Reklama

Niedziela w Warszawie

Wakacyjna przestrzeń dialogu

O tym, dlaczego warto spędzić wakacje z michalitami, uniwersalności michalickiej duchowości i jubileuszu zgromadzenia, z ks. Wojciechem Kapustą rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Niedziela warszawska 26/2021, str. I

[ TEMATY ]

michalici

Wakacje z Bogiem

Archiwum WK

Ks. Wojciech Kapusta, michalita

Ks. Wojciech Kapusta, michalita

Łukasz Krzysztofka: Wkraczamy w wakacje. Jakie propozycje dla młodych duchem i ciałem mają na ten czas michalici?

Ks. Wojciech Kapusta: Odbędzie się pielgrzymka rolkowa na Jasną Górę. Organizuje ją ks. Grzegorz Sprysak w dniach 22-26 sierpnia. W ubiegłym roku z powodu pandemii nie odbyła się, ale w tym roku jest wielkie pragnienie uczestników, aby choć w okrojonym składzie doszła do skutku. Pielgrzymka wystartuje po Mszy św. spod kościoła przy ul. Markiewicza 1. Zapisywać można się przez stronę www.rolkowa.pl. Organizujemy także rajd rowerowy, aby uczcić kard. Stefana Wyszyńskiego z racji beatyfikacji. Uczestnicy od 19 do 26 lipca będą podążać śladami Prymasa Tysiąclecia.

Właśnie od grobu Prymasa Tysiąclecia wyrusza także Piesza Pielgrzymka o Trzeźwość Narodu, która zmierza jednak nie na Jasną Górę. Co jest miejscem docelowym tej pielgrzymki?

Celem jest grób bł. ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, będzie to sztafetowa pielgrzymka. Czyli można zapisać się na wyznaczone etapy pielgrzymowania bez noclegów. Pielgrzymka wędruje od 1985 r. Tworzy ją młodzież, która pod przewodnictwem michalitów, w dniach 1-14 lipca przemierzy ponad czterystu kilometrową trasę. Więcej informacji i możliwość zapisu na stronie www.trzezwosciowa.michalici.pl.

Reklama

W Niepokalanowie odbędą się rekolekcje dla młodzieży pt. Biblijne Czarne Charaktery. Kto je poprowadzi?

Dwóch naszych współbraci – ks. Mateusz Szerszeń i ks. Michał Mazur. Będą to rekolekcje w ciszy z kierownictwem duchowym w dniach od 26 do 30 lipca. Zapisywać można się do końca czerwca pod adresem: michal.csma@ gmail.com. Adresowane są do młodzieży w wieku 18-28 lat.

Ksiądz organizuje rekolekcje oazowe. Czy michalicka oaza jest taka sama, jak oazy zainicjowane przez ks. Blachnickiego?

Choć oazy zakonne mają swój rys, to staramy się, aby wszystko było według myśli ks. Blachnickiego. Niestety, ale ruch oazowy przechodzi obecnie u nas kryzys, ponieważ zgłasza się coraz mniej młodzieży. Cały czas zastanawiamy się, w którą stronę iść. Teraz trwają zapisy na oazy wakacyjne i zawsze były tłumy, a w tym roku jest ciężko. Musieliśmy odwołać dziecięcą oazę. Zawsze brało w niej udział 70-80 osób, a w tym roku zgłosiło się 10.

Jakie oazy odbędą się?

Będzie Oaza Nowej Drogi w Markach dla klas 6-8 od 20 lipca do 5 sierpnia. Zaplanowaliśmy także Oazę Nowego Życia I stopnia w Pawlikowicach w dniach 6-22 sierpnia i w Krakowie odbędzie się III stopień – od 23 sierpnia do 8 września.

Reklama

Czym więc wyróżniają się wasze oazy?

Myślę, że cechuje nas zdrowa prostota i otwartość. Staramy się realizować przesłanie bł. ks. Markiewicza, aby być z młodymi w taki sposób, aby nie czuli się jak piąte koło u wozu. Towarzyszymy im. Nawet starsi współbracia, którzy już lata młodości mają za sobą, mają w sobie iskierkę tej młodości, bo są właśnie z młodymi.

Dlaczego tak ważne jest to bycie z młodymi?

Zdrowa bliskość jest bardzo ważna dla każdego człowieka. Czy to w chwilach radosnych czy smutnych dbamy o to, aby przeżywać to razem z innymi ludźmi. Bliskość pozwala również zauważyć, czy ktoś przeżywa jakieś trudności, problemy. Otwiera przestrzeń do rozmowy i zajęcia się sprawami drugich.

Który element duchowości michalickiej jest szczególnie istotny dla ludzi młodych?

Myślę, że nasza duchowość to duchowość Kościoła. Ma ona oczywiście swoją specyfikę i rysy michalickie, ale nie jest czymś, co byłoby unikalne dla całego Kościoła. Pewnie nasza specyfika wynika z tego, jacy jesteśmy, jakie prowadzimy życie. Wyraża się to np. w maryjności, przekazanej nam przez naszego założyciela, czy nabożeństwie do św. Michała Archanioła i do aniołów. Żyjemy tym, czym żyje Kościół w roku liturgicznym.

Jednym z waszych zawołań zakonnych są słowa: „Powściągliwość i praca”. W jaki sposób wcielać je w życie?

Słowo „praca” jest bardziej zrozumiałe od słowa „powściągliwość”, ale uważam, że praca powinna być rozumiana jako rzeczywistość, która ma nas prowadzić do zbawienia. Czyli przez pracę staramy się realizować nasze powołanie, ale i uświęcać się. Wykonywać ją rzetelnie, wywiązywać się z tego, do czego się zobowiązaliśmy, i starać się robić to z miłością, z dbałością o najmniejsze rzeczy, jak najlepiej potrafimy.

A powściągliwość?

Sądzę, że jest ona obecna w życiu wielu ludzi nawet nieświadomie. Wyraża się np. w minimalizmie. To znaczy, że nie biorę więcej dóbr ponad to, co mogę unieść. Jedynie tyle ile mi wystarczy z myślą, że to, co zostanie, mogę dać innym. W duchu papieża Franciszka, który zachęca nas, aby zauważać biednych.

Trwa jubileusz 100-lecia zgromadzenia. Czym dla Księdza osobiście jest ten czas?

Uświadamia mi, że jestem częścią dużej historii i kontynuuję to, co moi starsi współbracia, którzy już dawno zmarli, zostawili nam w dziedzictwie. Jest to kwestia odpowiedzialności. To również dla mnie moment refleksji nad tym, gdzie zmierzam, czy dobrze wsłuchuję się w głos Ducha Świętego. Bo jednak sto lat temu inaczej wyglądała rzeczywistość Polski i wymagania związane z dziećmi oraz młodzieżą opuszczoną.

Rozumiem, że w tym także wyraża się charyzmat michalitów, ale co się zmieniło przez ostatnie sto lat?

Dzisiaj mamy do czynienia z innego rodzaju ubóstwem i opuszczeniem. To często sieroctwo wynikające z tego, że rodzice gonią za pracą i nie mają czasu dla swoich dzieci, czy też pola poszukiwania młodzieży są inne. Trzeba przenosić się do Internetu, ale też pamiętać, że sieć to jest rzeczywistość, która ma nas prowadzić do żywego spotkania twarzą w twarz.

Z ks. Wojciechem Kapustą rozmawiał Łukasz Krzysztofka

Ks. Wojciech Kapusta, michalita Prowadzi wakacyjne rekolekcje oazowe, posługuje w małżeńskim Ruchu Equipes Notre-Dame. Jest Prefektem Katolickich Szkół w Markach. Posługuje tam w parafii św. Andrzeja Boboli.

2021-06-22 14:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wakacje z Bogiem #2: Zakonne propozycje wypoczynkowo-formacyjne na lato

[ TEMATY ]

Wakacje z Bogiem

Adobe Stock

Mnóstwo propozycji połączenia letniego odpoczynku z formacją i ewangelizacją proponują w całej Polsce dla dzieci, młodzieży, studentów czy małżeństw męskie i żeńskie zgromadzenia zakonne. Niektóre z nich organizowane są w innej niż zwykle formule i przy zachowaniu zasad sanitarnych spowodowanych trwającą epidemią koronawirusa.

Wszystkie wspólnoty zakonne, które zapraszają do spędzenia wspólnego czasu latem w formie wypoczynkowo-formacyjnej, świadome są ograniczeń i niepewności związanych z wciąż trwającą pandemią koronawirusa. Nikt jednak nie traci nadziei, że ten czas zostanie dobrze spożytkowany. Wszystkie wydarzenia, których w tym roku może być nieco mniej niż zwykle, będą się odbywały przy poszanowaniu reżimu sanitarnego.

CZYTAJ DALEJ

Franek - nauczyciel miłości

Przed narodzinami naszego synka byliśmy daleko od Boga, a nasza wiara polegała na chodzeniu do kościoła dwa razy w roku: ze święconką na Wielkanoc i ewentualnie w Boże Narodzenie, jeśli się nam chciało. Dążyliśmy do życia łatwego i przyjemnego, ale wkrótce to nasze egoistyczne postępowanie miało się diametralnie zmienić...

Krótko po naszym ślubie moja żona Olga zaszła w ciążę. Po dwóch wcześniejszych poronieniach (pierwsze w 4. i drugie w 10. tygodniu ciąży) byliśmy pełni nadziei, że tym razem wszystko będzie dobrze. Nasza radość nie trwała jednak długo. Na pierwszym szczegółowym badaniu USG w 20. tygodniu ciąży, które zostało wykonane w Szpitalu Uniwersyteckim w Londynie, po raz pierwszy dowiedzieliśmy się, że są „nieprawidłowości”, i dostaliśmy skierowanie na jeszcze bardziej szczegółowe badanie. Wykazało ono, że nasze dziecko ma stopy końsko-szpotawe, jedną nerkę, która na dodatek była bardzo mała, oraz nieprawidłowości w strukturze mózgu. Okazało się również, że nasz synek ma bardzo rzadki problem genetyczny – niezbalansowaną translokację chromosomów 9 i 11 (na 9 brakuje genów, a na 11 jest ich za dużo). Zasmucona pani genetyk wymieniła nam wszystkie wady, które może mieć nasze dziecko: znaczne opóźnienie w rozwoju, rozszczepienie wargi i podniebienia, brak odbytu, męskie i żeńskie narządy płciowe, problemy z mózgiem oraz wiele innych. Na koniec poinformowała nas, że nadal możemy zakończyć ciążę, jeśli chcemy, mimo że był to już 24. tydzień. Przypadek naszego synka kwalifikował go do legalnego zabicia go aż do końca ciąży. Zdruzgotani takimi informacjami udaliśmy się do prof. Kyprosa Nicolaidesa – to światowej sławy lekarz, który wynalazł wiele metod ratowania dzieci w okresie prenatalnym. Niestety, on również potwierdził to wszystko, co wcześniej już usłyszeliśmy, i dodatkowo powiedział nam, że gdyby to było jego dziecko, to by je usunął. Nigdy nie zapomnę nocy po tamtym dniu – smutku, żalu, czarnych myśli i wylanych łez...

CZYTAJ DALEJ

Posiedzenie Rady Kardynałów

2021-09-22 17:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Rada Kardynałów

Vatican News

Wczoraj po południu odbyło się, w formie zdalnej, posiedzenie Rady Kardynałów. Papież Franciszek przedstawił refleksję na temat otwarcia prac najbliższego Synodu o synodalności.

Po zapoznaniu się z dwoma jego wystąpieniami uznanymi za kluczowe dla przemyśleń na następny synod, z 2015 r. z okazji 50. rocznicy ustanowienia Synodu Biskupów oraz skierowanej do wiernych diecezji rzymskiej w ubiegłą sobotę, Papież dał jasno do zrozumienia, że sednem refleksji nie jest jedynie pogłębienie tego czy innego tematu. Celem jest nauka takiego sposobu przeżywania Kościoła, które naznaczone jest na wszystkich poziomach wzajemnym słuchaniem i postawą duszpasterską, zwłaszcza w obliczu pokus klerykalizmu i sztywności. Wystąpienia różnych kardynałów dotyczyły niektórych aspektów, które sprawiają, że synodalność jest szczególnie potrzebna aby przezwyciężyć sekciarstwo i partykularne

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję