Reklama

Niedziela w Warszawie

Nauka myślenia

Dyskusja, drama, praca w grupach i nad projektami – tak często przebiegają tutaj lekcje. Osiągnięcia uczniów potwierdzają skuteczność systemu opartego na indywidualnym podejściu do ucznia oraz twórczym łączeniu teorii z praktyką.

Niedziela warszawska 35/2021, str. V

[ TEMATY ]

nauczanie

Archiwum KSP im.HK

Katolicka Szkoła Podstawowa im. Heleny Kmieć Fundacji Na Rzecz Rodziny

Katolicka Szkoła Podstawowa im. Heleny Kmieć Fundacji Na Rzecz Rodziny

W Katolickiej Szkole Podstawowej im. Heleny Kmieć Fundacji Na Rzecz Rodziny przy ul. Przy Bażantarni 3 młodzi uczą się myślenia nie tylko głową, lecz także sercem.

Rozpoznawać i wspierać

A chodzi tu o naukę logicznego i kreatywnego myślenia, które wymaga stosowania praktycznych metod nauczania. – Zależy nam na tym, by uczniowie współtworzyli lekcje, a nie byli ich biernymi uczestnikami. Zwracamy przy tym uwagę na praktyczny wymiar wiedzy i umiejętności – ucząc, odwołujemy się do konkretnych sytuacji i doświadczeń życiowych, w których tę wiedzę można wykorzystać – podkreśla dyrektor szkoły Hanna Leśniewska.

Potwierdzeniem skuteczności takich metod pracy są wysokie wyniki egzaminu ósmoklasisty i sukcesy uczniów – laureatów i finalistów konkursów oraz olimpiad przedmiotowych i tematycznych.

Wsparciem w nauce i rozwijaniu pasji jest szeroki wachlarz zajęć pozalekcyjnych, m.in. kół eksperymentów naukowych, prac artystycznych, szycia czy gotowania. Korzysta z nich Natalia, absolwentka piątej klasy, należąca do kół: przyrodniczego, teatralnego, plastycznego, sportowego, a także śpiewająca w chórze. Przyznaje, że atmosfera w szkole zachęca ją do nauki. – Każdy może uczyć się w swoim tempie, nauczyciele starają się każdemu pomóc, zawsze można prosić ich o konsultację – mówi uczennica i dodaje, że w czasie lekcji często uczestniczy w logicznych grach i konkursach. Dla naszej młodej rozmówczyni ważny jest także katolicki profil szkoły. – To miejsce, które pomaga mi w pogłębianiu relacji z Bogiem i lepszym rozumieniu Jego miłości – podkreśla Natalia.

Jej rodzice, państwo Weronika i Andrzej, obserwują rozwój empatii, ale też odwagi w wystąpieniach publicznych swojej pociechy, dzięki zajęciom w kole teatralnym i chórze. W szkole doceniają atmosferę, w której uczniowie wraz z całymi rodzinami zapraszani są także do udziału w propozycjach formacyjnych. – Na tę atmosferę składa się dobrowolność, obecność wychowawców i księdza prefekta oraz rodzin, z którymi łączy nas wspólny system wartości – podkreślają rodzice.

Reklama

Dać świadectwo

Mówi się, że „nauczyciel najmniej uczy tym, co mówi, trochę więcej tym, co robi, a najwięcej tym, kim jest”. – Staramy się jako nauczyciele dawać świadectwo wiary, uczestniczyć we wspólnych Mszach św. i wydarzeniach religijnych. Modlimy się na rozpoczęcie dnia i przed posiłkiem, spotykamy się na wspólnej dla całej szkoły modlitwie Anioł Pański, uczestniczymy w Mszach św. pierwszopiątkowych – opowiada dyrektor szkoły.

Konkretnym świadectwem wiary i miłości bliźniego jest udział w akcjach charytatywnych – współpraca z Hospicjum Onkologicznym, przedświąteczne zbiórki dla potrzebujących, pomoc rodzinom w potrzebie w ramach Caritas Polska.

Pomocą w realizacji misji szkoły jest wzór jej patronki. – Chcemy poznawać bliżej jej życie, by korzystać z doświadczenia tej, która dążyła do założonego sobie celu: świętości – akcentuje Hanna Leśniewska.

2021-08-24 12:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Być „Totus Tuus”

Niedziela wrocławska 42/2020, str. I

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

nauczanie

Patrycja Żurek-Siworska

Młodzież chętniej słucha o nauczaniu Papieża Polaka niż o jego „biograficznych kwiatkach”

Młodzież chętniej słucha o nauczaniu Papieża Polaka niż o jego „biograficznych kwiatkach”

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia już od dwudziestu lat wspiera najuboższych uczniów i studentów w Polsce.

Organizuje też Dzień Papieski, który obchodzony jest w niedzielę poprzedzającą wybór kard. Wojtyły na Stolicę Piotrową. Jak mówić młodym ludziom o tym, kim był św. Jan Paweł II i jakie dziedzictwo wniósł do Kościoła?

CZYTAJ DALEJ

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

Bułgaria: protesty kościelne, społeczne i państwowe przeciw wizycie metropolity Antoniego z Moskwy

2022-12-10 08:03

[ TEMATY ]

Rosja

Adobe Stock

Ostre sprzeciwy i demonstracje antyrosyjskie wywołuje w Bułgarii trwająca obecnie w tym kraju wizyta przewodniczącego Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych (OWCS) Patriarchatu Moskiewskiego, metropolity wołokołamskiego Antoniego. Swój sprzeciw wobec przyjazdu 5 grudnia dwuosobowej delegacji Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) wyrazili oficjalni przedstawiciele Patriarchatu Bułgarskiego oraz parlamentu i rządu tego kraju a także liczni świeccy.

Formalnym powodem, a właściwie pretekstem do tego wydarzenia był udział gości z Rosji w obchodach przypadającego 6 grudnia (według kalendarza gregoriańskiego) święta św. Mikołaja, będącego patronem tzw. „ruskiej” [lub rosyjskiej] cerkwi w Sofii. Zwyczajowo w tych uroczystościach biorą udział wysłannicy rosyjscy niższej rangi, podczas gdy samej liturgii przewodniczy zwykle metropolita Łoweczu – Gabriel. Tym razem po raz pierwszy na uroczystości te przybyła delegacja RKP tak wysokiego szczebla.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję