Reklama

Niedziela Małopolska

Tylko miłosierdzie

Do łagiewnickiej świątyni w minioną niedzielę przybyli czciciele Bożego Miłosierdzia z całej Polski.

Niedziela małopolska 35/2021, str. I

[ TEMATY ]

Sanktuarium Miłosierdzia

Norbert Polak

Ruszyły duchowe przygotowania do 20. rocznicy zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu

Ruszyły duchowe przygotowania do 20. rocznicy zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu

Podczas VIII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia rozpoczęto duchowe przygotowania do 20. rocznicy zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. – Inaugurujemy niezwykłą nowennę, aby iskra, która stąd ma, zgodnie z wolą Pana Jezusa, iść na cały świat, sprawiała, że coraz to nowi ludzie w nowych zakątkach naszego globu z coraz większym zaufaniem i z coraz głębszą wiarą powtórzą: „Jezu, ufam Tobie!” – powiedział abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. dla przybyłych do Łagiewnik pielgrzymów. W ramach przygotowań do 20. rocznicy proklamowania przez Jana Pawła II Aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu każdego 17. dnia miesiąca przez rok rozważane będą kolejne fragmenty aktu, aby czcicieli Bożego Miłosierdzia przygotować do wdzięczności, jak mówił abp Jędraszewski, za „dar tego świętego miejsca”.

Hierarcha w homilii wskazał, że posłannictwo pokornej Siostry Faustyny okazało się wielkim dziełem, które przemienia serca ludzi z całego świata. – Misja Siostry Faustyny trwa i przynosi zadziwiające owoce. W jakże przedziwny sposób jej nabożeństwo do Jezusa Miłosiernego toruje sobie drogę w świecie i zdobywa tyle ludzkich serc. Jest to niewątpliwie znak czasów, znak naszego XX wieku. Bilans tego kończącego się wieku osiągnięć, które wielokrotnie przewyższyły poprzednie epoki, zawiera także głęboki niepokój o przyszłość. Gdzież więc, jeśli nie w Bożym miłosierdziu, znajdzie świat ocalenie i światło nadziei? – pytał metropolita.

Arcybiskup wspomniał Jana Pawła II, który otworzył orędziu bramy Kościoła, dzięki czemu kult ten mógł rozpowszechnić się na cały świat. Duchowny zaznaczył również, że tego przesłania nie można oddzielać od Krzyża Chrystusowego i cierpienia, jakie spotyka każdego człowieka, gdyż tylko w prawdzie o ludzkim cierpieniu można nieść nadzieję miłosierdzia: – Jan Paweł II w jakże wzruszającym geście, kiedy w ostatni swój Wielki Piątek (...) zbliżały się rozważania ostatniej Drogi Krzyżowej, poprosił o krzyż i do niego się przytulał. Arturo Mari (...) mówił mi po latach: „To zdjęcie, które zrobiłem, jak przytula się do krzyża, to jest prawda o jego pontyfikacie, to jest prawda o tym, jak ukochał Krzyż i jak bardzo był związany z tajemnicą Bożego miłosierdzia”. Jan Paweł II odchodził z tego świata do Domu Ojca późnym wieczorem 2 kwietnia 2005 r., kiedy Kościół w swojej liturgii wieczornej już obchodził święto Bożego Miłosierdzia.

Po homilii metropolita krakowski wraz z bp. Janem Zającem poświęcili Dzwony Nadziei, które powędrują do sanktuarium w Munyonyo w Ugandzie i kościoła Świętej Trójcy w Chicago. W ubiegłym roku Dzwony Nadziei zostały poświęcone dla Brazylii, Filipin i łagiewnickiej bazyliki, w tegoroczne święto Miłosierdzia – dla Oceanii, wysp Tonga i Samoa.

2021-08-24 12:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sanktuarium Miłosierdzia

[ TEMATY ]

Świebodzin

Sanktuarium Miłosierdzia

Archiwum redakcji

Jest jednym z siedmiu sanktuariów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Inicjatorem powstania świątyni był śp. ks. prał. Sylwester Zawadzki, ówczesny proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Świebodzinie, pomysłodawca i realizator budowy figury Chrystusa Króla Wszechświata, któremu w 1987 r. ówczesny ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Józef Michalik polecił budowę kaplicy lub kościoła na os. Łużyckim w Świebodzinie.

16 kwietnia 1994 r. bp Adam Dyczkowski poświęcił i wmurował kamień węgielny kościoła pw. Miłosierdzia Bożego. 4 lata później bp Paweł Socha dokonał poświęcenia wybudowanej świątyni. 25 sierpnia 1999 r. dokonał erekcji parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie. Kościół do godności sanktuarium podniósł bp Stefan Regmunt 22 listopada 2008 r. W ołtarzu głównym świątyni umiejscowiono obraz przedstawiający Jezusa Miłosiernego. W sanktuarium są obecne również relikwie apostołów Bożego Miłosierdzia – św. s. Faustyny Kowalskiej, bł. ks. Michała Sopoćki, jej spowiednika i założyciela Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego, oraz św. Jana Pawła II. Znajduje się tam także dębowy ołtarz poświęcony świętej, który został wykonany na wzór ołtarza w sanktuarium w Łagiewnikach.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Św. Mikołaj dla Ukrainy. Możesz pomóc

2022-11-30 20:17

[ TEMATY ]

Ukraina

św. Mikołaj

różańce

O. Alan Rusek

Różańce trafiły na Ukrainę.

Różańce trafiły na Ukrainę.

Młodzież Franciszkańska przy parafii św. Apostoła Piotra w Tarnopolu od 12 lat organizuje akcję charytatywną „List do św. Mikołaja”.

Jak wyjaśnia proboszcz o. Moisei Lewko OFM, akcja polega na tym, że dzieci w potrzebie piszą list do św. Mikołaja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję