Reklama

Aspekty

Parafia wczoraj, dziś i jutro

Czterdzieści lat istnienia parafii – z jednej strony historia, którą trzeba pielęgnować, z drugiej przyszłość, o którą trzeba zadbać. I oczywiście codzienność ze wszystkimi jej wyzwaniami.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 27/2021, str. VI

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Maciej Krawcewicz

Do jubileuszu przygotowywaliśmy się podczas misji świętych – mówi proboszcz ks. Józef Popiel

Do jubileuszu przygotowywaliśmy się podczas misji świętych – mówi proboszcz ks. Józef Popiel

Parafia św. Barbary w Łęknicy erygowana została 29 czerwca 1981 r. Wcześniej, po II wojnie światowej, na tym terenie duszpasterzowali proboszczowie z Tuplic i Niwicy, a w 1957 r. miejscowości te weszły w skład parafii w Żarkach Wielkich. Obecnie do parafii św. Barbary oprócz Łęknicy należą Bronowice, Nowe Czaple i Przewoźniki. W Nowych Czaplach stoi kościół filialny Matki Bożej Bolesnej.

Wczoraj

W kościele parafialnym uwagę przykuwa piękny zabytek. – W ołtarzu głównym umieszczony jest tryptyk pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie, pochodzący z ok. 1530 r. – wyjaśnia proboszcz ks. Józef Popiel. – Został tu przeniesiony z pobliskiego kościoła w Żarkach Wielkich.

Centralną częścią tryptyku jest płaskorzeźba przedstawiająca scenę Zwiastowania, w ramie ozdobionej guzami, kręconymi kolumienkami i ażurowym ornamentem. Na prawym i lewym skrzydle tryptyku są namalowane postaci świętych. Na awersach widnieją: Madonna z Dzieciątkiem, św. Piotr i św. Wawrzyniec (z prawej strony), oraz św. Jan Ewangelista, św. Paweł i św. Sebastian. Na rewersach natomiast znajdują się: św. Barbara i św. Katarzyna oraz św. Krzysztof (strona prawa), a także św. Dorota i św. Małgorzata oraz św. Jerzy (lewa strona). Z całej pierwotnej nastawy ołtarza nie zachowała się predella z malowaną sceną Pokłonu Trzech Króli oraz ażurowe zwieńczenie, które mieściło rzeźbioną Grupę Ukrzyżowania, z rzeźbami Matki Bożej, św. Jana, św. Marii Magdaleny i św. Longinusa.

Dziś

Parafia to ludzie. – Jest u nas Żywy Różaniec, Akcja Katolicka, Wspólnota Krwi Chrystusa, Rycerstwo św. Michała Archanioła, ministranci – wymienia proboszcz. – Tak jak wszędzie: jest grono ludzi będących blisko Kościoła, którzy się angażują i są otwarci na to, co się dzieje w parafii. Można liczyć na ich pomoc. W tej chwili w tej grupie w większości są ludzie dojrzali. Młodych nie ma wielu, ale jest to spowodowane również tym, że parafia położona jest przy granicy. Większość młodych parafian pracuje po niemieckiej stronie. Na miejscu brakuje zakładów pracy, więc młodzi jeżdżą nawet sto kilometrów w głąb Niemiec. Trudno oczekiwać ich zaangażowania w parafię, skoro ich praktycznie nie ma w domu – mówi ks. Józef.

Reklama

Do obchodów jubileuszu parafia przygotowywała się podczas tygodniowych misji świętych, prowadzonych przez o. Norberta Oczkowskiego, dominikanina. Materialną pamiątką tego czasu jest postawienie nowych krzyży misyjnych przy kościołach. Jakie będą owoce duchowe – czas pokaże.

Jutro

A jakie wyzwania stoją przed parafią? – Trzeba wiedzieć, że mimo lat nasz kościół tak naprawdę nie jest jeszcze ukończony. Były już prowadzone rozmowy z kilkoma architektami, jednak z niektórych wizji, projektów musimy rezygnować z powodów finansowych. Wiadomo, że najchętniej od razu wyremontowałoby się pół kościoła, ale w naszych warunkach to nierealne – mówi proboszcz. – Po tylu latach trzeba już też myśleć o wymianie elementów, które się zużyły. Potrzebna jest po prostu modernizacja, bo materiały, które były stosowane przy budowie kościoła, już się zestarzały. To z jednej strony witraże albo drzwi, a z drugiej elektryka, izolacja, plac przy kościele, który się zapada. Myślę, że najbliższe lata to będzie właśnie skupienie się na modernizacji.

2021-06-29 13:49

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Upamiętnili siedem wieków historii

Świętując odpust, wierni z parafii św. Anny w Grodziszczu w dekanacie Świdnica Zachód upamiętnili 27 kapłanów, którzy przez ponad 700 lat posługiwali miejscowej ludności.

Odsłonięcia pamiątkowej tablicy z wykazem duchownych począwszy od 1315 r. dokonał proboszcz, ks. Mateusz Pawlica, pomysłodawca i inicjator przedsięwzięcia, który podkreślił ciągłość istnienia parafii od XIII wieku. Na zaproszenie proboszcza, głównym celebransem odpustowej liturgii, był redemptorysta z Barda, o. Mirosław Grakowicz, kustosz bazyliki Nawiedzenia NMP, on też wygłosił homilię. Przy ołtarzu stanęli także ks. Mateusz Grzegorczyk i ks. Łukasz Kowalczuk.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Premier Morawiecki: ta wojna może mieć tylko jeden wynik – albo Ukraina wygra, albo przegra cała Europa

2022-11-26 13:17

[ TEMATY ]

premier

Mateusz Morawiecki

wojna na Ukrainie

PAP/Viacheslav Ratynskyi

W wojnie wywołanej przez Rosję może być tylko jeden wynik: albo Ukraina wygra, albo przegra cała Europa – oświadczył premier Mateusz Morawiecki, który w sobotę spotkał się w Kijowie z premierami Ukrainy i Litwy w ramach Trójkąta Lubelskiego.

W Kijowie odbyło się w sobotę spotkanie Trójkąta Lubelskiego z udziałem szefów rządów Polski, a także Ukrainy Denysa Szmyhala i Litwy Ingridy Simonyte, podczas którego premierzy podpisali deklarację o współpracy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję