Reklama

Kościół

Tam jest źródło

Z okazji 1600. rocznicy śmierci św. Hieronima w dniu 30 września 2019 r. papież Franciszek Listem Apostolskim ustanowił w całym Kościele trzecią niedzielę zwykłą Niedzielą Słowa Bożego.

[ TEMATY ]

Słowo Boże

Adobe Stock

W dokumencie Aperuit illis czytamy m.in.: „Relacja pomiędzy Zmartwychwstałym, wspólnotą wierzących oraz Pismem Świętym jest ekstremalnie życiodajna dla naszej tożsamości. Bez Pana, który nas wprowadza, niemożliwe jest zrozumienie głębokości Pisma Świętego. To działa również w drugą stronę: bez Pisma Świętego, wydarzenia z Misji Jezusa oraz Jego Kościoła w świecie są niemożliwe do odczytania. Słusznie św. Hieronim mógł napisać: «Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa»”.

Św. Hieronim zasłużył się dla Kościoła przede wszystkim pierwszym tłumaczeniem na język łaciński tekstów Starego i Nowego Testamentu. Dokonał tego w latach 382 – 406 na zlecenie papieża Damazego I. Powodem była ogromna liczba przekładów, dokonywanych przez translatorów nie zawsze z pełną starannością i fachowością. Dzięki pracy św. Hieronima u zarania wieków średnich Wulgata stała się obok Septuaginty (wersja grecka) podstawowym źródłem słowa Bożego.

Reklama

Człowiek często w trudnych sytuacjach szuka pomocy u ludzi. Młodzi w swoich dylematach dojrzewania pragną usłyszeć od dorosłych jakieś słowa zachęty, pouczenia czy krytyki. Niestety, w swojej przenikliwości serca dziewcząt i chłopców nie znajdują w radach starszych odpowiedzi na trapiące ich problemy. A przecież wystarczy im podsunąć do lektury Pismo Święte.

- Od tego trzeba zaczynać. Pismo Święte jest dla mnie źródłem życia, mocy, nadziei. Otwierając je, spotykam się z żywym Bogiem. Wtedy jest to dla mnie czas głębokiej modlitwy i rozeznania, czego ode mnie Pan Bóg oczekuje, co chce mi powiedzieć przez swoje słowo. Zachęcam również swoją dorastają córkę, aby często korzystała z Bożej mądrości zawartej w Biblii – mówi z głębokim przekonaniem Anna Biernacka, członkini Domowego Kościoła.

- Dla mnie najważniejsze chwile są wtedy, kiedy rozważam słowo Boże i kiedy Duch Święty daje mi poznać jakąś cząsteczkę Boga, kim On jest, kim ja jestem, czym jest tajemnica życia człowieka. Bez poznania Pisma Świętego serce człowieka jest zimne, a oczy człowieka zamknięte różnego rodzaju ślepotą - przytacza słowa św. Hieronima w rozmowie z Niedzielą ks. Robert Grohs, proboszcz parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny we Wręczycy Wielkiej.

Reklama

Dlaczego zatem warto sięgać częściej po Biblię? Odpowiedzi udziela nam Apostoł Narodów w Drugim Liście św. Pawła do Tymoteusza 3:16: „Wszelkie Pismo od Boga natchnione [jest] i pożyteczne do nauczania3, do przekonywania, do poprawiania, do kształcenia w sprawiedliwości - aby człowiek Boży był doskonały, przysposobiony do każdego dobrego czynu”.

Słysząc takie świadectwo, czy możemy jeszcze wątpić?

2021-01-24 09:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kursy – poczuj i dotknij Boga

Czy chcesz nauczyć się modlić tak jak Jabes, aby poruszyć niebo i ziemię? A może kiedyś myślałeś, że chciałbyś być takim uczniem jak Jan, który szedł w krok w krok za Jezusem? Wybierz się na kursy z Diecezjalną Szkoła Nowej Ewangelizacji, podczas których będziesz mógł nauczyć się tego od biblijnych mistrzów… a przede wszystkim samemu doświadczyć rzeczywistości żywej wiary. - Dlaczego organizujemy kursy a nie rekolekcje? Bo kurs wiąże się z przeżyciem. Nie chodzi nam o wiedzę, ale o doświadczenie wszystkich prezentowanych treści - tłumaczy Marzena Pietroszek, współprowadząca kursy DSNE

Kursy są „szyte” na miarę uczestników. Historia kursów zaczęła się w Meksyku. Jose Prado Flores - świecki teolog zachwycił się świeżością wiary Zielonoświątkowców i zapragnął, aby takie ożywienie wiary nastąpiło w Kościele katolickim. Owocem tego pragnienia było powstanie W 1980 r. pierwszej kerygmatycznej szkoły nowej ewangelizacji. Niedługo później odbył się też pierwszy kurs... o ewangelizacji, który trwał kilka tygodni i do dzisiaj nosi nazwę „Paweł” - apostoła, który podbił świat dla Ewangelii. Obecnie szkoły obejmują już ok. 60 krajów na 5 kontynentach.

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Kapłaństwo nie jest za zasługi

2021-09-28 12:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Sześciu kleryków Wyższego Seminarium Duchownego przyjęło szatę duchowną podczas uroczystej mszy świętej w Bazylice Archikatedralnej w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję