po prostu głęboko niemoralne.

Tomasz Królak (KAI): Czy apelowanie do Polaków o to, by deklarowali niezgodę na pobieranie od nich po śmierci organów do przeszczepów to dobry pomysł?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję