Reklama

Aspekty

Kazania (nie) tylko dla dzieci

Głoszenie słowa Bożego dla dzieci jest dla mnie pasją – mówi ks. Michał Gławdel.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 28/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Słowo Boże

FB

Kapłan w swoich kazaniach dla dzieci stosuje metody harcerskie

Kapłan w swoich kazaniach dla dzieci stosuje metody harcerskie

Na co dzień posługuje jako wikariusz w parafii Trójcy Świętej w Gorzowie. Jest także kapelanem w Związku Harcerstwa Polskiego. W czasie pandemii zaczął nagrywać i publikować na YouTubie kazania zatytułowane Dwunasta dla dzieci. Seria nazwę wzięła od faktu, iż w większości parafii w Polsce Msze św. dla dzieci są właśnie sprawowane około tej godziny. Pomysł ks. Michała został dostrzeżony w sieci nie tylko przez dzieci, którym na co dzień duszpasterzuje w parafii, ale także przez katolickie media. Od niedzieli 27 czerwca jego program można oglądać o godz. 11.50 w Telewizji Trwam.

Tak to się zaczęło

Reklama

– Dwunasta dla dzieci to seria kazań, która powstała w pandemii. Posługiwałem wtedy w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Gorzowie. Tam miałem stałą godzinę sprawowania niedzielnej Mszy św. dla dzieci – to była właśnie 12. We wszystkich parafiach, w których posługiwałem, to była jedna z moich ulubionych „działek”, jeśli chodzi o pracę w duszpasterstwie – opowiada kapłan. Dodaje, że kiedy pandemia znacznie ograniczyła możliwości duszpasterskie, w tym katechezę z dziećmi, otrzymał propozycję, by nagrywać kazania dla dzieci. – Początek pandemii wygenerował wiele propozycji duszpasterskich w sieci, jednak były one głównie ukierunkowane na dojrzałego odbiorcę. Propozycji dla dzieci nie było, więc zabrałem się do nagrania pierwszego kazania. Akurat była Ewangelia o wskrzeszeniu Łazarza. Wziąłem telefon, gadżety, poszedłem do kościoła i zacząłem nagrywać. I tak to się zaczęło. Zacząłem to robić dla dzieci, a okazało się, że innym również to się podoba. Później ktoś to dostrzegł i padła propozycja, żeby to robić w telewizji – dodaje ks. Michał.

Wyzwanie i zobowiązanie

Jak sam mówi, w swoich kazaniach dla dzieci stosuje pewne metody harcerskie. – Do dzieci trzeba mówić normalnie, jak partner, bo wtedy dziecko czuje się pewnie. Częścią metody harcerskiej jest to, że dziecko w wychowaniu jest świadome tego co się dzieje. Duża w tym rola samowychowania. Zaczynamy od tego, żeby dziecko świadomie zaczęło poszukiwać, więc każdy odcinek zaczyna się pytaniem oraz harcerską gawędą na jakiś temat, nowoczesnym „storytelling” (to interaktywna sztuka opowiadania historii, która polega na użyciu słów i działań w celu ujawnienia elementów i obrazów tworzących opowieść przy jednoczesnym pobudzeniu wyobraźni słuchacza). Później jest czytanie i rozważanie Ewangelii i zastosowanie tego, co usłyszeliśmy w życiu. Chodzi o to, żeby to pomogło zrozumieć i później zaktywizować. Każdą Ewangelię staram się też kończyć jakimś pytaniem dla dzieci, żeby oprócz tego, co wysłuchane, coś jeszcze zostało w nich do zastanowienia – tłumaczy ks. Michał. – Cieszę się, że ktoś dostrzegł to, co robi taki wielkowiejski wikary jak ja. Bardziej niż wyróżnienie, to dla mnie wyzwanie, bo żeby nagrywać filmy jako jednoosobowa ekipa, musiałem nauczyć się rzeczy technicznych: od dźwięku, przez światło, po grafikę. To dla mnie także zobowiązanie, bo to, co robię, trafia do kogoś, ktoś mi zaufał. Głoszenie słowa Bożego dla dzieci jest dla mnie pasją. Kiedyś miałem inne plany na życie, chciałem iść na studia. Wtedy jeden z kapłanów powiedział mi: „Pójdziesz na studia, będziesz się męczył, a tak będziesz szczęśliwym człowiekiem”. I okazuje się, że miał rację – dodaje z uśmiechem kapłan.

2021-07-07 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Nadchodzi dzień palący jak piec”

Niedziela toruńska 48/2013, str. 5

[ TEMATY ]

Słowo Boże

Bożena Sztajner

Taki tytuł, zaczerpnięty z Księgi Malachiasza, miało kolejne spotkanie biblijne, które odbyło się 14 listopada w kościele św. Józefa w Toruniu. Tym razem nie miało ono formuły konferencji – zamiast tego uczestnicy wzięli udział w celebracji Słowa Bożego, której przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski, ordynariusz siedlecki.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: należy dążyć do tego, by rodzinne gospodarstwa rolne mogły funkcjonować

2021-09-19 09:19

[ TEMATY ]

Warszawa

dożynki

Andrzej Duda

źródło: prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Należy dążyć do tego, by rodzinne gospodarstwa rolne mogły funkcjonować, bo to tam jest wytwarzana żywność wysokiej jakości - mówił w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla TVP prezydent Andrzej Duda. Jako szansę dla polskiego rolnictwa wymienił m.in. ekologiczne uprawy.

W weekend w Warszawie odbędą się Dożynki Prezydenckie, w trakcie których zostaną wręczone dyplomy dla twórców wieńców dożynkowych, a tuż po południu korowód dożynkowy przejdzie na dziedziniec Pałacu Prezydenckiego, gdzie Andrzej Duda zabierze głos.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję