Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Parafie pogranicza cz.2

Usedom – Anklam – Greifswald

Północno-zachodnia część naszej archidiecezji sąsiaduje z parafią w archidiecezji berlińskiej, której pełna nazwa składa się z nazw trzech dotychczasowych parafii.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 35/2021, str. V

[ TEMATY ]

Niemcy

prezentacja parafii

© Miwiesboeck, Wikimedia Commons

Kościół w Anklam

Kościół w Anklam

To tereny historycznie ważne również dla nas, ponieważ kiedyś wchodziły w skład Księstwa Pomorskiego. Przykładowo Uznam był ważnym miejscem na szlaku drugiej wyprawy misyjnej św. Ottona z Bambergu w 1128 r. W Greifswaldzie natomiast pod ruinami średniowiecznego klasztoru Eldena spoczywa Anna Jagiellonka, córka króla Polski Kazimierza Jagiellończyka i żona księcia pomorskiego Bogusława X. Pomnik Anny i Bogusława możemy podziwiać przed szczecińskim zamkiem. Również w Greifswaldzie w 1456 r. został założony drugi najstarszy uniwersytet w basenie Morza Bałtyckiego. Uniwersytet także dzisiaj nadaje Greifswaldowi charakter miasta akademickiego. Wśród ponad 10 tys. studiujących jest wielu Polaków, którzy chętnie wybierają tutaj medyczne kierunki.

Modlitewne spotkania żaków

Parafia, którą dzisiaj poznajemy, obejmuje swoim zasięgiem sześć kościołów, w których regularnie sprawuje się nabożeństwa: Stella Maris (Heringsdorf), St. Otto (Zinnowitz), Salvator (Anklam), Herz Jesu (Wolgast), St. Joseph (Greifswald) i St. Marien (Gützkow). Na obszarze 2330 km2 mieszka tylko 4800 katolików. Proboszczem jest ks. Frank Hoffmann. Wspierają go polscy wikariusze ks. Maciej Domański, który mieszka w Zinnowitz i ks. Henryk Klein z Anklam. Siedzibą parafii, której patronuje św. Otton, jest Greifswald.

W Greifswaldzie działa duszpasterstwo studentów (Katholische Studentengemeinde St. Augustinus), które zaprasza żaków na spotkania modlitewne, ale także na wspólne gotowanie, sport, czy dyskusje przy herbacie. Istnieją też formy aktywizacji parafialnej dla ludzi starszych. Raz w miesiącu w niedzielę sprawuje się Mszę św. po polsku. W tym roku na siedemnaścioro dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii św. pięcioro pochodzi z polskich rodzin. Jest to tendencja stała.

Centrum rekolekcyjne w Zinnowitz

Na szczególną uwagę zasługują kościoły w miejscowościach Wolgast i Gützkow. Oba zostały poświęcone w 1910 r., a pobudowano je głównie dla polskich robotników sezonowych. Byli tu też polscy duszpasterze. Na przełomie XIX i XX wieku w północnej Meklemburgii przebywało, głównie w czasie prac polowych, nawet 40 tys. Polaków. Wielu z nich założyło tutaj rodziny i zostało na stałe.

Reklama

W Zinnowitz w środku rozległego sosnowego lasu działa stworzone przed stu laty centrum rekolekcyjne diecezji berlińskiej, w którym prowadzi się działalność skierowaną głównie na chrześcijańską formację rodzin. W ośrodku są: okazały kościół św. Ottona, sala gimnastyczna, pomieszczenia noclegowe, rekreacyjne i konferencyjne. Może tam przebywać jednocześnie nawet kilkuset gości.

Na znak pojednania

Jak wyglądają relacje transgraniczne katolików polskich i niemieckich w tym rejonie? Każdego roku przed Wielkanocą kościoły w Herringsdorfie i w Międzyzdrojach wymieniają świece paschalne jako znak pojednania. Dla przedstawicieli parafii jest to zawsze okazja do wspólnego nabożeństwa i spotkania. W czasie pandemii wymiana odbywała się na granicy polsko-niemieckiej w Świnoujściu. Kandydaci do bierzmowania ze Świnoujścia – Warszowa bywali zapraszani na spotkania z niemieckimi rówieśnikami do Zinnowitz. W 2019 r. młodzież z Greifswaldu wraz ze swoim duszpasterzem uczestniczyła w Dniach Młodych naszej archidiecezji, a młodzież ze Szczecina w tym samym roku w czasie wakacji udała się na rajd rowerowy szlakiem św. Ottona do Wolgastu. Ponadto w ostatnich latach w Świnoujściu odbywała się polsko-niemiecka droga krzyżowa ulicami miasta.

Warto poznać te tereny bliżej i wybrać się na chociaż jednodniową wycieczkę do Greifswaldu. Gdy zwiedzimy już nowoczesne i bogate Muzeum Pomorskie, kościoły w centrum miasta – perły ceglanego, nadbałtyckiego gotyku oraz odpoczniemy w malowniczej marinie, powędrujmy do małego kościółka św. Józefa, aby podziękować Jezusowi za Jego obecność w Tajemnicy Eucharystii w tej jakże oddalonej od Boga społeczności.

2021-08-24 12:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nudzić się nie będziemy

Niedziela częstochowska 32/2022, str. IV-V

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Karol Porwich/Niedziela

Rozmówcy Niedzieli w parafialnej zakrystii

Rozmówcy Niedzieli w parafialnej zakrystii

Najważniejsze jest zbawienie ludzi, ważniejsze niż cieknący dach – mówi z duszpasterskim przekonaniem ks. Jakub Raczyński.

Funkcję administratora wspólnoty parafii św. Wawrzyńca w Borownie objął ks. Jakub Raczyński, młody kapłan związany z ruchem nowej ewangelizacji. Jakie owoce duchowe zrodzi połączenie szacownej tradycji, słusznych przyzwyczajeń ze świeżym spojrzeniem i pomysłami na prowadzenie wiernych drogą zbawienia? W rozmowie z Niedzielą ks. Jakub stwierdza, że parafie są do siebie podobne, bo tworzą je chrześcijanie, i jest przekonany, że dobre relacje z ludźmi buduje się wszędzie tak samo, czy będzie to miejska parafia akademicka, czy wiejska. – W pierwszą majową niedzielę, kiedy tu przyszedłem, łamałem się z wiernymi chlebem. Bardzo sobie cenię ten gest i to, że parafianie odpowiedzieli na moje zaproszenie. Kluczem do zbudowania dobrych relacji z ludźmi jest zawsze otwarte serce – podkreśla ksiądz administrator.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Dzień skupienia dla diakonów stałych

2022-11-26 14:58

[ TEMATY ]

Jasna Góra

diakonat stały

Karol Porwich/Niedziela

Dzień skupienia przed nowym rokiem liturgicznym przeżywali dziś na Jasnej Górze diakoni stali. - Powierzamy się Maryi, umacniamy się w miłości do Boga, Kościoła, w służbie bliźnim - podkreślali. Na mocy święceń diakoni stali są duchownymi, ale utrzymują się z pracy zawodowej, mogą mieć rodziny (założone przed święceniami). Mogą udzielać sakramentu chrztu, udzielać Komunii świętej, błogosławić małżeństwa czy wygłaszać kazania. Swoje powołanie realizują także angażując się w dzieła charytatywne. W Polsce jest ich ponad 80.

Opiekę nad nimi sprawuje bp Rudolf Pierskała, który przewodniczył dziś Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję