Reklama

Niedziela Małopolska

Tylko miłosierdzie

Do łagiewnickiej świątyni w minioną niedzielę przybyli czciciele Bożego Miłosierdzia z całej Polski.

Niedziela małopolska 35/2021, str. I

[ TEMATY ]

Sanktuarium Miłosierdzia

Norbert Polak

Ruszyły duchowe przygotowania do 20. rocznicy zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu

Ruszyły duchowe przygotowania do 20. rocznicy zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas VIII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia rozpoczęto duchowe przygotowania do 20. rocznicy zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. – Inaugurujemy niezwykłą nowennę, aby iskra, która stąd ma, zgodnie z wolą Pana Jezusa, iść na cały świat, sprawiała, że coraz to nowi ludzie w nowych zakątkach naszego globu z coraz większym zaufaniem i z coraz głębszą wiarą powtórzą: „Jezu, ufam Tobie!” – powiedział abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. dla przybyłych do Łagiewnik pielgrzymów. W ramach przygotowań do 20. rocznicy proklamowania przez Jana Pawła II Aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu każdego 17. dnia miesiąca przez rok rozważane będą kolejne fragmenty aktu, aby czcicieli Bożego Miłosierdzia przygotować do wdzięczności, jak mówił abp Jędraszewski, za „dar tego świętego miejsca”.

Hierarcha w homilii wskazał, że posłannictwo pokornej Siostry Faustyny okazało się wielkim dziełem, które przemienia serca ludzi z całego świata. – Misja Siostry Faustyny trwa i przynosi zadziwiające owoce. W jakże przedziwny sposób jej nabożeństwo do Jezusa Miłosiernego toruje sobie drogę w świecie i zdobywa tyle ludzkich serc. Jest to niewątpliwie znak czasów, znak naszego XX wieku. Bilans tego kończącego się wieku osiągnięć, które wielokrotnie przewyższyły poprzednie epoki, zawiera także głęboki niepokój o przyszłość. Gdzież więc, jeśli nie w Bożym miłosierdziu, znajdzie świat ocalenie i światło nadziei? – pytał metropolita.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Arcybiskup wspomniał Jana Pawła II, który otworzył orędziu bramy Kościoła, dzięki czemu kult ten mógł rozpowszechnić się na cały świat. Duchowny zaznaczył również, że tego przesłania nie można oddzielać od Krzyża Chrystusowego i cierpienia, jakie spotyka każdego człowieka, gdyż tylko w prawdzie o ludzkim cierpieniu można nieść nadzieję miłosierdzia: – Jan Paweł II w jakże wzruszającym geście, kiedy w ostatni swój Wielki Piątek (...) zbliżały się rozważania ostatniej Drogi Krzyżowej, poprosił o krzyż i do niego się przytulał. Arturo Mari (...) mówił mi po latach: „To zdjęcie, które zrobiłem, jak przytula się do krzyża, to jest prawda o jego pontyfikacie, to jest prawda o tym, jak ukochał Krzyż i jak bardzo był związany z tajemnicą Bożego miłosierdzia”. Jan Paweł II odchodził z tego świata do Domu Ojca późnym wieczorem 2 kwietnia 2005 r., kiedy Kościół w swojej liturgii wieczornej już obchodził święto Bożego Miłosierdzia.

Po homilii metropolita krakowski wraz z bp. Janem Zającem poświęcili Dzwony Nadziei, które powędrują do sanktuarium w Munyonyo w Ugandzie i kościoła Świętej Trójcy w Chicago. W ubiegłym roku Dzwony Nadziei zostały poświęcone dla Brazylii, Filipin i łagiewnickiej bazyliki, w tegoroczne święto Miłosierdzia – dla Oceanii, wysp Tonga i Samoa.

2021-08-24 12:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sanktuarium Miłosierdzia

[ TEMATY ]

Świebodzin

Sanktuarium Miłosierdzia

Archiwum redakcji

Jest jednym z siedmiu sanktuariów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Inicjatorem powstania świątyni był śp. ks. prał. Sylwester Zawadzki, ówczesny proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Świebodzinie, pomysłodawca i realizator budowy figury Chrystusa Króla Wszechświata, któremu w 1987 r. ówczesny ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Józef Michalik polecił budowę kaplicy lub kościoła na os. Łużyckim w Świebodzinie.

16 kwietnia 1994 r. bp Adam Dyczkowski poświęcił i wmurował kamień węgielny kościoła pw. Miłosierdzia Bożego. 4 lata później bp Paweł Socha dokonał poświęcenia wybudowanej świątyni. 25 sierpnia 1999 r. dokonał erekcji parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie. Kościół do godności sanktuarium podniósł bp Stefan Regmunt 22 listopada 2008 r. W ołtarzu głównym świątyni umiejscowiono obraz przedstawiający Jezusa Miłosiernego. W sanktuarium są obecne również relikwie apostołów Bożego Miłosierdzia – św. s. Faustyny Kowalskiej, bł. ks. Michała Sopoćki, jej spowiednika i założyciela Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego, oraz św. Jana Pawła II. Znajduje się tam także dębowy ołtarz poświęcony świętej, który został wykonany na wzór ołtarza w sanktuarium w Łagiewnikach.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: psycholodzy biją na alarm!

2024-02-23 09:47

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Odkryj siłę wiary i wsparcia psychologicznego w najnowszym odcinku naszego podcastu 'Psycholodzy biją na alarm'. Doświadczenie cierpienia i lęku, które dotyka ludzi na całym świecie, bez względu na wiek czy pochodzenie. Rozmawiamy o kryzysie w psychiatrii dziecięcej, rosnącej liczbie samobójstw wśród młodzieży i znaczeniu dostępu do specjalistycznej opieki.

Przesłanie tego odcinka można podsumować w kilku kluczowych punktach:

CZYTAJ DALEJ

Dołącz do Klubu Żon

2024-02-26 18:43

Karol Porwich/Niedziela

To ciekawa inicjatywa polegająca na uczestnictwie w cyklu 12 spotkań formacyjnych. Są one przeznaczone dla żon i odbywają się na podstawie podręcznika Lindy Dillow „Jaką żoną jestem” oraz fragmentów Pisma Świętego.

Takich klubów we Wrocławiu już kilka było. Mimo, że z założenia obejmują 12 spotkań, niektóre kluby przedłużają je sobie, biorąc kolejne książki do rozważania. Autorka książki poleca postawienie sobie pytanie: „Co czuje mój mąż, mając mnie za żonę?” i dzieli się własnymi doświadczeniami z wieloletniego stażu małżeńskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję