Reklama

Prasa zagraniczna

Siła papiestwa

Po poważnej, trzygodzinnej operacji jelita grubego, którą niedawno przeszedł 84-letni Jorge Mario Bergoglio, wielu publicystów uważa, że Franciszek nie będzie już tak sprawny fizycznie. Amerykański watykanista John L. Allen Jr. twierdzi jednak, że siła papiestwa polega nie tylko na sprawnym zarządzaniu Kościołem, ale też na potędze symbolu. Przypomina również św. Jana Pawła II, który aż 10 razy przebywał w klinice Gemellego, a nie przeszkodziło mu to w byciu jasnym znakiem Chrystusowej Ewangelii.

Vida Nueva
Zakony pod lupą

Około 12, najczęściej nowych, zgromadzeń zakonnych czy instytutów życia konsekrowanego znajduje się obecnie „pod lupą” Watykanu w związku z niepokojącymi sygnałami dotyczącymi ich funkcjonowania, które dotarły do Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego – wyjawił w wywiadzie dla hiszpańskiego tygodnika Vida Nueva abp José Rodríguez Carballo, sekretarz dykasterii. Zwykle są to podejrzenia o złe zarządzanie środkami materialnymi instytutów, nadużycia władzy duchownej lub problemy związane z życiem uczuciowym. Nowe formy życia konsekrowanego formalnie mogą powstać wtedy, kiedy zaaprobuje je biskup lub bezpośrednio Stolica Apostolska. Na kościelnej władzy spoczywa obowiązek rozeznania prawdziwości charyzmatu, który fundator odkrył. Kryteria rozpoznania to: wspólnota z Kościołem; owoce duchowe, które z niego wypływają; poszanowanie dla dotychczasowych form życia konsekrowanego – żeby nowe instytuty nie powstawały w kontrze do starych; pożytek dla ewangelizacji.

Settimana
Liderzy świata prawosławnego

Najważniejsi hierarchowie Kościoła prawosławnego to patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I i patriarcha Moskwy Cyryl I. Obecnie obydwaj są skonfliktowani z powodu autokefalii – niezależności, którą ofiarował Ukraińcom Bartłomiej. Obydwaj są już zaawansowani w latach – Bartłomiej ma 81 lat, a Cyryl – 74 i dziennikarze zastanawiają się, kim będą ich następcy.

Reklama

W przypadku Moskwy wydaje się, że będzie to metropolita Hilarion, odpowiedzialny za kontakty zagraniczne moskiewskiej Cerkwi. Ma 55 lat, jest intelektualistą, teologiem i kompozytorem. Ma bardzo dobre kontakty z częścią administracji Kremla, zwłaszcza z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem. Hierarchą bliższym Putinowi jest natomiast abp Tichon, metropolita Pskowa. Kandydatami do sukcesji w Konstantynopolu są metropolita Emmanuel, egzarcha w Paryżu, którego Bartłomiej posyła w najtrudniejszych misjach, oraz stojący na czele prawosławia w USA metropolita Elpidoro.

ENS
Liberalizacja afrykańskich anglikanów

Kapłaństwo kobiet u anglikanów to sprawa stosunkowo niedawna. Kobiety biskupi – jeszcze świeższa. W Afryce są to przypadki bardzo rzadkie. Toteż informacja o tym, że w drugiej kenijskiej diecezji anglikański synod zdecydował, iż biskupem zostanie kobieta, wywołała małą sensację. Biskupem została 52-letnia Rose Okeno, która od dłuższego czasu nosi strój duchowny. Miała dwóch męskich kontrkandydatów, ale w tajnym głosowaniu elektorzy wybrali właśnie ją. Stanie ona na czele wiejskiej, zamieszkałej w większości przez anglikanów diecezji Butere w zachodniej Kenii.

Pierwszą kobietą biskupem w Kenii była Emily Onyango – została biskupem pomocniczym w Bondo pół roku temu, w styczniu. Obydwa wybory pokazują, że afrykańscy, w większości konserwatywni pod tym względem, anglikanie zmieniają swoje przekonania. Szacuje się, że Kościół anglikański liczy w Afryce 40 mln wyznawców. /pr

KAI
Punkt szczepień

„Katedra św. Szczepana jest odpowiednim miejscem, aby przypomnieć ludziom, że szczepienia mają coś wspólnego z samoobroną, miłością bliźniego i ochroną innych, więc wierzymy, że jest to do tego dobre miejsce” – powiedział arcybiskup Wiednia kard. Christoph Schönborn w rozmowie z dziennikarzami w przeddzień otwarcia punktu szczepień w katedrze w austriackiej stolicy. Od 12 sierpnia jest tam czynny punkt szczepień przeciwko COVID-19. W połowie lipca w Austrii zaszczepionych było 45,9% mieszkańców.

2021-08-17 13:39

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

MŚ 2022 - Polska - Arabia Saudyjska 2:0

2022-11-26 16:11

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Ronald Wittek

W porównaniu ze zremisowanym we wtorek 0:0 spotkaniem z Meksykiem w pierwszym składzie trener Czesław Michniewicz nie wystawił Jakuba Kamińskiego, Sebastiana Szymańskiego i Nicoli Zalewskiego. W ich miejsce wybiegli Arkadiusz Milik, Przemysław Frankowski i Krystian Bielik (cała trójka weszła z ławki rezerwowych w inauguracyjnym spotkaniu).

Po raz 136. w reprezentacji wystąpił jej kapitan Robert Lewandowski, a po raz 101. - Kamil Glik. Natomiast dla Grzegorza Krychowiaka był to 96. mecz w kadrze narodowej.

CZYTAJ DALEJ

80 lat temu Niemcy rozpoczęli akcję pacyfikacyjno-deportacyjną na Zamojszczyźnie

2022-11-27 08:44

[ TEMATY ]

II wojna światowa

wysiedlenie Zamojszczyzny

Ze zbiorów Muzeum Zamojskiego

Wysiedlenie ludności Zamojszczyzny w latach 1942-43

Wysiedlenie ludności Zamojszczyzny w latach 1942-43

80 lat temu, w nocy z 27 na 28 listopada 1942 r., oddziały policji i SS otoczyły Skierbieszów i inne wsie. Rozpoczęła się pierwsza faza akcji pacyfikacyjno-deportacyjnej na Zamojszczyźnie. Do lata 1943 r. wysiedlono 110 tys. Polaków. Tysiące zamordowano. Ponad 4,4 tys. dzieci poddano germanizacji i wysłano do Rzeszy.

Zbrodnicza koncepcja poszerzenia tzw. przestrzeni życiowej (Lebensraum) Niemiec o tereny zdobyte w militarnych podbojach na Wschodzie pojawiła się już XIX wieku, jednak jej realizacja była możliwa po agresji na Polskę 1 września 1939 r.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: Adwent to okres przebudzenia i czujności

2022-11-27 13:12

[ TEMATY ]

Franciszek

Anioł Pański

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

„W tym okresie Adwentu otrząśnijmy się z naszego letargu i przebudźmy ze snu! Starajmy się zadać sobie pytanie: czy jestem świadomy tego, czym żyję, czy jestem czujny, czy jestem przebudzony? Czy staram się rozpoznawać Bożą obecność w codziennych sytuacjach?” – zachęcił 27 listopada Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry, dobrej niedziela!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję