Reklama

Niedziela Świdnicka

BARDO ŚLĄSKIE

Pożegnanie po 105 latach służby

Siostry urszulanki z powodu braku powołań opuszczają klasztor. Pozostałym po siostrach domem rekolekcyjnym opiekować się będzie diecezja świdnicka.

Niedziela świdnicka 34/2021, str. II

[ TEMATY ]

Bardo

siostry urszulanki

Urszulanki Unii Rzymskiej

Siostry urszulanki na tle panoramy Barda

Siostry urszulanki na tle panoramy Barda

Klasztor sióstr urszulanek pw. św. Anieli, położony na wysokiej górze nad Nysą Kłodzką, wybudowano w latach 1913-16 jako filię i dom wypoczynkowy dla niemieckich urszulanek z Wrocławia. Po ukończeniu budowy w 1916 r. siostry otworzyły w nim szkołę gospodarczą. Podczas wojny klasztor stawał się kolejno schronieniem dla uciekinierów, sierot wojennych, szpitalem wojskowym, tymczasowym miejscem koszar dla Niemców i Rosjan.

W listopadzie 1945 r. przybyły do klasztoru polskie siostry urszulanki. Od tego czasu klasztor miał charakter stricte klasztoru wypoczynkowego i rekolekcyjnego. Urszulanki z Barda prowadziły również katechizację dzieci i młodzieży w Bardzie i okolicznych miejscowościach. W latach 60. XX wieku władze komunistyczne odebrały bezprawnie siostrom większą część klasztoru, w którym utworzono najpierw prewentorium, a od 1967 r. Dom Opieki Społecznej dla dzieci niepełnosprawnych.

Siostry odzyskały swoją własność dopiero w 1998 r. i kontynuowały na jej terenie działalność apostolską skupiając się na prowadzeniu w klasztorze rekolekcji zamkniętych dla różnego rodzaju grup.

Klasztor został odkupiony przez diecezję świdnicką i będzie służył jako dom rekolekcyjny. 1 sierpnia podczas Mszy św. w bazylice pożegnano siostry urszulanki, dziękując im za wszelkie dobro, które przez 105 przez ich pracę i modlitwę spływało na mieszkańców Barda i okolic. /xmb

2021-08-17 13:39

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Choćby horyzont był czarny jak noc – ufajcie!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

siostry urszulanki

Archiwum Sióstr Urszulanek w Pniewach

7 czerwca 2020 r. minęło dokładnie 100 lat od dnia, w którym Stolica Apostolska udzieliła matce Urszuli Ledóchowskiej pozwolenia na przekształcenie autonomicznego klasztoru urszulanek z Petersburga przeniesionego do Pniew w zgromadzenie apostolskie urszulanek Serca Jezusa Konającego. Pośród wielu miejsc w Polsce i na świecie, również robotnicza Łódź stała się przestrzenią życia i działalności szarych urszulanek. I tak jest do dzisiaj.

Serce pełne miłości, całą mą ufność pokładam w Tobie

CZYTAJ DALEJ

80 lat temu papież Pius XII poświęcił Rosję i świat Niepokalanemu Sercu Maryi

2022-12-08 07:44

[ TEMATY ]

Fatima

Rosja

Pius XII

Karol Porwich/Niedziela

Dzisiaj, w uroczystość 8 grudnia przypada 80. rocznica aktu dokonanego przez Piusa XII, w którym Kościół świadomie wypełnił prośbę Matki Bożej. Czyn papieża jest dla nas gwarancją, że przesłanie z Fatimy zostało skierowane przez samego Boga. Prośba Maryi jest skierowana także do każdego z nas – powiedział Family News Service dyrektor Sekretariatu Fatimskiego w sanktuarium na Krzeptówkach ks. dr Krzysztof Czapla SAC, znawca przesłania z Fatimy, w 80. rocznicę uroczystego aktu poświęcenia Rosji i świata Niepokalanemu Sercu Maryi.

Maryja w 1917 r. zapowiedziała, że przyjdzie, aby prosić o poświęcenie Rosji. W 1929 r. wyjaśniła, że to papież w jedności z biskupami całego świata żeby uratować Rosję, ma ją poświęcić Niepokalanemu Sercu Maryi.

CZYTAJ DALEJ

Obłóczyny i kandydatura do święceń diakonatu i prezbiteratu

2022-12-08 21:30

Marzena Cyfert

Klerycy MWSD we Wrocławiu, którzy przyjęli strój duchowny i przeszli obrzęd Ad missio

Klerycy MWSD we Wrocławiu, którzy przyjęli strój duchowny i przeszli obrzęd Ad missio

Alumni Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu otrzymali strój duchowny i zostali przyjęci do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu.

Kandydatura, której przewodniczył bp Jacek Kiciński, odbyła się w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i miała miejsce w katedrze wrocławskiej. Sutannę podczas liturgii przywdziali: Krzysztof Leśniewicz, Wiktor Cyran, Kacper Dawiec, Robert Matuszyński, Bartłomiej Sikora. Zostali oni wraz z alumnem Szymonem Rojkiem przedstawieni Kościołowi jako kandydaci do kapłaństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję