Reklama

Niedziela Lubelska

Dar wiary

Przez pokolenia mieszkańcy Świerszczowa przekazywali sobie wiarę i miłość do Boga.

Niedziela lubelska 27/2021, str. V

[ TEMATY ]

sakramengt bierzmowania

Grzegorz Jacek Pelica

Pamiątką bierzmowania są poświęcone krzyże

Pamiątką bierzmowania są poświęcone krzyże

Rzymskokatolicka parafia św. Bazylego została erygowana 3 października 1921 r. w dekanacie siedliskim (ówczesna diecezja podlaska). Uczczeniem setnej rocznicy były uroczystości odpustowe i sakrament bierzmowania, którego 20 czerwca udzielił młodzieży abp Stanisław Budzik.

Czas radości

Uroczystość zgromadziła parafian i gości, wśród których znaleźli się m.in. przedstawiciele władz samorządowych oraz dawni proboszczowie w Świerszczowie: ks. Adam Brzyski i ks. Marek Jaworski. Z okazji jubileuszu została przygotowana wystawa i folder na 100-lecie parafii. – Przez wiele pokoleń mieszkańcy przekazywali sobie to, co najcenniejsze nosili w swoich sercach: wiarę i miłość do Boga. W tej świątyni, jak pokazuje historia, od stu lat gromadzili się wokół Chrystusa Eucharystycznego; tutaj z serca jednym głosem wołali do Boga, tęskniąc za pełnym zjednoczeniem z Nim w Królestwie Niebieskim – powiedział we wprowadzeniu do liturgii proboszcz ks. Sławomir Górny. Z prośbą o bierzmowanie zwrócili się rodzice kandydatów, podkreślając jak cenna jest dla człowieka wiara i jak ważne jest jej podtrzymywanie w rodzinie.

W łodzi życia

W homilii abp Stanisław Budzik nawiązał do perykopy ewangelicznej, ukazującej Boską moc objawioną przez Jezusa Chrystusa na jeziorze Genezaret, gdy zapanował nad żywiołami, także tymi, jakie budzą się w sercach apostołów. – Nauczycielu, czy Cię to nie obchodzi, że giniemy? Te słowa towarzyszą ludzkości przez stulecia, wypowiadane w chwilach zwątpienia i załamania. Właśnie w sytuacjach skrajnie trudnych ujawnia się prawda o człowieku: Ojcze, czy Cię to nie wzrusza, że jest mi tak ciężko, że moje życie jest nie do zniesienia? Uczniowie, pochłonięci walką z żywiołem, zapomnieli, że Jezus jest z nimi w łodzi – powiedział pasterz, przypominając, że Jezus jest z nami w łodzi życia i może wyprowadzić nas z największego nieszczęścia. Za papieżem Franciszkiem, modlącym się przed rokiem na pustym Placu św. Piotra, metropolita przypomniał o konieczności zaproszenia Jezusa do łodzi życia, aby mógł pokonać lęki, zapobiec katastrofie i wnieść pokój ducha.

Jak promień słońca

W słowie skierowanym do młodych ksiądz arcybiskup przywołał cechy duchowości św. Bazylego oraz drogę do świętości jego rodziny. Podkreślił rangę wielkiego ojca Kościoła w dziejach i misji Kościoła Wschodu i Zachodu. Jak przypomniał, patron Świerszczowa otrzymał wszechstronne wykształcenie i napisał Regułę, która odegrała wielką rolę w historii życia zakonnego. Powołany na metropolitę Cezarei Kapadockiej wyróżniał się jako sprawny administrator i gorliwy duszpasterz, który rozwinął szeroką działalność dobroczynną. Słowem i pismem bronił prawd wiary chrześcijańskiej. W Księdze o Duchu Świętym napisał, że jest On jak promień słońca, który udziela każdemu swego blasku. Arcybiskup Budzik życzył młodym, by nie zadowalali się troską o swoje życie duchowe, ale przez słowa i przykład wypełniania swoich obowiązków przyprowadzili jak najwięcej ludzi do Chrystusa i Kościoła.

Więcej na www.lublin.niedziela.pl

2021-06-29 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przygotowanie do bierzmowania

Niedziela przemyska 19/2021, str. II

[ TEMATY ]

rekolekcje

sakramengt bierzmowania

Archiwum

Rekolekcje odbyły się w trybie on-line

Rekolekcje odbyły się w trybie on-line

Odbyły się dwie ostatnie w tym roku szkolnym edycje on-line rekolekcji przygotowujących do bierzmowania Wake Up.

Rekolekcje przeprowadzili ks. Mateusz Rutkowski oraz ks. Michał Bester wraz z pomocą animatorów. Jak zwykle rekolekcje te cieszyły się dużym zainteresowaniem i wzięło w nich udział blisko 300 młodych z takich parafii, jak: Przeworsk, Kobylany, Bełchatów, Tarnawiec, Jarosław i wielu innych. Konferencje kapłanów dotyczące sześciu filarów życia duchowego oraz spotkania w grupach z animatorem po raz kolejny świetnie sprawdziły się jako forma zastępcza stacjonarnych rekolekcji przygotowujących kandydatów do bierzmowania.

CZYTAJ DALEJ

80 lat temu papież Pius XII poświęcił Rosję i świat Niepokalanemu Sercu Maryi

2022-12-08 07:44

[ TEMATY ]

Fatima

Rosja

Pius XII

Karol Porwich/Niedziela

Dzisiaj, w uroczystość 8 grudnia przypada 80. rocznica aktu dokonanego przez Piusa XII, w którym Kościół świadomie wypełnił prośbę Matki Bożej. Czyn papieża jest dla nas gwarancją, że przesłanie z Fatimy zostało skierowane przez samego Boga. Prośba Maryi jest skierowana także do każdego z nas – powiedział Family News Service dyrektor Sekretariatu Fatimskiego w sanktuarium na Krzeptówkach ks. dr Krzysztof Czapla SAC, znawca przesłania z Fatimy, w 80. rocznicę uroczystego aktu poświęcenia Rosji i świata Niepokalanemu Sercu Maryi.

Maryja w 1917 r. zapowiedziała, że przyjdzie, aby prosić o poświęcenie Rosji. W 1929 r. wyjaśniła, że to papież w jedności z biskupami całego świata żeby uratować Rosję, ma ją poświęcić Niepokalanemu Sercu Maryi.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda: chcemy mieć granicę z wolną i niepodległą Białorusią (opis)

2022-12-08 20:27

[ TEMATY ]

Białoruś

Swietłana Cichanouska

Prezydent Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

Prezydent RP Andrzej Duda i liderka białoruskiej opozycji demokratycznej Swiatłana Cichanouska.

Prezydent RP Andrzej Duda i liderka białoruskiej opozycji demokratycznej Swiatłana Cichanouska.

Chcemy mieć granicę z wolną, suwerenną i niepodległą Białorusią, której społeczeństwo samo o sobie decyduje - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. "Prawdą jest, że prawdziwą przyjaźń poznaje się w trudnych czasach; Polska to pokazała" - podkreśliła białoruska opozycjonistka Swiatłana Cichanouska.

W czwartek w Belwederze prezydent Andrzej Duda spotkał się ze Swiatłaną Cichanouską i innymi liderami demokratycznej Białorusi. Podczas swojego wystąpienia podziękował wszystkim za przybycie i podkreślił, że Polacy i Białorusini są "z jednego pnia kulturowego" i pomimo że jesteśmy różnymi narodami, to łączy nas tradycja, kultura i historia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję