Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

400-lecie Jaworzynki

Przed czterema wiekami wpisano pierwszych osadników z tej miejscowości do Urbarza Cieszyńskiego.

Niedziela bielsko-żywiecka 27/2021, str. VI

[ TEMATY ]

rocznica

Jacek Kohut

Uczestnicy świętowania na Trójstyku

Uczestnicy świętowania na Trójstyku

Z tej okazji 19 czerwca na Trójstyku – w miejscu, gdzie stykają się ze sobą granice Polski, Czech i Słowacji – celebrowano Eucharystię. Uczestniczyli w niej mieszkańcy sołectwa oraz Trójwsi, delegacje wraz z przedstawicielami władz lokalnych i parlamentarnych.

– Świętowanie rozpoczynamy od Pana Boga, aby Jemu złożyć podziękowania za wszelkie łaski, które my otrzymujemy dzisiaj, ale i które otrzymywały poprzednie pokolenia, tworzące tę piękną rzeczywistość Jaworzynki – powiedział proboszcz parafii Matki Bożej Frydeckiej w Jaworzynce Trzycatku ks. Marek Modzelewski. Przywołał też historię kultu na tych terenach: – Tu stała pierwsza malutka murowana kaplica, której pątnicy, górale z Frydka, przynieśli figurę Matki Bożej Pani Frydeckiej, naszej Gaździny, której replikę mamy przy ołtarzu. Do dziś z pierwszego miejsca kultu zachowała się tutaj figura Chrystusa Frasobliwego. Tutaj też była pierwsza szkoła w Jaworzynce – mówił, zaznaczając, że kolejnym charakterystycznym elementem Jaworzynki jest Trójstyk – granica, która łączy.

Posadzono pamiątkowy jawor 400-lecia. Obchody zorganizowali: gmina Istebna, sołectwo Jaworzynka, Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej i parafia Matki Bożej Frydeckiej w Jaworzynce Trzycatku. Odbyły się one w ramach Roku Górali w Województwie Śląskim.

2021-06-29 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

1 sierpnia – plan uroczystości rocznicowych

[ TEMATY ]

Częstochowa

rocznica

Powstanie Warszawskie

Bożena Sztajner/Niedziela

W niedzielę 1 sierpnia odbędą się w Częstochowie uroczystości upamiętniające 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Obchody rozpocznie Msza św. w kościele rektorackim Najświętszego Imienia Maryi pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerują w al. Sienkiewicza, pod Pomnik Nieznanego Żołnierza.

CZYTAJ DALEJ

MS: Sąd nakazał TVN24 sprostowanie nieprawdziwych informacji o Funduszu Sprawiedliwości

2022-11-30 17:24

[ TEMATY ]

TVN

Ministerstwo Sprawiedliwości

Zbigniew Ziobro

Archiwum Ministerstwa Sprawiedliwości

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje: Prawomocny wyrok sądu zobowiązał redaktora naczelnego TVN24 do opublikowania sprostowania nieprawdziwych informacji. Kłamstwa dotyczące sposobu dysponowania środkami z Funduszu Sprawiedliwości mają zostać sprostowane w audycji "Czarno na białym".

W wyroku z 28 listopada br. Sąd Apelacyjny w Warszawie nakazał redaktorowi naczelnemu TVN24 zamieszczenie sprostowania do materiału pt. "Promocja za miliony", wyemitowanego 22 lutego 2021 r. w audycji "Czarno na białym" TVN24. Sprostowanie ma zostać wyemitowane na antenie TVN24 w trakcie najbliższej emisji tej audycji.

CZYTAJ DALEJ

W hospicjum walczymy o godność i dobrostan pacjenta

2022-11-30 15:59

[ TEMATY ]

hospicjum

Materiał prasowy

Jest taka znana piosenka Wojciecha Młynarskiego z refrenem „Nie ma jak u mamy”. Prowadzimy hospicjum domowe dla dzieci, bo głęboko wierzymy, że te słowa są prawdziwe. Nieuleczalnie chore dziecko powinno być w domu, z bliskimi i nie powinno cierpieć. A my jesteśmy od tego, by mu to umożliwić.

Niedziela: Warszawskie Hospicjum dla Dzieci powstało blisko trzydzieści lat temu. Kiedy je państwo zakładali, w Polsce nie było w ogóle takich placówek. Skąd się wziął pomysł na stworzenie hospicjum dla dzieci w formule hospicjum domowego?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję