Reklama

Niedziela Świdnicka

Ważne dyskusje

Wymiana poglądów, doświadczeń, a także propozycja współpracy w obszarze wiary, kultury i ekonomii w ramach województwa dolnośląskiego, to cele, jakie przyświecały Sudeckiemu Forum Inicjatyw.

Niedziela świdnicka 35/2021, str. I

[ TEMATY ]

Sudeckie Forum Inicjatyw

Beata Tarasiuk

W rozmowach panelowych uczestniczyli politycy, samorządowcy, duchowni, urzędnicy i przedsiębiorcy

W rozmowach panelowych uczestniczyli politycy, samorządowcy, duchowni,
urzędnicy i przedsiębiorcy

Pięciodniowe Forum odbyło się w dniach 14-18 sierpnia w Głuszycy i było skierowane do różnych grup społecznych. W myśl hasła przewodniego Wiara – Kultura – Ekonomia organizatorzy podjęli tematy dotyczące istotnych spraw człowieka m.in.: z dziedziny wiary, ekologii, samorządu lokalnego, seniorów, młodzieży oraz organizacji samorządowych.

Adoracja daje życie

W panelu dyskusyjnym poświęconym adoracji Najświętszego Sakramentu, ks. Stanisław Szczepaniec, powiedział, że adoracja to jest uznanie Boga za Boga, a siebie za człowieka. – Im bardziej to się dzieje, tym bardziej ta relacja przybiera formę adoracji – mówił konsultor KEP ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. O swojej relacji z Bogiem opowiadała członkini komisji badającej cud eucharystyczny w Legnicy dr n. med. Barbara Engel, która przyznała, że to wydarzenie było dla niej momentem przełomowym w nawiązaniu bliższej relacji z Jezusem. – Przeszłam różne etapy relacji z Bogiem, od wiary deklaratywnej, do dojrzałego zaufania. Od tego czasu otrzymuję więcej niż proszę. Zaczęłam systematycznie raz w tygodniu w kościele wraz mężem adorować Jezusa i uważam, że to moje godzinne spotkanie z Bogiem, daje mi energię, siłę, spokój, pewność siebie i nową jakość życia. Szkoda, że tak późno zaczęłam adorację, ponieważ teraz czuję, że żyję – mówiła doktor.

O swoim doświadczeniu działania Boga opowiadał także Wojciech Murdzek, poseł na Sejm RP. – Kiedy siedem lat temu, po przegranych wyborach na prezydenta Świdnicy poszedłem na adorację do kościoła św. Józefa, podeszła do mnie nieznajoma kobieta i powiedziała: „Panie prezydencie, niech pan pamięta, że zawsze jestem z panem”. W kontekście dialogu na adoracji z Panem Jezusem odebrałem te słowa jako bardzo osobiste przesłanie, które było i jest odpowiedzią na wszystkie moje pytania – mówił ze wzruszeniem parlamentarzysta.

Mózg całego przedsięwzięcia

Reklama

Głównymi organizatorami Sudeckiego Forum Inicjatyw były: parafia Chrystusa Króla w Głuszycy, gmina Głuszyca oraz Fundacja Katolicka Inicjatywa Berit. Jak każdy sukces, to jedno z największych przedsięwzięć organizacyjnych w historii diecezji miało swoich ojców, a wśród nich ks. kan. Sławomir Augustynowicz, proboszcz miejscowej parafii i jak to zostało podkreślone w podziękowaniach – mózg całego przedsięwzięcia, a także Roman Głód, burmistrz Głuszycy czy Andrzej Koc, przedsiębiorca z Krakowa. Wydarzenie to nie mogłoby się odbyć, gdyby nie praca, życzliwość i hojność wielu sponsorów i ludzi dobrej woli. Organizatorzy już zapowiedzieli, że w 2022 r. w dniach 12-17 sierpnia odbędzie się drugie Sudeckie Forum Inicjatyw.

O koncertach, które były ozdobą każdego dnia Forum, przeczytać można na stronie IV i V.

2021-08-24 12:40

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiara – Kultura – Ekonomia

[ TEMATY ]

Głuszyca

Sudeckie Forum Inicjatyw

materiały organizatorów

Logo promujące wydarzenie

Logo promujące wydarzenie

Parafia Chrystusa Króla, Urząd Miasta i Fundacja Berit zapraszają na Sudeckie Forum Inicjatyw. Każdego dnia będzie czas na modlitwę, ważne dyskusje i koncerty gwiazd.

Sudeckie Forum Inicjatyw to wydarzenie organizowane w celu wymiany poglądów, doświadczeń, działań, a przede wszystkim propozycji współpracy w obszarze wiary, kultury i ekonomii terenu województwa dolnośląskiego. Motywem przewodnim spotkania jest hasło: Wiara – Kultura – Ekonomia. W trakcie pięciu dni (od 14 do 18 sierpnia) trwania Forum, organizatorzy podczas specjalnych porannych rozmów panelowych (godz. 9) będą spotykać się z przedstawicielami organizacji pozarządowych, samorządowcami, seniorami, osobami niepełnosprawnymi i młodzieżą. Wśród zaproszonych gości będą: ks. Stanisław Szczepaniec – konsultor Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przy KEP, Marlena Maląg – minister rodziny, Michał Dworczyk- szef KPRM, czy gen. bryg. Ryszard Parafianowicz – były Rektor Akademii Sztuki Wojennej.

CZYTAJ DALEJ

S.O.S. dla Ziemi Świętej. PKWP z wizytą w Betlejem

2022-11-26 10:00

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Betlejem

Biuro Prasowe PKWP Polska

Polska sekcja PKWP przebywa z wizytą w Ziemi Świętej. Chce zwrócić uwagę na potrzeby chrześcijan i wskazać na ich zaangażowanie na rzecz pokoju. „Spotkamy się z nimi, wysłuchamy ich historii, pokażemy im, że pamiętamy o nich” – mówi ks. prof. Waldemar Cisło. Około 60 rodzin z Betlejem korzysta ze wsparcia z Polski poprzez kampanię S.O.S. dla Ziemi Świętej.

Ks. prof. Waldemar Cisło, kiedy wiele lat temu przebywał w Ziemi Świętej, zapytał jednego z żyjących tam chrześcijan Zachariasza Tabasha: „Skoro z roku na rok jest trudniej, a ma pan amerykańską wizę, to dlaczego nie wyjedzie pan do USA, gdzie na pewno życie będzie łatwiejsze?”. Padła odpowiedź: „Proszę księdza, wyjadę ja, wyjedzie cała moja rodzina, to kto tutaj zostanie z Jezusem?”.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: trzeba wierzyć w Kościół Chrystusowy

2022-11-26 21:40

[ TEMATY ]

adwent

Gniezno

prymas Polski

abp Wojciech Polak

Episkopat News

„Trzeba wierzyć w Kościół Chrystusowy. Trudna to dziś wiara. Dla wielu bardzo trudna. Może także dlatego, że do końca nie rozumiemy, czym jest Kościół Chrystusa, że tak naprawdę nie jest tylko nasz, lecz należy do Niego” - mówił abp Wojciech Polak podczas Mszy św. z nieszporami sprawowanej 26 listopada w katedrze gnieźnieńskiej na rozpoczęcie Adwentu.

Nawiązując do rozpoczynającego się wraz z Adwentem nowego roku duszpasterskiego, który ma służyć obudzeniu i umocnieniu wiary w Kościół pojmowany jako dzieło Boga abp Polak powtórzył za papieżem Franciszkiem, że: „nie jesteśmy chrześcijanami dla naszych zasług lub tylko dlatego, że wyznajmy pewne credo, ale dlatego, że w chrzcie została nam dana żywa woda Ducha Świętego, która czyni nas umiłowanymi dziećmi Boga i braćmi między sobą”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję