Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 27/2021, str. 9

Modlitwa i pamięć

Ze szczególną modlitwą za Polskę i błaganiem o pojednanie oparte na prawdzie i sprawiedliwości, pielgrzymowali na Jasną Górę więźniowie polityczni okresu stalinowskiego i przedstawiciele środowisk kresowych. Przed Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej, odprawiona została Msza św. w intencji tych, którzy zginęli w czasie ludobójstwa na Wołyniu, gdy UPA dopuściła się skoordynowanego ataku na polskich mieszkańców 150 miejscowości, ale też za tych Ukraińców, którzy ratowali Polaków.

– Jeżeli nie będziemy czujni, jeśli nie będziemy o tym przypominać, przekazywać tego młodym, to nienawiść znów może się odezwać – powiedział Adam Kiwacki, prezes częstochowskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Jego rodzice mieszkali koło Lwowa. Ojciec uciekł przez okno przed banderowcami, ostrzegł go kolega – Ukrainiec.

W ubiegłym roku przy wejściu do kaplicy Pamięci Narodu odsłonięte zostały tablice upamiętniające ofiary rzezi wołyńskiej i Ukraińców pomagających Polakom.

Więźniowie polityczni, represjonowani za tzw. działalność przeciwko władzy w latach 1939-56, modlili się nade wszystko za Ojczyznę, kierując swe przesłanie do młodych: „by wiedzieli, że można się dla Polski poświęcać, a nie tylko oczekiwać czegoś w zamian, że ofiarowanie, czasem nawet życia, jest piękne”.

W jasnogórskiej szkole

Kolejny rok pracy formacyjnej zakończył chór chłopięco-męski „Pueri Claromontani”. Powstał w 2003 r. i wpisuje się w muzyczne tradycje sanktuarium. Jest członkiem Polskiej Federacji Pueri Cantores.

– Pierwszym i najważniejszym zadaniem chóru jest samouświęcanie, a więc ci, którzy angażują się w śpiew liturgiczny Kościoła, mają najpierw zadbać o włas- ne życie duchowe. Śpiew jest formą spotkania z Bogiem, zbliżeniem się do Niego i poznaniem Go – podkreślił o. Waldemar Pastusiak, opiekun chóru. Zachęcił „młode talenty” do dołączania do zespołu. Rozpoczyna się właśnie nabór dla chłopców powyżej 7. roku życia.

Reklama

Modlitwą i specjalnym koncertem rok pracy zakończyli też uczniowie Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej. Istniejąca od 10 lat placówka nawiązuje do edukacyjnych tradycji Zakonu Paulinów, a zwłaszcza Kapeli Jasnogórskiej.

Absolwenci placówki I stopnia mogli od tego roku szkolnego kontynuować zdobywanie wiedzy na kolejnym etapie nauczania – w Jasnogórskiej Niepublicznej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II Stopnia.

Zgłoś się! Zadzwoń pod numer: 723 555 102

Jasnogórski flesz

Przybywa coraz więcej grup pieszych, rowerowych i biegowych. Wanda Panfil, najlepsza polska biegaczka maratońska w historii, mistrzyni świata z Tokio w 1991 r., oraz biegacze z Anielina uczcili pamięć mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Był on nie tylko żołnierzem, ale też wybitnym sportowcem. Po raz drugi biegacze w sztafecie do Królowej Polski przemierzyli 150 km. Po drodze uzbierali tyle intencji, próśb o modlitwę, że „ich wagę poczuli także w nogach”.

Na Jasną Górę dotarła też „brązowa pielgrzymka”, czyli klerycy WSD Zakonu Braci Mniejszych z Katowic-Panewnik, a Mali Bracia Baranka dziękowali Bogu przez ręce Maryi za swój pierwszy w Polsce klasztor w Choroniu.

• 6 lipca – Pielgrzymka Apostolstwa Chorych – Pielgrzymka Rolkowa z Wrocławia • 9-10 lipca – Piesza Pielgrzymka z Kalwarii-Lanckorony

• 10 lipca – Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa • 10-11 lipca – Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja.

2021-06-29 13:49

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: papieska pasterka o 19.30

2022-11-30 13:40

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

W Wigilię Bożego Narodzenia, 24 grudnia Ojciec Święty będzie o godz. 19.30 przewodniczył tradycyjnej „Pasterce” w bazylice watykańskiej – wynika z opublikowanego 30 listopada kalendarza papieskich celebracji na okres Bożego Narodzenia.

Ponadto w pierwszy dzień Świąt, 25 grudnia o godz. 12.00 papież udzieli z loggii centralnej bazylki watykańskiej uroczystego błogosławieństwa „Urbi et Orbi”, w ostatni dzień roku, 31 grudnia będzie w bazylice św. Piotra przewodniczył pierwszym nieszporom uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Maryi oraz Te Deum w podziękowaniu za miniony rok.

CZYTAJ DALEJ

W grudniu „Niedziela” z wyjątkowymi prezentami!

2022-11-30 08:58

[ TEMATY ]

Niedziela

adwent

Red.

Redakcja „Niedzieli” w każdym z grudniowych wydań tygodnika przygotowała dla swoich Czytelników wyjątkowe prezenty. Pierwszy już 4 grudnia!

W pierwszym grudniowym numerze czytelnik znajdzie „Kolorowanki na Boże Narodzenie”. Skierowany do najmłodszych dodatek, który uczy, bawi, rozwija i ułatwia wprowadzenie dziecka w świat tajemnicy Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Prof. Grabowska: "Sekularyzacja w Europie. Teoria i rzeczywistość" - wykład na Angelicum

2022-12-01 07:25

[ TEMATY ]

sekularyzm

O procesach sekularyzacyjnych w Polsce oraz o tym, że sekularyzacja nie jest procesem przebiegającym według ściśle określonego schematu mówiła prof. Mirosława Grabowska, socjolog i dyrektor Centrum Badania Opinii Publicznej (CBOS). Prelekcja zatytułowana „Sekularyzacja w Europie: teoria i rzeczywistość” wygłoszona została w ramach cyklu wykładów Janopawłowych organizowanych przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II na uniwersytecie Angelicum w Rzymie.

Prof. Grabowska na początku wykładu mówiła o teorii sekularyzacji, formułowanej przede wszystkim w latach 60 i 70 ub. wieku i wiążącej procesy modernizacyjne społeczeństw , rozwój ekonomiczny, wzrost dobrobytu i bezpieczeństwa socjalnego - z sekularyzacją. W myśl tej teorii zasadniczo modernizacja wiąże się z sekularyzacją, choć w różnych krajach proces ten może się rozpoczynać w różnym momencie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję