Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Odnawianie świątyni

W kościele św. Jana Nepomucena w Pogwizdowie trwają intensywne prace remontowe.

Niedziela bielsko-żywiecka 35/2021, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Monika Jaworska

Świątynia prezentuje się bardzo okazale

Świątynia prezentuje się bardzo okazale

Świątynia znajduje się na terenie, gdzie bliska obecność kopalń spowodowała szkody górnicze w kościele, który u fundamentów zaczął pękać wskutek wstrząsów, co groziło w przyszłości katastrofą budowlaną. Prace zabezpieczające wykonano już jakiś czas temu. Kościół ankrowano na 3 wysokościach. Specjalnymi prętami o średnicy 5 cm spinano fundamenty. Później robiono zbrojenie wokół całego obiektu aż do końca fundamentów i zalewano żelbetonem, żeby budynek nie pękał i nie przechylał się. Wieża i zakrystia są ankrowane z zewnątrz i od wewnątrz. W rogach między bocznymi kaplicami wykonano specjalne trójkąty z żelaza ważące po 1,5 t.

Prace we wnętrzu ruszyły w marcu. Po 32-letniej przerwie na nowo są malowane ściany wewnątrz świątyni pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z Bielska-Białej oraz diecezjalnego konserwatora zabytków ks. dr Szymona Tracza. – Z okazji 200-lecia kościoła odnaleźliśmy wiele zdjęć archiwalnych, ukazujących jego dawny wygląd. Plany malowania wnętrza wykponał konserwator zabytków z Krakowa mgr Robert Goździk. Nawiązują one obecnie do przedwojennego wystroju świątyni. Prace malarskie prowadzi Henryk Potysz z Gorzyczek, który w porozumieniu z konserwatorami zabytków stara się przywrócić, przynajmniej w części, wcześniejszy wygląd świątyni. Zmieniano kolorystykę, która była wówczas bardzo jasna, a także polichromie, które obecnie również odzwierciedlają wygląd przedwojenny – mówi proboszcz parafii ks. Karol Mozor.

Prace prawdopodobnie potrwają do końcu roku, aby na święta Bożego Narodzenia świątynia była odnowiona od wewnątrz, tzn. żeby były zakończone malowidła i konserwacja obrazów, ołtarzy, ambony i chrzcielnicy. – Wystrój będzie nieco inny od dotychczasowego. Odnalezione figury umieścimy w kaplicach bocznych na specjalnych postumentach dostosowanych wystrojem do ołtarzy bocznych. A na filarach, gdzie kończył się stary kościół, będą specjalne postumenty dorobione na wzór zakończenia chrzcielnicy i ambony. Tam umieścimy figury – św. Floriana – ufundowana przez strażaków i św. Krzysztofa, którą ufundowali kierowcy. Dokończymy pracę w kaplicy św. Barbary – dodaje proboszcz.

Reklama

Odnawiane są też zabytkowe ołtarze – główny poświęcony św. Janowi Nepomucenowi i Matce Bożej Różańcowej, a także dwa boczne poświęcone św. Józefowi i św. Annie. – Konserwacja ołtarza św. Józefa trwała kilka miesięcy. Najpierw trzeba było wytruć korniki. Następnie odkrywano starą polichromię, która była zamalowywana kilkoma warstwami farb. Po odkryciu starej warstwy, okazało się, że jest ona w bardzo dobrym stanie, stąd też nie trzeba było jej odtwarzać, a jedynie doprowadzić do właściwego wyglądu w tej kolorystyce, która miała miejsce na początku XX wieku. Podobnie z drugim ołtarzem św. Anny – precyzuje gospodarz miejsca.

W związku z tym, że w parafii znajduje się ołtarz św. Józefa, a obecny rok jest jemu poświęcony, dlatego 19. dnia każdego miesiąca będą odprawiane nabożeństwa ku czci św. Józefa.

2021-08-24 12:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Blisko mimo wszystko

Niedziela zamojsko-lubaczowska 4/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Ewa Monastyrska

Krasnobrodzka świątynia Zesłania Ducha Świętego

Krasnobrodzka świątynia Zesłania Ducha Świętego

Skupiamy się bardzo często na tym, co niesamowite w diecezji. Tym razem spotkamy się z, pozornie tylko, „zwyczajną” parafią – parafią Zesłania Ducha Świętego w Krasnobrodzie.

Każda parafia posiada swoją specyfikę, jednak zbyt rzadko zastanawiamy się nad tym, ile w niej potrzeba pracy, zaangażowania, a nade wszystko modlitwy.

CZYTAJ DALEJ

Co szóste dziecko wzrasta w regionie ogarniętym konfliktem

2022-12-01 17:48

[ TEMATY ]

dzieci

konflikt

Pixabay

Co szóste dziecko na świecie dorasta w regionie objętym konfliktem – alarmuje organizacja pomocy dzieciom Save the Children. Jak wynika z opublikowanego 30 listopada raportu „Wojna przeciw dzieciom” przygotowanego przez Save the Children i Instytut Badań nad Pokojem w Oslo (PRIO), w 2021 roku nawet 230 milionów dzieci mieszkało w obszarze szczególnie niebezpiecznym.

Według raportu, łącznie 449 milionów dziewcząt i chłopców na całym świecie żyje w regionach objętych konfliktem. Na Bliskim Wschodzie problem ten dotyczy co trzeciego dziecka. Jako najbardziej niebezpieczne kraje dla dzieci raport wymienił Jemen, Afganistan i Demokratyczną Republikę Konga.

CZYTAJ DALEJ

Boże Narodzenie z Caritas

2022-12-02 15:58

Caritas Archidiecezji Lubelskiej

Wraz z Adwentem ruszyła akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. W kościołach i centrali Caritas Archidiecezji Lubelskiej można nabyć świece, z których dochód zostanie przeznaczony na pomoc dzieciom, także tym z dalekich krajów. Dzięki środkom pozyskanym ze sprzedaży świec, które nie tylko ozdabiają świąteczne stoły, ale nade wszystko są znakiem otwartości serc, dzieci z ubogich rodzin mogą m.in. spędzić wakacje na „Koloniach z Caritas”. W minionym roku na terenie naszej diecezji udało się rozprowadzić ponad 50 tys. świec. W tym roku Caritas przygotowała świece z jednym wzorem, w dwóch rozmiarach. Można je zamówić także za pośrednictwem strony internetowej; by dotarły na czas należy dokonać formalności do 16 grudnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję