Reklama

Niedziela Świdnicka

Od lat wspierają seniorów

W ogrodach Zespołu Ośrodków Wsparcia w Bielawie uroczyście świętowano jubileusz 30-lecia Dziennego Domu Seniora oraz 25-lecia Środowiskowego Domu Samopomocy.

W czwartek 1 lipca na spotkanie przybyli przedstawiciele lokalnych władz, wolontariusze, seniorzy oraz zaproszeni goście. Obchody uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. którą sprawował biskup świdnicki Marek Mendyk.

Najlepsze lekarstwo

Biskup Mendyk wyraził wdzięczność osobom zaangażowanym w działalność ośrodka oraz złożył życzenia z okazji jubileuszu. – Jestem ogromnie wdzięczny osobom, instytucjom i miejscowemu samorządowi, że tego typu ośrodki nie tylko są, ale że się rozwijają, a ludzie tutaj chętnie przychodzą. Cieszy też wzrastająca liczba wolontariuszy, którzy na co dzień starają się pomagać i służyć seniorom – mówił biskup, dodając, że najlepszym lekarstwem dla drugiego człowieka jest drugi człowiek, serdecznie obecny, uśmiechnięty i otwarty.

Wsparcie dla seniorów

Ośrodek wsparcia seniorów został utworzony w 1991 r. przez Annę Petruk. Od 18 lat placówkę prowadzi Grażyna Smolińska. W ciągu tego okresu zmieniała się siedziba, infrastruktura, otoczenie, wyposażenie oraz zakres usług.

Celem Domu Senior+ jest w szczególności poprawa jakości życia osób starszych, zapewnienie im wsparcia oraz pomocy adekwatnej do potrzeb i możliwości wynikających z wieku i stanu zdrowia, integracja społeczna, w tym rozwój działań samopomocowych, zwiększenie zaangażowania seniorów w życie społeczności lokalnej.

Natomiast Środowiskowy Dom Samopomocy jest ośrodkiem wsparcia, przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Celem działalności ŚDS jest zapobieganie nawrotom choroby psychicznej, rehabilitacja społeczna oraz zapewnienie oparcia społecznego dla osób po przebytym leczeniu psychiatrycznym.

Zasługa wielu ludzi

Oba ośrodki dla swoich podopiecznych organizują zajęcia terapeutyczne służące utrzymaniu sprawności psychofizycznej, prowadzą zajęcia rehabilitacyjne i sportowe. Organizowane przedsięwzięcia kulturalne i towarzyskie mają istotny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne, wyzwalają u seniorów wiarę we własne siły, poczucie godności i przydatności. Działalność obu domów to zasługa wielu ludzi, którzy poświęcają swój czas i energię, by każdy korzystający z usług ośrodka czuł się dobrze, by jesień życia była pogodna i nie przebiegała w samotności.

Reklama

– Statystyki pokazują, że seniorów jest i będzie coraz więcej. Dlatego takie działania są bardzo cenne. Organizowanie czasu, zajęć dla osób starszych, to naprawdę coś ważnego, zasługującego na wsparcie, także finansowe i na wielką pochwałę – mówił dla lokalnych mediów, obecny na uroczystościach Jarosław Kresa, wicewojewoda dolnośląski.

Burmistrz Bielawy Andrzej Hordyj, dziękując wszystkim pracownikom ośrodka, podkreślił ich wysokie kwalifikacje i kompetencje oraz umiejętność pozyskiwania środków na tego typu działalność, zapewniając o dalszym wsparciu i współpracy w dalszych latach.

Jubileusz ubogacił program artystyczny przygotowany przez seniorów, tort okolicznościowy, kwiaty, życzenia, podziękowania oraz koncert Szymona Wydry.

2021-07-14 12:11

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śniadanie u bielawskich seniorów

Czas Wielkanocy, to czas radości. Wiedzą o tym dobrze bielawscy seniorzy, którzy do wspólnego stołu zasiedli z samorządowcami i duchownymi.

Na spotkanie, które odbyło się 21 kwietnia przybyli podopieczni z trzech ośrodków: Dziennego Domu Senior plus, Klubu Senior plus i Środowiskowego Domu Samopomocy. Trwając w oktawie świąt Wielkanocnych przybyli seniorzy, nie tylko ucztowali przy suto zastawionych stołach, ale także podjęli się inscenizacji wydarzeń związanych z męką, śmiercią i Zmartwychwstaniem Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

Święty Ambroży

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Marciniak zostaje do końca mundialu

2022-12-07 18:19

[ TEMATY ]

mundial

sędziowie

Katar

Adobe Stock

Szymon Marciniak znalazł się w gronie 20 sędziów głównych, którzy pozostaną do dyspozycji FIFA do końca piłkarskich mistrzostwa świata w Katarze. 16 arbitrów zakończyło pracę w turnieju po 1/8 finału i wraca do domu.

FIFA do prowadzenia meczów tegorocznego mundialu desygnowała 36 arbitrów głównych, 69 asystentów, wśród których są pomagający Marciniakowi Tomasz Listkiewicz i Paweł Sokolnicki oraz 24 sędziów VAR, m.in. Tomasza Kwiatkowskiego. Spora część z nich już zakończyła pracę w Katarze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję