Reklama

Rodzina Rodła to my!

Czy Pięć Prawd Polaków spod Znaku Rodła jest nadal aktualne? Dlaczego istnieje potrzeba zorganizowania Instytutu Rodła we Wrocławiu? O tych ważnych kwestiach z Tadeuszem Szczyrbakiem rozmawia Grzegorz Kryszczuk.

Niedziela Ogólnopolska 27/2021, str. 29

Archiwum T. Szyrbaka

Tadeusz Szczyrbak prezes Rodziny Rodła – Wrocław

Tadeusz Szczyrbak
prezes Rodziny Rodła – Wrocław

Grzegorz Kryszczuk: Przypomnijmy naszym czytelnikom: jak brzmi Pięć Prawd Polaków spod Znaku Rodła.

Tadeusz Szczyrbak: Jesteśmy Polakami. Wiara ojców naszych jest wiarą naszych dzieci. Polak Polakowi bratem. Co dzień Polak narodowi służy. Polska Matką naszą, nie wolno mówić o Matce źle. Prawdy te zostały uchwalone na kongresie berlińskim 6 marca 1938 r. To wielkie dziedzictwo i skarbiec ideowy Polaków, którzy dali świadectwo wiary oraz mowy naszych przodków w trudnych czasach funkcjonowania Związku Polaków w Niemczech. Istniał on w latach 1922-39.

Czy prawdy te są nadal aktualne?

Oczywiście. Mają uniwersalne przesłanie i zachowują aktualność w każdym czasie. Są wyrazem wiary, przywiązania do Pana Boga i Kościoła, przejawem zdrowego patriotyzmu oraz miłości do Ojczyzny. Powinny być często przypominane zarówno młodemu, jak i starszemu pokoleniu. Prawdy Polaków spod Znaku Rodła wyrastają z niezmiennych i ponadczasowych prawd Ewangelii naszego Pana Jezusa Chrystusa, dlatego godne są wsparcia ze strony wszystkich ludzi dobrej woli. Są one wciąż aktualnym i uniwersalnym, religijnym i patriotycznym programem na budowanie lepszego jutra naszej Matki Ojczyzny – Polski.

W 2018 r. obchodziliście okrągły jubileusz...

3 lata temu przeżywaliśmy 80. rocznicę pierwszego Kongresu Polaków w Niemczech. Senat RP okolicznościową uchwałą ustanowił Rok Prawd Polaków właśnie na 2018 r. Stowarzyszenie Oświaty i Wychowania we Wrocławiu wraz z Rodziną Rodła – Wrocław pokazało wtedy w przestrzeni publicznej wspólnotowy, solidarny i ekumeniczny patriotyzm spod Znaku Rodła, który już od 18 lat nieprzerwanie promieniuje ze stolicy Dolnego Śląska. Warto kontynuować to dzieło również w formule Instytutu Rodła we Wrocławiu.

Czy to będzie nowa instytucja? W jakich obszarach rozpocznie działalność?

Jest to zupełnie nowy pomysł, który wcielamy w życie. Placówka taka, dedykowana z jednej strony tematyce Związku Polaków w Niemczech okresu międzywojennego XX wieku, a z drugiej – odniesieniom do współczesności, będzie potrzebną lekcją codziennej historii, edukacji i właściwie rozumianego patriotyzmu. Dzięki zainteresowaniu i wsparciu innych myśl spod Znaku Rodła trafi do ogólnopolskiego kręgu odbiorców w placówkach oświatowych oraz do wielu instytucji, organizacji i środowisk.

Reklama

Czyli będzie to lekcja historii na odpowiednim poziomie...

Zapewniam, że zaprezentujemy wysoki poziom wiedzy i ciekawy przekaz tematyki spod Znaku Rodła. Dla Polaków i Polonii XXI wieku będzie to obszar odkrywania wiedzy historycznej i chlubnie zapisanych kart polskiej mniejszości narodowej – spraw mało znanych w powszechnym odbiorze.

Jeżeli edukacja, to znaczy, że położycie nacisk na kształcenie młodzieży?

Instytut Rodła we Wrocławiu z powodzeniem będzie realizował zadania historyczno-edukacyjne i krzewił nowoczesny patriotyzm spod Znaku Rodła, adresowany do młodego pokolenia Polaków ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży szkolnej. Co warte podkreślenia, wzorując się na tradycji i dziełach Polaków spod Znaku Rodła, Instytut Rodła we Wrocławiu stanie się trwałym ukoronowaniem wieloletniej społecznej działalności. Zamiast tradycyjnego pomnika pojawi się oferta żywej i ciekawej historii oraz edukacji...

...eksponującej pewne bogactwo historyczne...

Naszym obowiązkiem jest ten piękny skarbiec wydobyć na powierzchnię polskiej codzienności – powyborczej, niełatwej i skomplikowanej. W długofalowej perspektywie Prawdy Polaków spod Znaku Rodła będą spoiwem dla narodu polskiego. Ten mały dekalog polskości był, jest i będzie obecny wśród Polaków. Więcej o naszych planach można przeczytać na stronie internetowej www.rodzinarodla.pl .

2021-06-29 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Koncert z okazji szczytu OBWE

2022-12-02 15:13

[ TEMATY ]

Łódź

archidiecezja łódzka

Szczyt OBWG

Marek Kamiński

W Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina odbył się specjalny koncert z okazji konferencji Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Do Łodzi na szczyt przyjechało dwustu delegatów z ponad pięćdziesięciu krajów świata. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję