Reklama

Niedziela Lubelska

Maryjne święto

Sanktuarium Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Kazimierzu Dolnym sprawia, że to nadwiślańskie miasteczko nazywane jest „polskim Nazaretem”.

Niedziela lubelska 34/2021, str. I

[ TEMATY ]

Kazimierz Dolny

Paweł Wysoki

Łaskami słynący obraz Zwiastowania znajduje się we franciszkańskim kościele

Łaskami słynący obraz Zwiastowania znajduje się we franciszkańskim kościele

Łaskami słynący obraz Matki Bożej namalował miejscowy artysta Stanisław w 1600 r. Przedstawienie Maryi w chwili Zwiastowania wzorowane jest na holenderskim miedziorycie Hendricka Goltziusa. Obraz ukazuje klęczącą Marię, która jest zaskoczona wizytą Archanioła Gabriela. Niebieski posłaniec trzyma w ręku kwiat lilii, symbolizujący niewinność, a Maryja jest już w stanie błogosławionym. Nad ich głowami unosi się Duch Święty w postaci gołębicy. Na obrazie tańczą i radują się aniołowie, błyszczą i złocą kolory, czerwień miłości miesza się z zielenią nadziei. Obraz znajduje się w ołtarzu głównym kościoła wzniesionego na Wietrznej Górze. O opiekę nad tym miejscem na początku XVII wieku zostali poproszeni Ojcowie Reformaci.

Franciszkanie ponad 400 lat strzegą kazimierskiego skarbu i szerzą kult Matki Bożej. Przypominają, że Najświętsza Maryja Panna w obrazie Zwiastowania uczy całkowitego zawierzenia Bogu. Księga łask, prowadzona od ponad 300 lat, zawiera wiele opisów uzdrowień i nawróceń. W ostatnich czasach w szczególny sposób daje się zauważyć wstawiennictwo Matki Bożej w sprawach związanych z posiadaniem potomstwa. Wśród pielgrzymów nawiedzających sanktuarium jest wiele bezdzietnych małżeństw, które w „polskim Nazarecie” skutecznie szukają pomocy; są też kobiety w stanie błogosławionym, które proszą o szczęśliwe rozwiązanie i opiekę nad dziećmi. Wiele osób właśnie tu podejmuje Duchową Adopcję Dziecka Poczętego.

Przed 35 laty na skronie Maryi w imieniu Jana Pawła II złotą koronę nałożył kard. Franciszek Macharski. Koronacja odbyła się 31 sierpnia 1986 r. w Wąwolnicy, na zakończenie V Ogólnopolskiego Kongresu Mariologicznego i Maryjnego. Z okazji jubileuszu, w niedzielę 29 sierpnia w kościele farnym uroczystej Mszy św. przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz. Po Eucharystii odbędzie się procesja z obrazem Matki Bożej do sanktuarium Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w kościele Ojców Franciszkanów, zakończona maryjnym nabożeństwem i aktem zawierzenia. Wieczorem franciszkanie zapraszają na koncert pt. Ze św. Józefem przez wieki, w którym artyści Teatru Grot zaprezentują utwory sakralne od chorału aż po współczesną muzykę.

2021-08-17 13:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katedra w Drohiczynie poświęcona przed 290 laty

[ TEMATY ]

Kazimierz Dolny

EDYTA HARTMAN

W Drohiczynie obchodzono wczoraj 290. rocznicę poświęcenia kościoła katedralnego pw. Trójcy Świętej. Świątynia bardzo ucierpiała podczas okupacji sowieckiej i niemieckiej, gdy okupanci urządzili tam stajnię i strzelnicę, zniszczono jego barokowy wystój oraz zdewastowano podziemia. Po wojnie odrestaurowano kościół a w 1991 r. odwiedził go osobiście Jan Paweł II i podniósł do rangi katedry.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: obchody 31. rocznicy powstania Radia Maryja

2022-12-08 21:12

[ TEMATY ]

jubileusz

Radio Maryja

Bydgoszcz

PAP/Tytus Żmijewski

Ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk oraz dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk

Ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk oraz dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk

Bydgoskie Sanktuarium Świętej Rity było miejscem obchodów 31. rocznicy powstania Radia Maryja. W świątyni modliły się osoby duchowne, wśród nich założyciel i dyrektor rozgłośni – o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, osoby konsekrowane, przedstawiciele władz, parlamentarzyści, mieszkańcy i zaproszeni goście.

Kustosz ks. kan. Mirosław Pstrągowski, witając obecnych, słuchaczy i oglądających Telewizję Trwam, przypomniał, że Radio Maryja swój sygnał zaczęło najpierw nadawać w Toruniu i Bydgoszczy. – Tutaj wszystko się zaczęło. Biorąc udział, prawie co roku 8 grudnia w tych uroczystościach, zastanawiałem się, kiedy radio przyjedzie do naszej parafii. Dzisiaj jest ten pierwszy raz – mówił, zapraszając do modlitwy w intencji rozwoju rozgłośni i powstałych przy niej dzieł ewangelizacyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję