Reklama

Niedziela Częstochowska

Karmelowe wakacje

Ucieszyć się Bogiem i przyrodą, odpocząć, nabrać sił, spotkać się z innymi i dać im siebie – po to są podarowane przez Boga wakacje.

Niedziela częstochowska 28/2021, str. I

[ TEMATY ]

wakacje

karmelitanki

Truskolasy

Archiwum Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Truskolasach

Doskonale rozumieją to Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus z Truskolas, które same odpoczywają, m.in. w polskich Tatrach, ale pomagają również innym dobrze przeżyć ten czas. – Pomagamy np. w prowadzeniu rekolekcji oazowych dla dzieci i młodzieży. Naszą parafię i wspólnotę odwiedzają też grupy pielgrzymkowe, które udają się na Jasną Górę. Niektórzy zatrzymują się po to, by zobaczyć piękny zabytkowy kościół, a niektórzy przychodzą też do naszego ogrodu – mówi s. Makaria od Przenajdroższej Krwi Chrystusa.

Jest zabawa

Przy parafii św. Mikołaja w Truskolasach działa Oaza Dzieci Bożych, więc szczególnie początek wakacji jest okazją do wielkiego świętowania w zakonnym ogrodzie. – Dzieci przychodzą z całymi rodzinami, więc my też się cieszymy, że możemy poznać ich bliskich. To też taki wstęp do zacieśniania więzi w czasie wakacji – podkreśla s. Jona od Jezusa i Maryi. Karmelitanki prowadzą wiele zabaw razem z księdzem wikariuszem. – Mamy świetnych operatorów aparatu, więc wszystko jest również pięknie uwiecznione – dodaje.

Podczas wspólnego świętowania można zjeść coś dobrego, pobawić się w pociąg czy pograć w piłkę. – Dzieci grają w siatkówkę i piłkę nożną. Poza tym wciągają nas do tańca, a my chętnie dajemy się wciągnąć – uśmiecha się s. Makaria.

Bogactwo wspólnoty

Reklama

Wspólnotę oazową w Truskolasach tworzy ponad trzydzieścioro dzieci i młodzieży z Oazy Dzieci Bożych i Oazy Nowej Drogi. Raz w tygodniu, w ciągu roku szkolnego, młodzi uczestniczą w spotkaniach formacyjnych. Podczas nich jest czas na modlitwę, rozważanie słowa Bożego, poznawanie katechizmu i nauki Kościoła, a także na zabawę i obowiązkowo na kisielek. Kilka razy do roku oazowicze wraz ze swoimi bliskimi spotykają się w ogrodzie sióstr przy ognisku, pysznościach przygotowanych przez mamy dzieci i dobrej zabawie. Oaza organizuje również kiermasze: bożonarodzeniowy i wielkanocny oraz uczestniczy w rekolekcjach wakacyjnych.

Zderzenie ze sobą

Podczas wakacji siostry z Truskolas odprawiają też indywidualne rekolekcje i zachęcają do tego osoby świeckie. – To dobry czas, by zderzyć się z rzeczywistością, którą jestem, dać sobie szansę na usłyszenie swoich pragnień i tego, czego chce ode mnie Bóg – podkreśla s. Nuncja od Matki Bożej Różańcowej. – Jeżeli ktoś nie daje sobie chwili na odpoczynek, praca staje się coraz bardziej uciążliwa – zauważa.

Materiał wideo jest dostępny na: www.tv.niedziela.pl

2021-07-07 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ze św. Józefem po skarby nieba i ziemi

Niedziela legnicka 35/2021, str. V

[ TEMATY ]

wakacje

Archiwum parafii

Spotkanie z historią w Forcie Gerharda

Spotkanie z historią w Forcie Gerharda

To hasło przewodnie parafialnych kolonii letnich, które odbyły się w dniach 4-11 sierpnia w Międzywodziu.

Przebywała na nich grupa dzieci i młodzieży z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Świeradowie Zdroju i św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Olszynie.

CZYTAJ DALEJ

Watykan na konferencji OBWE w Warszawie: przemoc wobec kobiet i dziewcząt plagą społeczeństw

2022-10-03 15:49

[ TEMATY ]

kobieta

przemoc

adobe.stock.pl

Przemoc wobec kobiet i dziewcząt nadal pozostaje plagą naszych społeczeństw. Bez względu na to, czy chodzi o przemoc fizyczną, seksualną czy psychiczną, jest to zjawisko powszechne i nie wolno go ignorować – powiedział przedstawiciel Watykanu na forum międzynarodowej konferencji zorganizowanej w Warszawie przez OBWE. Ks. Janusz Urbańczyk podkreślił, że do zwiększenia poziomu przemocy prowadzą również konflikty, czego jesteśmy świadkami na Ukrainie.

Watykański dyplomata zaznaczył, że do przemocy względem kobiet dochodzi jednak najczęściej w zwyczajnych okolicznościach życia. Może ona przybierać na przykład formę nadużyć w miejscu pracy, molestowania seksualnego, pornografii, prostytucji, przymusowej sterylizacji, nakłaniania do aborcji czy aborcji selektywnej. Cytując papieża Franciszka, ks. Urbańczyk zauważył, że sposób, w jaki traktujemy ciało kobiety stanowi sprawdzian naszego człowieczeństwa.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Zabrze: W sortowni odpadów znaleziono zwłoki noworodka

2022-10-04 14:22

Adobe.Stock

Zwłoki noworodka odnaleziono w sortowni przy miejskim składowisku odpadów w Zabrzu. Ciało zauważył jeden z pracowników. Policja i prokuratura starają się ustalić skąd zwłoki dziecka zostały przywiezione. Wkrótce powinna zostać przeprowadzona sekcja zwłok.

Mł. asp. Sebastian Bijok z zabrzańskiej policji powiedział PAP, że ciało znaleziono w minioną sobotę. Policja ani prokuratura wcześniej nie informowały o tej sprawie. "Tego dnia po 9 otrzymaliśmy informację o znalezieniu zwłok noworodka w sortowni odpadów przy ul. Cmentarnej. Ciało zauważył jeden z pracowników podczas sortowania odpadów, które są tam regularnie przywożone" - powiedział rzecznik.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję