Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Igrzyska w jedności

Igrzyska Dziecięce Kids Games odbyły się po raz czwarty w Skoczowie. W tym roku uczestniczyła w nich rekordowa liczba dzieci i wolontariuszy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 2018 r. mieszkaniec Wisły Tomasz Błażowski zwrócił się do duszpasterzy ze Skoczowa z propozycją, aby wspólnie stworzyć imprezę dla dzieci. Pomysł spotkał się z przychylnym nastawieniem i tak się zaczęło. – W tym programie dzieci na całym świecie poznają Chrystusa jako osobistego Zbawiciela, a przez sport i zabawę odkrywają swoje talenty i umiejętności, i mogą je rozwijać – mówi inicjator przedsięwzięcia. Precyzuje, że od 2000 r. program gromadzi w ponad 150 krajach mnóstwo młodych ludzi. Największe takie igrzyska odbyły się w Kalkucie i zgromadziły 900 tys. dzieci. – Kids Games jest międzynarodową imprezą, a my ją dostosowujemy do polskich warunków. Nie patrzymy na różnice między wyznaniami, ale razem, w imieniu Pana Boga, przychodzimy do dzieciaków i chcemy im coś dobrego przekazać. Dla mnie to pięknie, że uczymy się o Panu Bogu i razem modlimy się, bo przecież to jest ten sam Pan Bóg, który nas wszystkich tak samo kocha – mówi Ewa Stanna ze Stowarzyszenia Cztery Pory Życia z Bładnic, która angażuje się w organizację wydarzenia na terenie gminy Skoczów. Ks. Przemysław Guzior z parafii Matki Bożej Różańcowej w Skoczowie podkreśla wartość ekumenicznej ewangelizacji. Zaznacza, że Dobra Nowina jest taka sama dla wszystkich chrześcijan.

Bogaty wybór zajęć

Tegoroczne igrzyska odbywały się 12-16 lipca na terenie Skoczowa i Pogórza. Wzorem ubiegłych lat przebiegały w ten sposób, że w ciągu dnia dzieci miały 2-godzinny trening – uczestniczyły w zajęciach sportowych, tanecznych lub artystycznych, potem 2 godziny zajęć profilaktycznych, gdzie wolontariusze starali się im przekazywać różne wartości w oparciu o Biblię. Uczestnikom zapewniono posiłek. Dzieci podzielono na grupy – w tym roku grup było aż 23, łącznie z logistycznymi. Dzieci mogły sobie wybrać, do jakiej chcą należeć. – Zaproponowaliśmy grupy biegowe, skautingu, sztuk walki, taneczne, piłki nożnej i siatkowej, koszykówki czy basenu. Te osoby, które nie lubią sportu albo są mniej sprawne, mogły uczestniczyć w zajęciach teatralnych i artystycznych, czy w grupie kids play, gdzie gry i zabawy połączyliśmy z elementami angielskiego i francuskiego – wymienia Ewa Stanna. W każdej grupie posługiwał trener profesjonalny albo człowiek z pasją, który kocha daną dyscyplinę, Był również wychowawca, ponieważ organizatorzy zgłosili imprezę do kuratorium. Wszystko z odpowiednim zabezpieczeniem medycznym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Rekordy na igrzyskach

Organizatorzy wydarzenia spotykali się od marca, także online, modlili się o to i przedstawiali różne propozycje. Od kwietnia zachęcali młodzież do wolontariatu. W efekcie uczestniczyła rekordowa liczba osób – 330 dzieci i 70 wolontariuszy: trenerów, nauczycieli i młodzieży – kilkadziesiąt młodych ludzi, którzy – poświęcając tydzień ze swoich wakacji – również uczyli się posługi, a poprzez to dawali siebie, czyniąc to na chwałę Panu Bogu. – Wolontariusze nastolatkowie pomagają przy zajęciach sportowych i artystycznych, a potem profilaktycznych. Żeby czegoś nauczyć najmłodszych, sami muszą się z tym najpierw zapoznać. Żeby uczyć wersetów biblijnych, sami muszą wpierw je rozważyć – zauważa Ewa Stanna.

Od początku w Kids Games działają wolontariuszki z parafii Matki Bożej Różańcowej w Skoczowie. – Do zaangażowania się w wolontariat zachęciło mnie to, że jest to pierwsza ekumeniczna inicjatywa dla dzieci na taką skalę na naszych terenach. Cenię sobie współpracę międzywyznaniową. To miłe doświadczenie pobyć z dzieciakami – mówi Sara Trzeciak. Na początku była trenerką piłki nożnej – trenowała najmłodszych chłopców. – Choć nie zawsze słuchali, to było to radosne doświadczenie, tym bardziej że na żadnym innym wydarzeniu nie miałabym możliwości trenować chłopców i to w piłce nożnej – uśmiecha się Sara.

Jej koleżanka Weronika Bujok zauważa, że wcześniej przy parafii organizowane były podobne zajęcia – Tygodnie z Panem Bogiem, natomiast Kids Games jest większym przedsięwzięciem o szerszym zasięgu. – Gdy zaczynałam, zastanawiałam się, jak to wyjdzie, czy osoby z różnych wyznań będą potrafiły się między sobą porozumieć i współpracować na Bożą chwałę. A jednak się udało. Na początku działałam w grupie sportowej frisbee-kręgle. Dla mnie niesamowite są reakcje dzieci. Wiele gier dopasowujemy pod lekcje biblijne, żeby pokazać dzieciakom, jak Bóg działa, jak przemawia. Widzimy, jak słowo trafia do nich, że rozumieją i widzą, że Bóg jest dobry. To piękne patrzeć, jak odkrywają te prawdy i są szczęśliwi z tego powodu – zaznacza Weronika Bujok. Obie dziewczyny w poprzednich latach działały w logistyce. Zajmowały się papierkową robotą, załatwiały różne sprawy, roznosiły jedzenie i pomagały tam, gdzie po prostu była potrzeba. W tym roku ukończyły kurs wychowawcy wypoczynku dzieci i młodzieży i były wychowawcami w grupie teatralnej i tanecznej. – Jest to duże wyzwanie i odpowiedzialność, ale motywuje nas to, że wykonujemy różne zadania przede wszystkim dla Pana Boga – podkreślają.

Reklama

Emocjonalne gry

Wprowadzeniem do lekcji biblijnych są gry, które wzbudzają emocje. Jest to nauka przez doświadczenie. – Przykładowo w zeszłym roku, gdy mówiliśmy o Józefie i zazdrości jego braci, przygotowaliśmy gry, gdzie pojawiały się nieuczciwe zachowania, co powodowało zdenerwowanie u dzieci. A potem to omawialiśmy tak, żeby dzieci mogły zrozumieć, co czuli bohaterowie biblijni, doświadczając np. niesprawiedliwości. W ten sposób dzieciom łatwiej przyswoić lekcje biblijne – podkreśla Ewa Stanna. W tym roku bohaterem igrzysk był król Dawid. – Kiedy rozpoczyna się jego historia, jest młodym chłopakiem, więc dzieci mogą się z nim utożsamiać. Dawid miał różne trudne sytuacje w swoim życiu. Podobnie mają dzieci, które przychodzą na nasze zajęcia – też zmagają się z różnymi Goliatami, trudnościami w szkole, w domu. Chcemy je zachęcić, że bez względu na to, co się dzieje wokoło, w środku można mieć taką siłę, która pomoże nam przejść przez wszystko – mówi Sara Kominek z Misji „Centrum Służby Życia”. Podkreśla, że historia Dawida jest ekscytująca i wydarzenia z jego życia dzieci mogły odgrywać w różnych scenkach, a przy tym uczyć się, jak zastosować te prawdy w swoim życiu. Podczas zajęć dzieci brały udział w grach sportowych adekwatnych do jego historii. Gdy było poruszane zagadnienie wybaczenia, dzieci najpierw uczestniczyły w grach, gdzie ktoś dostawał czerwoną kartkę. Musiały potem zdecydować, czy jest mu wybaczone, czy nie. O tym i szeregu innych zagadnień wolontariusze prowadzili z nimi rozmowy.

Igrzyska zorganizowało Stowarzyszenie Cztery Pory Życia razem ze skoczowskimi parafiami i wspólnotami chrześcijańskimi: Parafią Matki Bożej Różańcowej z osiedla Górny Bór, Parafią Ewangelicko-Augsburską, Kościołem Zielonoświątkowym „Wspólnota Ewangelii” oraz Misją „Centrum Służby Życia”. Igrzyskom patronował Burmistrz Miasta Skoczowa Mirosław Sitko. Zadanie dofinansowano ze środków budżetu Gminy Skoczów w ramach konkursu dotacyjnego na rok 2021.

2021-07-27 12:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dobra zabawa bez alkoholu

Przed nami karnawał, czas na radosną zabawę. Chrześcijanie powinni świętować radośnie, bo mają się przecież z czego cieszyć. A zabawa w karnawale jest dla nas okazją do takiego świętowania, do integrowania środowisk wspólnotowych i rodzinnych, do promowania imprez bezalkoholowych i do poszanowania ludzkiej godności.

Żeby bal karnawałowy się udał, potrzebna jest osoba, która go poprowadzi, która zadba o muzykę, atrakcje, oprawę – jednym słowem potrzeba wodzireja. Renata i Andrzej Kusiowie wodzirejami nie planowali zostać. Mają czwórkę dzieci, pan Andrzej jest informatykiem, pani Renata nauczycielką przedszkolną. Zdecydowali się wziąć udział w warsztatach dla wodzirejów imprez bezalkoholowych, by móc służyć swojej wspólnocie, Ruchowi Światło-Życie, do którego należą od lat. – Nigdy nie przyszłoby nam do głowy, że możemy prowadzić zabawę dla dużej grupy ludzi. Ale zawsze byliśmy „rozrywkowi”, prowadziliśmy spotkania dla najbliższych znajomych, domowy sylwester na 20 osób cieszył się powodzeniem. Nie myśleliśmy jednak o animowaniu większej grupy – mówi pani Renata. – To osoba z Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, do której należymy razem z mężem, podpowiedziała nam, że są warsztaty dla wodzirejów i że mamy na to dobre zadatki. Pojechaliśmy więc zobaczyć, co to w ogóle jest i spodobało nam się. Zobaczyliśmy tam, że można robić bale z różnych okazji – nam bardzo spodobała się idea balu niepodległościowego, szansa na atrakcyjne pokazanie patriotyzmu.

CZYTAJ DALEJ

Święty ostatniej godziny

Niedziela przemyska 15/2013, str. 8

[ TEMATY ]

święty

pl.wikipedia.org

Nawiedzając pewnego dnia przemyski kościół Ojców Franciszkanów byłem świadkiem niecodziennej sytuacji: przy jednym z bocznych ołtarzy, wśród rozłożonych książek, klęczy młoda dziewczyna. Spogląda w górę ołtarza, jednocześnie pilnie coś notując w swoim kajeciku. Pomyślałem, że to pewnie studentka jednej z artystycznych uczelni odbywa swoją praktykę w tutejszym kościele. Wszak franciszkański kościół, dzisiaj mocno już wiekowy i „nadgryziony” zębem czasu, to doskonałe miejsce dla kontemplowania piękna sztuki sakralnej; wymarzone miejsce dla przyszłych artystów, ale także i miłośników sztuki sakralnej. Kiedy podszedłem bliżej ołtarza zobaczyłem, że dziewczyna wpatruje się w jeden obraz górnej kondygnacji ołtarzowej, na którym przedstawiono rzymskiego żołnierza trzymającego w górze krucyfiks. Dziewczyna jednak, choć później dowiedziałem się, że istotnie była studentką (choć nie artystycznej uczelni) wbrew moim przypuszczeniom nie malowała tego obrazu, ona modliła się do świętego, który widniał na nim. Jednocześnie w przerwach modlitewnej kontemplacji zawzięcie wertowała kolejne stronice opasłego podręcznika. Zdziwiony nieco sytuacją spojrzałem w górę: to św. Ekspedyt - poinformowała mnie moja rozmówczyni; niewielki obraz przedstawia świętego, raczej rzadko spotykanego świętego, a dam głowę, że wśród większości młodych (i chyba nie tylko) ludzi zupełnie nieznanego... Popularność zdobywa w ostatnich stu latach wśród włoskich studentów, ale - jak widać - i w Polsce. Znany jest szczególnie w Ameryce Łacińskiej a i ponoć aktorzy wzywają jego pomocy, kiedy odczuwają tremę...

CZYTAJ DALEJ

Papież przypomina heroizm Piusa VII, więźnia Napoleona

2024-04-20 15:58

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Franciszek przypomniał dziś heroiczną postawę Piusa VII. Za jego pontyfikatu doszło do konfliktu Kościoła z Napoleonem. Papież został nawet uwięziony przez cesarza. Kiedy proponowano mu wolność w zamian za kompromisy, Pius VII stanowczo je odrzucił. Zawsze był oddany Bogu i Kościołowi, nawet za cenę wielkich poświęceń - podkreślił Franciszek.

Ojciec Święty przypomniał tę postać na audiencji dla pielgrzymów z różnych diecezji, z którymi był związany papież Chiaramonti. Podkreślił, że był to człowiek bardzo inteligentny i pobożny. Zgodnie z zaleceniem Pana Jezusa potrafił też być nieskazitelny jak gołąb i przebiegły jak wąż.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję