Reklama

Nie dajmy się osteoporozie

Osteoporoza jest chorobą kości i polega na utracie ich mineralnej gęstości. W wyniku tych zmian kości stają się słabe i bardziej podatne na złamania.

Choroba ta występuje dość powszechnie u osób w starszym wieku, częściej u kobiet, rozwija się powoli, nie dając początkowo odczuwalnych objawów. Wiele osób dowiaduje się, że cierpi na osteoporozę dopiero wtedy, gdy dojdzie do złamania kości nadgarstka, kości biodrowej lub kręgów. W zaawansowanej chorobie do złamania np. kręgu może dojść nawet w wyniku zwykłej czynności, takiej jak schylenie się, niewielki wysiłek czy choćby kaszel.

Utrata gęstości kości jest procesem fizjologicznym związanym ze starzeniem się organizmu, ale tempo tego procesu jest różne u różnych osób. Na niektóre czynniki przyspieszające rozwój choroby, takie jak skłonności genetyczne, płeć czy gospodarka hormonalna, nie mamy wpływu. Możemy natomiast wpłynąć na dietę, masę ciała, aktywność fizyczną i stosowanie używek. Ważną informacją jest również ta, że ryzyko zachorowania na osteoporozę zależy m.in. od maksymalnej gęstości kości osiągniętej w wieku dojrzewania. Innymi słowy – o kości trzeba dbać od najwcześniejszych lat, zapewniając dzieciom i nastolatkom dietę bogatą w składniki odżywcze, takie jak wapń, fosfor i witamina D3, a także regularne ćwiczenia i aktywność fizyczną.

Ocenę ryzyka wystąpienia osteoporozy uzyskujemy dzięki badaniu densytometrycznemu, którego wynik określa gęstość mineralną kości. Jeżeli podejrzewamy u siebie zagrożenie osteoporozą, warto takie badanie wykonać, bo chociaż najbardziej zagrożone chorobą są kobiety po 50. roku życia, to cierpią na nią również mężczyźni, a nawet młode osoby. Osteoporoza może wystąpić również jako powikłanie w innych schorzeniach, np. w cukrzycy, chorobach tarczycy, zaburzeniach wchłaniania.

Wynik badania wskazujący na zagrożenie chorobą, a także przypadki osteoporozy w rodzinie powinny być zachętą do stosowania profilaktyki. Sprzymierzeńcami zdrowych kości są m.in.: dieta bogata w wapń, suplementacja witaminy D3, prawidłowa masa ciała – zagrożenie zwiększa zarówno otyłość, jak i nadmierne wychudzenie ciała. Na zdrowie kości dobrze wpływa każdy rodzaj ruchu, uprawianie sportu w młodości, a w starszym wieku aktywność ruchowa dostosowana do możliwości organizmu. Do osłabienia kości przyczyniają się palenie tytoniu i nadmierne spożywanie alkoholu, a także długotrwałe unieruchomienie, np. z powodu choroby czy niepełnosprawności. Dlatego pacjentom leżącym zalecane są specjalne zestawy ćwiczeń czynnych lub biernych.

Reklama

Ponieważ osteoporoza dotyka przede wszystkim starsze osoby, warto zadbać o ich bezpieczeństwo w domu. Aby zminimalizować ryzyko upadku seniora, należy pozbyć się dywanów i chodników lub przykleić ich brzegi do podłogi. W łazience przydadzą się maty antypoślizgowe. Schody powinny być zaopatrzone w poręcze, a pomieszczenia, w których przebywa senior – dobrze oświetlone. Rzeczy codziennego użytku muszą być łatwo dostępne, tak by nie było konieczności wspinania się na palce lub schylania. Jeżeli senior ma trudności z poruszaniem się lub utrzymaniem równowagi, powinien używać laski lub balkonika. Ważne jest również dobre obuwie, zapewniające stabilność. Zapobieganie upadkom, których konsekwencją może być złamanie kości, jest bardzo ważne, ponieważ w starszym wieku złamania leczą się trudniej niż u osób młodych i w konsekwencji mogą doprowadzić do niepełnosprawności.

Chociaż osteoporoza to choroba powszechnie występująca, jest często bagatelizowana, traktowana jako normalny objaw starości, którego nie trzeba leczyć. Bywa też mylona z artretyzmem. Podstawowe rozróżnienie obu chorób ułatwi zapamiętanie, że osteoporoza osłabia wytrzymałość kości, natomiast artretyzm jest chorobą zwyrodnieniową stawów. Podobieństwem jest natomiast to, że obie choroby najczęściej występują u osób w starszym wieku, powodują dolegliwości bólowe, ograniczają sprawność seniorów i bywa, że prowadzą do inwalidztwa.

2021-08-24 12:39

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski wynalazek ma szansę zrewolucjonizować leczenie osteoporozy

[ TEMATY ]

wynalazek

osteoporoza

Uniwersytet Jagielloński

wikipedia na licencji Creative Commons

Osteoporoza

Osteoporoza

Materiał, który nie tylko pomaga w odbudowywaniu niewielkich ubytków kostnych, ale też może służyć jako precyzyjny nośnik leków przeciwko osteoporozie opracowali naukowcy z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jak podkreślają twórcy wynalazku, słowo „precyzyjny” jest niezwykle ważne w kontekście leków na osteoporozę, ponieważ środki te mają silne i bardzo dokuczliwe skutki uboczne. Opracowany przez zespół pod kierunkiem prof. dr hab. Marii Nowakowskiej materiał pozwala zaś dostarczać je wyłącznie w chore miejsca, co eliminuje konieczność praktykowanego do tej pory podawania ogólnoustrojowego.

CZYTAJ DALEJ

Jakich znasz iluzjonistów?

2023-06-02 09:27

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Żyjemy w świecie, w którym nieobce są intrygi i wszelkiego rodzaju iluzje. Warto wiedzieć, że iluzje są także możliwe w świecie duchowym.

Przypomnę dziś scenę z kultowego filmu, która pomoże nam zrozumieć głęboką prawdę zawartą w dzisiejszej liturgii słowa. Wspomnę także postać Gladys Aylward - angielskiej misjonarki w Chinach. Pod koniec nagrania zapraszam na kilka ogłoszeń, odnośnie do naszych planów na nowe produkcje :)

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski do młodych na Lednicy: jesteście żywym Chrystusowym Kościołem

2023-06-03 18:31

Organizatorzy

„Nie jesteśmy jedynie odtwórcami przeszłości. Jesteśmy - jesteście - żywym Chrystusowym Kościołem, jesteście nadzieją” - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak witając młodych przybyłych na XXVII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych, które odbywa się pod Bramą Rybą pod hasłem „Idź za Barankiem”.

„To już po raz dwudziesty siódmy, gdy spotykamy się na Lednicy. To właśnie tutaj, między Gnieznem a Poznaniem, w samym sercu piastowskiej ziemi rozumiemy lepiej, że wiara choć może mieć tysiącletnią tradycję, jest żywa i młoda. I za to świadectwo, a więc za waszą obecność, za to, że jesteście dziś tutaj, razem, serdecznie Wam dziękuję” - mówił do młodych arcybiskup gnieźnieński rozpoczynając jak co roku czuwanie modlitewne młodych na Polach Lednickich k. Gniezna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję