Reklama

Wiadomości

Darowizna z zagranicy

Niedziela Ogólnopolska 32/2021, str. 57

[ TEMATY ]

prawnik

Adobe.Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czy darowizna od członka rodziny, który na stałe mieszka za granicą, podlega opodatkowaniu w Polsce?

Odpowiedź eksperta

Ustawa o podatku od spadków i darowizn nie zawiera regulacji dotyczących wysokości polskiego podatku w przypadku, gdy otrzymane z zagranicy przedmioty zostały już opodatkowane w innym państwie. Zasadniczo brak jest też umów międzynarodowych, które pozwalałyby na uniknięcie podwójnego opodatkowania spadków i darowizn.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Powszechną praktyką jest dokonywanie darowizn, coraz częściej jednak członkowie naszych rodzin mieszkają poza granicami kraju.

Art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn stanowi, że obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych. Oznacza to, że przy umowie darowizny podmiotem zobowiązanym do ewentualnego rozliczenia podatku jest osoba obdarowana, a nie darczyńca. Art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy natomiast mówi, że obowiązek podatkowy przy darowiźnie powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy – z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia.

Podstawową zasadą jest, że polskiemu podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne tytułem spadku lub darowizny rzeczy znajdujących się w Polsce lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Polski. Ustawodawca przewiduje także opodatkowanie w Polsce spadków lub darowizn pochodzących z zagranicy. Warunkiem jest tu jednak, aby w chwili otwarcia spadku (czyli śmierci spadkodawcy) lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Polski.

W konsekwencji darowizna dokonana z terytorium RP nie podlega opodatkowaniu wyłącznie wtedy, gdy żadna ze stron umowy w chwili jej dokonania nie była obywatelem Polskim ani też nie miała miejsca stałego pobytu na terenie RP. Jeżeli warunki wykluczające nie są spełnione, należy liczyć się z powstaniem obowiązku podatkowego w zakresie otrzymanej darowizny.

Reklama

Skoro polska ustawa o podatku od spadków i darowizn nie odnosi się do tematu odliczenia zagranicznego podatku, środkiem zaradczym mogą być zawarte przez Polskę umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Takie umowy, ratyfikowane za zgodą wyrażoną w ustawie, są źródłem powszechnie obowiązującego prawa. Co więcej, mają one pierwszeństwo przed ustawą, jeśli ustawy tej nie da się pogodzić z umową. Inaczej rzecz ujmując – mimo że sama ustawa o podatku od spadków i darowizn nie wskazuje na dopuszczalność odliczenia podatku zapłaconego za granicą, to organy podatkowe byłyby zobowiązane do takiego odliczenia w postępowaniu wymiarowym, gdyby wynikało to z ratyfikowanej przez Polskę umowy międzynarodowej.

Niestety, zawarte przez Polskę umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania dotyczą jedynie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku dochodowego od osób prawnych.

Przewidziane więc w umowach metody unikania podwójnego opodatkowania nie mogą mieć zastosowania do podatku od spadków i darowizn.

W przedmiocie omawianego tematu Polska zawarła jedynie trzy umowy międzynarodowe, które pozwalają na jednokrotne opodatkowanie spadku nabytego z zagranicy. Choć wszystkie one pochodzą jeszcze sprzed II wojny światowej, nadal obowiązują. Chodzi tu o umowę z Republiką Czeskosłowacką (z 1925 r.), z Republiką Austriacką (z 1926 r.) i z Królestwem Węgierskiem (z 1928 r.). Tytuły tych umów wprost wskazują, że ich przedmiotem jest zapobieżenie podwójnemu opodatkowaniu spadków. Niestety, nie dotyczą one uzyskanych na podstawie umowy darowizn.

2021-08-03 11:46

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: 43. Ogólnopolska Pielgrzymka Prawników

[ TEMATY ]

Jasna Góra

prawnik

Jasna Góra/Facebook

O wierności nie tylko przepisom prawa, ale przede wszystkim wierności podstawowym zasadom moralnym przypominają na Jasnej Górze uczestnicy 43. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Prawników. Tematem przewodnim spotkania są zagadnienia dotyczące moralnych podstaw prawa, polityki i gospodarki. Osoby zawodowo zajmujące się stosowaniem prawa spotykają się na Jasnej Górze od 1957 r. z inicjatywy bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Modlitwie przedstawicieli środowisk jurystycznych przewodniczył bp Janusz Stepnowski, delegat KEP ds. duszpasterstwa prawników. - Ważne jest odniesienie do Boga tak w życiu każdego chrześcijanina, jak i sędziów, adwokatów i innych pracujących w zawodach prawniczych. Uwzględnić należy i sprawiedliwość, i miłosierdzie, nie zapominając o aspekcie duchowym i modlitwie - zauważył bp Stepnowski.

CZYTAJ DALEJ

Oleśnicka parafia najaktywniejsza w Polsce?

2024-06-13 16:21

eKAI/ks. Wojciech Bujak

15 czerwca odbędzie się finał konkursu “Aktywna parafia”. Do finałowej “10” zakwalifikowała się parafia pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy. Co sprawiło, że ta parafia znalazła się w gronie najaktywniejszych w Polsce?

W parafii posługuje kilku kapłanów. Proboszczem jest ks. Mieczysław Janczyszyn, a wikariuszami: ks. Tomasz Michalik, ks. Wojciech Bujak i ks. Przemysław Pulnik. W parafii też rezyduje ks. Teodor Sawielewicz, znany z prowadzenia kanału w social mediach “Teobańkologia”.

CZYTAJ DALEJ

Koncert ewangelizacyjny i Marsz za życiem w Przemyślu

2024-06-14 10:44

archiwum organizatora

Fundacja 3 SERCA, Męski Różaniec w Przemyślu- zaprasza na Koncert Ewangelizacyjny „Przyjdźcie do Mnie wszyscy” oraz I Marsz za Życiem, który współorganizujemy z Bractwem św. Józefa - w dniu w 23 czerwca 2024 r. w Przemyślu.

Dzień Ojca to święto, które ma na celu uhonorowanie ojców oraz ich roli w rodzinie i społeczeństwie. Serdecznie zapraszamy na koncert do grodu nad Sanem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję