Reklama

Niedziela Kielecka

Tam, gdzie harmonia, jest piękno

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w dzień odpustu parafii katedralnej, podczas Sumy biskup kielecki Jan Piotrowski poświęcił wyremontowane organy.

Niedziela kielecka 35/2021, str. I

[ TEMATY ]

poświęcenie

bp Jan Piotrowski

Organy Archikatedry

TER

Biskup Jan wręcza medal 850-lecia bazyliki organiście Mariuszowi Bednarzowi

Biskup Jan wręcza medal 850-lecia bazyliki organiście Mariuszowi Bednarzowi

Wraz z biskupem Janem przy ołtarzu modlili się m. in.: biskup Andrzej Kaleta, kanclerz Kurii Diecezjalnej ks. Adam Perz oraz proboszcz parafii katedralnej ks. Adam Kędzierski. W homilii biskup Jan wskazywał na Maryję, która jest dla nas darem od Boga. – W Kościele i dla Kościoła Maryja jest modelem i mistrzynią życia duchowego i jego piękna. Ona jest żywym listem Boga dla świata i Kościoła. Chociaż w Nazarecie znano jej imię, była córką Joachima i Anny, to Boży posłaniec Gabriel w dniu zwiastowania mówił do niej zupełnie inaczej. Dla Boga, który jest Miłością, to imię „pełna łaski” było najważniejsze, bo dla Niego Maryja była przede wszystkim osobą i jako osoba jest Mu droga przez całą wieczność – mówił biskup. – Wraz z Maryją – podkreślał – z pokolenia na pokolenie, jesteśmy znakiem Królestwa, które nie jest z tego świata, ale wraz z Nią zmierzamy ku tej nowej Bożej rzeczywistości.

Nawiązując do uroczystości biskup mówił: „Tam, gdzie jest harmonia, jest piękno. Mówią o tym wyremontowane organy. Ale większe piękno w wymiarze duchowym dostrzegamy w Maryi Wniebowziętej, patronce naszej katedry. W Magnificat słyszymy o wielkich rzeczach, jakie Pan Bóg uczynił Maryi. Jest napełniona Jego łaską i taką też prosimy o wstawiennictwo. Maryja przecież towarzyszy Kościołowi od pierwszych chwil jego istnienia. Przeżywając rok jubileuszowy, chcemy powierzać Jej wyzwania naszego miasta, diecezji, regionu świętokrzyskiego. Bo właśnie tam, gdzie jest piękno, jest też prawda, tam, gdzie jest prawda, jest wolność. Życzę wszystkim, abyśmy umieli wpatrywać się w Maryję”.

Na zakończenie Eucharystii kustosz bazyliki katedralnej ks. proboszcz Adam Kędzierski dziękował Panu Bogu oraz wszystkim, którzy przyczynili się do odnowienia katedralnych organów. Remont rozpoczął się w 2019 r. Po konsultacjach, jaki zakres prac trzeba przeprowadzić, oraz komu powierzyć to dzieło, wybrano firmę Dariusza Zycha z Wołomina, ze względu na jej wieloletnie doświadczenie. Proboszcz mówił o chwilach niepewności, czy remont zakończy się na czas. Związane to było z pandemią, która wpłynęła na stan finansowy parafii. – Jednak opieka Maryi i wielkoduszność wiernych sprawiły, że możemy przeżywać dzisiejsze, radosne święto. Dlatego wszystkim ofiarodawcom składam serdeczne Bóg zapłać.

Biskup Jan wręczył pamiątkowe medale 850-lecia bazyliki kieleckiej osobom zasłużonym w dziele remontu organów. Wieczorem odbył się koncert, prezentacja organów, którą poprowadził ks. Michał Olejarczyk, a za klawiaturą instrumentu zasiadł Paweł Wróbel.

2021-08-24 12:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Organy Archikatedry. Przed nami ostatnie trzy koncerty

Niedzielny występ Adama Klareckiego rozpocznie ostatni miesiąc koncertów w ramach XXVII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w archikatedrze św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście.

Już jutro, 6 września, Adam Klarecki (na zdjęciu) zaprezentuje warszawskiej publiczności utwory Moniuszki, Bacha i Alaina. Koncert wybitnego polskiego organisty rozpocznie się o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Szefowa MRiPS: umocowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy to rozwiązanie oczekiwane społecznie

2022-12-02 09:59

[ TEMATY ]

praca zdalna

Adobe. Stock.pl

Umocowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy to rozwiązanie oczekiwane społecznie. Będzie dużym udogodnieniem dla rodziców, którzy chcą łączyć wychowywanie dzieci z pracą zawodową, skorzystają na tym także osoby z niepełnosprawnością – przekazała PAP minister rodziny Marlena Maląg.

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która m.in. na stałe wprowadza do przepisów pracę zdalną. Zakłada też, że pracodawcy będą mogli wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję