Reklama

Jasna Góra

79. Ogólnopolska Pielgrzymka Akademicka

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Bożena Sztajner/Niedziela

Po raz 79. na Jasną Górę przybywa w dniach 24-26 kwietnia Ogólnopolska Pielgrzymka Akademicka. Ponad 3 tys. studentów, absolwentów, nauczycieli i duszpasterzy rozważa hasło: „Boża reanimacja”.

„My jesteśmy wykonawcami testamentu naszych poprzedników, studentów, którzy w 1936 r. przybyli tutaj na pierwszą pielgrzymkę do tronu Pani Jasnogórskiej i było ich wtedy 40 tys. 79 lat temu, to jest niesamowita ilość ludzi, trzeba pomyśleć sobie, jakie były wtedy środki lokomocji przez Polskę, a była to, jak mówią kroniki, połowa studentów studiujących w Polsce. To oni wtedy napisali Rotę Ślubowania i uroczyście przed Obrazem Pani Jasnogórskiej wypowiedzieli te słowa, że co roku będą przybywać do Niej - podkreśla ks. Jacek Siekierski, rektor Kościoła Akademickiego św. Anny w Warszawie, organizator pielgrzymki – My dzisiaj jesteśmy 79. raz u tronu Pani Jasnogórskiej, u naszej Matki. Przychodzimy na tę pielgrzymkę nie tylko po to, aby pobyć ze sobą, ale przede wszystkim po to, aby dać świadectwo, wzmocnić naszą wiarę, przychodzimy z naszymi wszystkimi prośbami. Ta pielgrzymka jest pod hasłem ‘Boża reanimacja’ potrzebujemy nieustannie Bożej reanimacji, potrzebujemy tego zastrzyku, który daje antidotum zdrowia duchowego dla każdego z nas. Kościół można powiedzieć jest szpitalem, a w tym szpitalu jest jeden z najlepszym Lekarzy, który leczy – Jezus Chrystus. I my dzisiaj w tej 79. pielgrzymce jesteśmy po to, aby nas Jezus Chrystus zreanimował swoją miłością, by nasze serca uleczył tą miłością Bożą”.

„Przyciąga tutaj miejsce, Jasna Góra, Matka Najświętsza, ale jest to też okazja do spotkania się ze studentami, żeby doświadczyć atmosfery, bycia z młodzieżą, bycia razem, i w tym wszystkim szukać Pana Boga przez słowo, które tutaj słyszymy, przez Eucharystię, przez wszystkie wydarzenia, które dokonują się w programie Pielgrzymki Akademickiej - podkreśla ks. Antoni Michno.

Reklama

– We wspólnocie jest siła, im więcej nas jest, im bardziej dostrzegamy świadectwo innych, konfrontujemy się z innymi, tym bardziej umacniamy naszą relację z Panem Bogiem i przede wszystkim z innymi”.

„Z jednej strony jest to spędzenie czasu ze studentami, z rówieśnikami, ale z drugiej strony coś dla ducha. Myślę, że my młodzi ludzie potrzebujemy czegoś więcej niż to, co życie na co dzień nam serwuje, polecam każdemu młodemu człowiekowi, ale nie tylko, bo są z nami i kapłani i profesorzy - opowiada Magda Papuga, studentka z Duszpasterstwa Akademickiego ‘Tratwa’ w Tarnowie – My młodzi ludzie wierzący na co dzień spotykamy się z ludźmi, którzy negują wszystko to, co my mówimy, i czasami może nam się wydawać, że wszystko jest bez sensu, ale przyjeżdżając w takie miejsca, z ludźmi, z rówieśnikami, którzy myślą podobnie i szukają takich samych wartości, to jest bardzo ważne i budujące”.

„Spotykamy tutaj ludzi z całej Polski, studentów, wykładowców akademickich, poznajemy się, różne kierunki się mieszają, rozmawiamy na różne tematy, razem się modlimy, to jest pielgrzymka dla wszystkich do domu, dla mnie szczególnie, bo stąd pochodzę, ale każdy, kto tutaj przyjeżdża do Częstochowy czuje, że przyjeżdża do swojego domu, do domu Matki - opowiada Karol Kucharski, student IV roku prawa Uniwersytetu Warszawskiego, pochodzący z Częstochowy – Ważne jest to i z tej strony duchowej i rekreacyjnej, ponieważ konferencje i nabożeństwa, które są przygotowane, są na bardzo wysokim poziomie. Mieliśmy konferencję z ks. Piotrem Pawlukiewiczem, teraz jest s. Małgorzata Chmielewska dla kobiet, ‘O duchowości kobiet’, jest wykład dla mężczyzn osobny ‘O duchowości mężczyzn’, potem się spotykamy w Katedrze, tam jest nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. To wszystko, co tutaj się dzieje jest ważne dla wszystkich studentów”.

Pielgrzymka rozpoczęła się w piątek o godz. 20.30 nabożeństwem Maryjnym w Kaplicy Matki Bożej. Następnie młodzież uczestniczyła w Apelu Jasnogórskim, podczas którego rozważania wygłosił ks. Jacek Siekierski, rektor parafii św. Anny w Warszawie. O godz. 21.30 odprawiona została Akademicka Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich.

Reklama

W sobotę przed południem w bazylice jasnogórskiej, w Sali o. Kordeckiego oraz w Kaplicy św. Józefa odbyły się konferencje. Do ich wygłoszenia zaproszono szczególnych gości. Konferencję wprowadzającą wygłosił ks. Piotr Pawlukiewicz w bazylice.

Wykład 'Dla kobiet' wygłosiła s. Małgorzata Chmielewska: 'O duchowości kobiet', a wykład dla mężczyzn ks. prof. dr hab. Adam Rybicki: 'O duchowości mężczyzn'.

W sobotę, o godz. 17 młodzież akademicka rozpocznie przemarsz z Archikatedry Częstochowskiej Alejami Najświętszej Maryi Panny do jasnogórskiego sanktuarium. Po dotarciu do celu, pielgrzymi zgromadzą się w bazylice, gdzie o godz. 18.30 uczestniczyć będą we Mszy św. Eucharystii przewodniczyć będzie bp Marek Solarczyk, bp pomoc. diec. warszawsko-praskiej.

W dalszej kolejności młodzież akademicka uczestniczyć będzie w całonocnym czuwaniu modlitewnym, które rozpocznie się Apelem Jasnogórskim. Rozważanie apelowe poprowadzi bp Marek Jędraszewski, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Akademickiego.

Pielgrzymka zakończy się Mszą św. odprawioną w niedzielę o godz. 9 w bazylice jasnogórskiej, której przewodniczył będzie bp Marek Jędraszewski.

ZOBACZ GALERIĘ FOTO
2015-04-25 19:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sarnaki pielgrzymowali do św. Józefa

Niedziela podlaska 14/2017, str. 6

[ TEMATY ]

pielgrzymka

św. Józef

Archiwum pielgrzymów

Piesza Nowenna to czas błogosławiony, gdyż poprzez swój udział mogliśmy głosić innym Chrystusa, nie tylko słowem, ale i konkretną postawą – mówili jej uczestnicy

Piesza Nowenna to czas błogosławiony, gdyż poprzez swój udział mogliśmy głosić innym Chrystusa, nie tylko słowem, ale i konkretną postawą – mówili jej uczestnicy

Tradycją naszej sarnackiej parafii jest piesza Nowenna ku czci św. Józefa. Także w tym roku, od 10 do 18 marca br., grupa parafian pielgrzymowała z kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika do kaplicy w Lipnie pw. św. Józefa.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Być solą, czyli co zrobić by nasze życie miało smak?

2023-02-03 14:50

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważania

s. Amata CSFN

W języku hebrajskim adama – znaczy „gleba, ziemia”. Jesteśmy synami Adama – synami ziemi stworzonymi przez Boga. My mamy być solą tej ziemi. Ziemia potrzebuje świadków, którzy będą przemieniać świat. Jezus z ufnością powierza nam życiowe zadanie – być solą ziemi i światłem świata. W takim duchu Ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, proponuje odczytać Ewangelię na niedzielę 5 lutego.

Jeśli sól utraci swój smak

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: kapłaństwo ks. Stanisława Pamuły było kapłaństwem wewnętrznie scalonym

2023-02-05 22:35

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

WMSD

msza żałobna

ks. Stanisław Pamuła

Maciej Orman/Niedziela

– Do końca życia był duszpasterzem i nauczycielem odpowiedzialnych dróg wiary – powiedział abp Wacław Depo o śp. ks. dr. hab. Stanisławie Pamule, wieloletnim wicerektorze i profesorze częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. W kościele Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie metropolita częstochowski przewodniczył 5 lutego Mszy św. żałobnej w jego intencji.

Eucharystię koncelebrowało wielu kapłanów archidiecezji częstochowskiej. W liturgii uczestniczyła również najbliższa rodzina zmarłego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję