Reklama

Niedziela Częstochowska

Prymas na monetach i medalach

83 monety i medale z wizerunkiem sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego oraz inne pamiątki związane z osobą Prymasa Tysiąclecia można zobaczyć w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.

Niedziela częstochowska 34/2021, str. IV

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Muzeum Monet i Medali

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Uczestnicy wernisażu są przekonani o aktualności przesłania Prymasa Tysiąclecia

Uczestnicy wernisażu są przekonani o aktualności przesłania Prymasa Tysiąclecia

Kardynał Stefan Wyszyński na monetach i medalach świata – to tytuł wystawy, która została otwarta 9 sierpnia w jedynym takim muzeum na świecie.

Nie można ich oddzielać

W wydarzeniu wzięli udział m.in.: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, Agnieszka Kołodyńska, odpowiedzialna generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, o. Jerzy Tomziński z Jasnej Góry, który w tym roku kończy 103 lata, Grigorij Amnuel, inicjator pierwszego pomnika Jana Pawła II w Moskwie w 2011 r. oraz artyści medalierzy.

– Ta wystawa pokazuje więzy Jana Pawła II i kard. Wyszyńskiego. Nie można tych wielkich postaci oddzielać od siebie. Mamy w naszym muzeum 83 monety i medale z kard. Wyszyńskim. Można również zobaczyć mitrę należącą do kardynała – powiedział Krzysztof Witkowski, dyrektor muzeum.

Musimy pomnożyć to dziedzictwo

Na początku spotkania Krzysztof Zbrojkiewicz, wielki sekretarz Konfederacji Orderu św. Stanisława Biskupa i Męczennika, wręczył Medale kard. Wyszyńskiego, które za wierne trwanie przy dziedzictwie Prymasa Tysiąclecia otrzymali: abp Wacław Depo, o. Jerzy Tomziński i Agnieszka Kołodyńska.

– Nieodnoszenie się do krzyża jest podcinaniem korzeni, z których wyrastamy – podkreślił abp Depo i wskazał na postać kard. Wyszyńskiego, który „jako człowiek będący darem Opatrzności Bożej dla Kościoła i ojczyzny współtworzył i wychowywał poniekąd tego człowieka, którego Opatrzność Boża wybrała na następcę św. Piotra – Karola Wojtyłę”.

Metropolita częstochowski przypomniał słowa, które Jan Paweł II wypowiedział 23 października 1978 r. w czasie audiencji dla Polaków: „Nie byłoby tego papieża Polaka, który dziś pełen bojaźni Bożej, ale i pełen ufności rozpoczyna nowy pontyfikat, gdyby nie było twojej wiary, nie cofającej się przed więzieniem i cierpieniem, twojej heroicznej nadziei, twego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła”. – My musimy pomnożyć to dziedzictwo – zaapelował arcybiskup.

Reklama

Ziarenka gorczycy

Agnieszka Kołodyńska wskazała natomiast na wątki maryjne w życiu kard. Wyszyńskiego. – Już w domu rodzinnym mały Stefan patrzył na dwa obrazy – Matki Bożej Jasnogórskiej i Matki Bożej Ostrobramskiej. W domu rodzinnym był codziennie odmawiany Różaniec. To były takie ziarenka gorczycy, które zaowocowały w jego życiu – zauważyła. – Maryja była obecna w życiu kard. Wyszyńskiego przez cały czas. W trudnym czasie dla naszej ojczyzny powiedział: „Wszystko postawiłem na Maryję”. Bardzo ważnym momentem w życiu kard. Wyszyńskiego był akt oddania, którego dokonał podczas uwięzienia w 1953 r. Poczuł się wolny w więzieniu – zaznaczyła odpowiedzialna generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Również o. Tomziński podkreślił: – Całe moje życie związane jest z kard. Wyszyńskim. Od niego uczyłem się wierności.

Wystawa Kardynał Stefan Wyszyński na monetach i medalach świata wpisuje się w jubileusz 10-lecia istnienia muzeum i jest zorganizowana z racji zbliżającej się beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.

2021-08-17 13:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Setne spotkanie z „Janem Pawłem II ku przyszłości”

Gościem setnego - jubileuszowego spotkania „Z Janem Pawłem II ku przyszłości” będzie Arcybiskup Metropolita Wacław Depo. Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek - 18 maja 2020 o godz. 18:00 w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.

Arcybiskup Metropolita Wacław Depo przewodzi częstochowskiej Archidiecezji od 2011 roku.

CZYTAJ DALEJ

Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej

2022-11-14 12:51

[ TEMATY ]

szkoła

kongres

Karol Porwich

Serdecznie zapraszamy na
KONGRES PEDAGOGIKI CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
EDUCATIO PERMANET IN AETERNUM
29-30 listopada 2022 r.
Aula Tygodnika Katolickiego NIEDZIELA,
ul. 3 Maja 12, Częstochowa

ZAPRASZAMY NA TRANSMISJĘ ON-LINE

CZYTAJ DALEJ

Młodzi o polskości - zbliża się Kongres Młodzieży Polonijnej

2022-11-29 15:10

Karol Porwich/Niedziela

Kongres Młodzieży Polonijnej odbędzie się 3 grudnia w formie online pod hasłem: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?”. Wezmą w nim udział młodzi ludzie mieszkający poza granicami kraju, m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii i USA.

Do wzięcia udziału w Kongresie zachęca delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. „Pokażemy piękne postaci patriotów, Polek, które służyły ojczyźnie. To Natalia Tułasiewicz i Wanda Malczewska. Będą świadectwa młodych, którzy żyją poza granicami Polski, a czują się i są Polakami. Będziemy śpiewać, modlić się, także za ojczyznę” – informuje bp Turzyński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję